IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Биткойн манията замира – засега

Криптовалутата губи около 14% от стойността си от началото на седмицата, а търсенията в Google по темата рязко намаляват

10:47 | 16.03.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Изведнъж биткойнът стана скучна тема макар и да е трудно да се повярва, пише в свой анализ Bloomberg. След ръста в цената на най-популярната криптовалута от 1400% през 2017 г., криптоманията изглежда се охлажда, поне засега. През миналия месец цената на биткойн се движеше в границата между 8000 и 11300 долара. А търсенията в интернет за „биткойн“ са се понижили, което предполага, че това се случва и с обществения интерес.

„Сега широката общественост осъзнава, че това не е безрискова, даваща възможност за бързо забогатяване инвестиция и като цяло интересът намалява“, коментира Лукас Нузи, страши анализатор в Digital Asset Research.

Затишието в началото на 2018 г. показва колко бързо манията по дадена инвестиция може да идва и да си отива. Засега дните, в които биткойнът беше основна тема на всяка маса, остават в историята. Ако има дискусии, то те са свързани с регулаторния контрол, пазарната структура и правни спорове.

Онлайн търсенията за „биткойн“ отчитат спад от 82% от декемврийските пикове според Google Trends. Туитовете, в които се споменават цифровите пазари, достигат своя връх на 7 декември – 155 600. А по данни на BitInfoCharts в момента са около 63 хил. Броят на трансакциите с биткойн пък е намалял с 60% от рекорда си, отчетен на 13 декември, става ясно от данни на Blockchain.info. 

Цената на биткойн допълнително се понижи след новината, че Google ще забрани рекламата с криптовалути, след като Facebook направи същото през януари. Повечето банки, включително JPMorgan и Bank of America, забраниха покупките на биткойн и други криптовалути с кредитни карти, а Комисията по ценните книжа и борсите в САЩ засили надзора над цифровите пари. По-рано този месец пък от Allianz Global Investors коментираха, че въпросът не е дали, а кога балонът на биткойн ще се спука.

„Историята на биткойна е напълно ясна“, казва Роджър Кей, президент на изследователската компания Endpoint Technologies Associates. Според Кей най-търгуваната криптовалута както бързо се изкачи, така и още по-бързо се спусна, а потребителите, които се втурнаха след нея, се изгориха.

„Сега търгуващите с биткойн се крият в сенките и ближат раните си. И тези, които се чудят как да станат богати, вече знаят, че както нещо може да се повишава, така може и да тръгне надолу и може би биткойнът не е начинът да се печели лесно“, коментира още Роджър Кей.

Разбира се, некрологът на биткойн е писан безброй пъти в деветгодишното му съществуване. Всъщност 111 такива истории са се появили през миналата година според 99bitcoins.com, а почти 40 са написани от началото на 2018 г. 

От Coinbase твърдят, че все още имат над 20 млн. клиента, макар че не е ясно колко от тях са били активни наскоро.

Това не е първият низходящ тренд за биткойн. Най-малко три пъти криптовалутата отчете спад от около 70% или повече през 2010 г., за да се възстанови след това и да достигне по-високи върхове.

За сега обаче „скуката“ на пазара е новото нормално, а сривът в обществения интерес може да превърне биткойна в актив, който се търгува в тесен кръг, посочва още в анализа си Bloomberg. Все пак и след повишението от 84% през 2013 г. цената на биткойнът се срина, за да се възстанови отново през 2017 г.

От началото на седмицата до петък сутринта биткойнът е загубил около 14% от стойността си до 8239,91 долара по данни на CoinDesk. Гравитирането около границата от 8000 долара се случва след поредната серия негативни новини. Очаква се на предстоящата среща на Г20 в Буенос Айрес да се дискутират различни възможни политики по отношение на криптовалутите.

Още новини за международните пазари, включително за пазара на криптовалути гледайте във видеото. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:16 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 6 години
важно е че си напасваш мисленето (и мнението) според процесите които текът, а това че един път твърдиш че това няма как да се регулира от правителствата, а друг път че именно регулацията сваля цената, никой не забелязва :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 8
thehappyroger
преди 6 години
Гарантирам ви, че след 50 години света няма да използва кретено-масонски пари :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 10
thehappyroger
преди 6 години
Повечето от вас не виждат света по духовният начин, по който аз го виждам, ама изтокът и западът са двете страни на една и съща кирлива монета, която Космосът предстои да извади от обръщение, така може и повече УЧЕНИ-икономисти да разберат какво искам да им кажа :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 14 rate down comment 5
mrynmryn
преди 6 години
То и Internet explorer имаше доста преди GoogleChrome, но на първото се наложи да му сменят името, че никой адекватен не го ползваше. Не че сега се ползва особено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 25 rate down comment 9
Sakamano
преди 6 години
От началото на годината биткойнът е подложен на масивна организирана атака от страна на финансови институции, медии и някои правителства. Но вече би трябвало да им е станало ясно, че няма да успеят да го съборят. По-голямата част от съществуващите биткойни са придобити на много по-ниска цена от сегашната и собствениците им нямат никакво намерение да продават. А на нива под 8k чакат още много гладни купувачи. Обърнете внимание, че щом цената доближи до тези нива, обемите веднага се вдигат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 17 rate down comment 8
thehappyroger
преди 6 години
Моето мнение е, че кретено-масоно капитализма предстои да бъде заличен от лицето на Земята заедно с всички бавно развиващи се в съзнанието ***, които следват тази идеология и подкрепят едни от най-наглите, алчни, долни, филмирани, лицемерни и егоистични *** в света, ще видите планетата какво ще направи със запада и хората с такова ниво на съзнание, до 2030-та ще станат на пихтия, тя ще се прочисти от отпадъка, който представлява голяма част от днешната човешка цивилизация! Космосът ще им го върне тъпкано за всички кризи, страдания, злоупотреби, измами, бедност, войни и мизерии, които са сътворили на света и обикновените хора, идва краят на тази игра и "умните", "красивите" и "кадърните" предстои да платят най-високата цена, като мн често тя няма да е в пари, още мн мостове ще падат, мн урагани ще има, свлачища, студове, жеги, пожари, наводнения и накрая Йелоустоун ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 12 rate down comment 4
zap
преди 6 години
разликата е, че долари е имало доста преди да има Google.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 8
mrynmryn
преди 6 години
Първо сте се фокусирали само над тоя биткойн, като има още много криптовалути, които правят добри пари. Второ - повече хора = повишаване на трудността. Което намаля печалбата на всеки, но не и цената на самия биткойн, но това го прави по-малко привлекателен. Трето, биткойна не се срина, сринаха го банки и правителства, които го забраняват за щяло и нещяло, просто не са им удобни никакви криптовалути. Ако утре всички големи правителства забранят долара, забранят да се пише за него в гугъл и тн социални мрежи, какво мислите, ще стане с него?Дори всички криптовалути да умрът, блокчейн технологията тепърва ще навлиза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 19
Jorkata
преди 6 години
Ще замре завинаги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още