IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Криптоизмамници прибраха рекордните 14 млрд. долара през 2021 г.

Въпреки това престъпността става все по-малка част от екосистемата на криптовалутите

15:43 | 06.01.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg L.P.</em></p>

Снимка: Bloomberg L.P.

Измамници са прибрали рекордните 14 млрд. долара под формата на криптовалута през 2021 г., до голяма степен благодарение на възхода на платформите за децентрализирано финансиране (DeFi), сочат данни от фирмата за анализ на блокчейн Chainalysis, цитирани от CNBC.

Загубите заради престъпления, свързани с криптовалута, са нараснали със 79% спрямо година по-рано, като това се дължи на скок в кражбите и измамите.

Измамите са най-голямата форма на криптопрестъпление през 2021 г., следвани от кражбите – повечето от които се реализирани чрез хакерски атаки на бизнес с криптовалути.

От Chainalysis посочват, че DeFi платформите са свързани и с двата типа престъпления, отправяйки поредно предупреждение към тези, които навлизат в нововъзникващия сегмент на криптоиндустрията.

"DeFi е една от най-вълнуващите области на по-широката криптовалутна екосистема, която предоставя огромни възможности както за предприемачите, така и за потребителите на криптовалута", пишат анализаторите на Chainalysis в годишния си доклад за криптопрестъпността.

"Но DeFi платформите е малко вероятно да реализират пълния си потенциал, ако същата децентрализация, която ги прави толкова динамични, позволява и широко разпространение на измами и кражби", допълват те.

Дивият DeFi Запад

DeFi е бързо развиващ се сектор на криптопазара, който има за цел да избегне посредниците, банките например, при традиционни финансови трансакции като осигуряване на заем. При DeFi банките и адвокатите са заменени от програмируема част от код, наречена "интелигентен договор". Този договор е написан на публичен блокчейн и се изпълнява, когато са изпълнени определени условия, премахвайки по този начин необходимостта от централен посредник.

"На практика финансовата система изпраща пари с различни условия, свързани с тях", обяснява Джоуи Круг, главен инвестиционен директор в Pantera Capital, мениджър на активи, фокусиран върху криптовалута и блокчейн.

Обемът на трансакциите през DeFi платформи е нараснал с 912% през 2021 г. според статистиката на Chainalysis. Впечатляващата възвръщаемост на децентрализирани токени като шиба ину предизвика лудост и в DeFi.

Но има и много опасности, когато става въпрос за работа в тази зараждаща се криптоекосистема.

Един от проблемите с DeFi според Ким Грауер, ръководител на изследванията на Chainalysis, е, че много от новите протоколи имат уязвимости в кода, които хакерите могат да използват. 21% от всички хакерски атаки през 2021 г. са се възползвали от такива уязвимости.

Грауер обяснява пред CNBC, че макар че има независии фирми, които извършват одит на кодове и публично посочват кои протоколи са защитени, много потребители все още избират да работят с рискови платформи, които заобикалят тази стъпка, ако смятат, че могат да получат голяма възвръщаемост.

Кражбите на криптовалути са нараснали с 516% от 2020 г. до еквивалента на 3,2 млрд. долара. От тази обща сума 72% от откраднатите средства са взети от DeFi протоколи.

Загубите от криптоизмами са се увеличили с 82% до 7,8 млрд. долара.

Над 2,8 млрд. долара от тази сума се формират от сравнително нов, но много популярен тип схема, известна като "издърпване на килима", при която разработчици изграждат нещо, което изглежда като легитимен проект за криптовалута, преди в крайна сметка да вземат парите на инвеститорите и да изчезнат.

Статистиката за престъпността не разказва цялата история

Криптопрестъпността може да е на рекордно високо ниво, но анализаторите отбелязват, че ръстът на законното използване на криптовалута далеч изпреварва ръста на престъпната употреба.

Трансакциите, включващи незаконни адреси, формират най-ниския дял за всички времена от само 0,15% от общия обем на търговията с криптовалути през 2021 г. от 15,8 трлн. долара.

Chainalysis идентифицира незаконните средства въз основа на връзката им с потвърдена незаконна дейност. Така например средствата се считат за незаконни, ако бъдат изпратени към или от пазар от т. нар. тъмна мрежа (darknet) или е известно, че са откраднати при хакерска атака.

"Фактът, че увеличението е само 79%, може да бъде най-голямата изненада от всички", пишат анализаторите на компанията.

"Престъпността става все по-малка и по-малка част от екосистемата на криптовалутите", пише в доклада. Изследователите отчасти приписват ограничения растеж на криптобазираната престъпност на развиващия се набор от инструменти на правоприлагащите органи, както и на прозрачността на блокчейн технологиите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
mrynmryn
преди 2 години
Е що не отидат да се оплачат, че някой им е откраднал математическото уравнение?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 1
0pk
преди 2 години
Но всичко е точно! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Solar Power
преди 2 години
Цели 15 трилиона долара минати през крипто. Догодина Х 2 :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още