IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бъдещето на биткойна в един швейцарски кантон

Преди година швейцарският кантон Цуг стана първото място в света, което официално въведе биткойна като платежно средство в общината

17:54 | 20.11.17 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	Табела на вратата на общината в Цуг указва, че се приемат биткойни. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Табела на вратата на общината в Цуг указва, че се приемат биткойни. Снимка: Ройтерс

Биткойни, електронна идентичност, самостоятелно движещи се автобуси – в швейцарския данъчен оазис Цуг бъдещето сякаш вече е дошло.

„Не става дума само за биткойна, а за цялостна динамика“, казва президентът на Цуг Долфи Мюлер пред германската икономическа телевизия n-tv.de. 

Преди една година Цуг стана първото място в света, което официално въведе като платежно средство в общественото управление криптовалутата биткойн. Но швейцарците правят нещо повече – Цуг се утвърди като меката на стартъпите на криптосцената. Който експериментира с технологията за блокчейн, която стои зад биткойна, е добре дошъл тук. Каквото е интернет за информациите, е блок веригата за трансакциите, казва Мюлер.

И новата електронна идентичност, с която Цуг се хвали, е включена в този централен регистър, казва политикът, който не се опасява от измамници на криптосцената.

„Когато през 2014 г. в Цуг се заговори за първи път за криптовалута, все едно при нас кацна НЛО с блокчейн на борда. Тогава при нас дойдоха първите ориентирани към блокчейна стартъпи и създадоха т. нар. Crypto Valley. Интересът към големите данни и роботиката растеше бързо. Моите четирима колеги в градския съвет и аз искахме да знаем как тази валута и технология функционират. След като един студент ни преподаде основите, ни хрумна идеята, че може да приемаме заплащане в биткойни. Ехото бе изненадващо мощно, половината свят се изнесе в Цуг. Бяхме първите, които се осмелихме на този експеримент“, спомня си днес Мюлер.

В действителност в ежедневието няма засилен интерес, едва 50 човека са платили задълженията си към общината и кантона с биткойни. Но има редица търговци – на вино, на хранителни стоки, зъболекари и имотна агенция, които приемат биткойни. Според Мюлер всичко това е практично, но по-важна е динамиката на всичко случващо се.

Швейцарците не се опасяват от навлизането на криминални елементи в региона. „Навсякъде, където има пари, спекулации и волатилни валути, е привлекателно за „черните овце“. Но те могат от всичко да намерят начин да направят нещо лошо. Парите в брой са най-лошият вариант. Те привличат повече криминално проявени, отколкото биткойнът. Признавам, че има и проблеми и спорни моменти. Но ние съумяваме да се справим“, казва още Мюлер.

За функционирането на биткойн сцената не е нужна гигантска стратегия. „Зад експеримента няма централизирана политика. Градът няма капацитета да се грижи за това. Цялото нещо е организирано главно чрез частна инициатива. Инвестиционната компания Lakeside Partners например организира конференция за застраховане (e-застраховки), която ще се проведе следващата седмица. Insurancetech е един от хилядите блокчайн приложения. Това включва например застраховка за прекратяване на полета чрез „интелигентен договор“. Схемата работи много прости: плащате премия. Ако полетът закъснее с три часа, премията ще свърши работа и чрез блокчейн ще получите застраховка. Вече няма посредници“, пояснява политикът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:38 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още