IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Обемът на откраднатите криптовалути скочи с 400% до 1,7 млрд. долара през 2018 г

В Корея и Япония са извършени по-голямата част от кражбите – 58%

21:36 | 29.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Стойността на откраднатите криптовалути от борси и инвеститори е нараснала с 400% до около 1,7 млрд. долара през 2018 г., сочи доклад на американската фирма за киберсигурност CipherTrace, съобщава Ройтерс.

Кражбите от онлайн платформи за търговия на дигитални валути са достигнали 950 млн. долара, което е ръст от почти 260% спрямо задигнатите през 2017 г. криптовалути на стойност 266 млн. долара.

В Корея и Япония са извършени по-голямата част от кражбите – 58%.

Стойността на откраднатите криптовалути изненада много наблюдатели, като се има предвид спада в цените на цифровите пари през миналата година. Пазарната капитализация на над 1600 дигитални валути е 112 млрд. долара през януари 2019 г., като това е с над 80% по-малко спрямо най-високите стойности от миналата година.

В допълнение проучването е установило, че индивидуални инвеститори и потребители на различни платформи за търговия са изгубили криптоактиви за около 725 млн. долара заради измами с първични монентни предлагания, хакерски атаки и „Понци схеми“. През 2017 г. подобни измами са довели до неправомерното отнемане на криптовалути за 56 млн. долара.

„Тези числа представляват само обемите от криптопрестъпленията, които CipherTrace може да потвърди, като нямаме почти никакво съмнение, че действителният брой кражби на крипто активите е много по-голям ”, се казва в доклада на фирмата за киберсигурност.

Според главния изпълнителен директор на CipherTrace Дейв Джеванс се наблюдават и нов тип престъпления, които включват пране на пари.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още