IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пет сатошита за биткойн манията*

Революцията вече е налице: блокчейн технологията променя нашия свят и начина, по който създаваме стойност и използваме финансови услуги

08:14 | 21.12.17 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<u>Снимка: Ройтерс</u></p>

Снимка: Ройтерс

2017-та беше годината, в която биткойнът разби редица рекорди и надмина дори и най-смелите прогнози за растеж, покачвайки стойността си от около 1000 долара до над 15 000 долара. Миналата седмица обаче бе смайваща дори за свикналата на драстични скокове в курса криптообщност: след дни на стабилен възход биткойн успя да увеличи стойността си от 13 200 долара на 16 000 долара в рамките само на един ден, което представлява покачване с около 3000 долара или повече от 20% ден.

Несъмнено светът е в плен на една от най-големите инвестиционни трески в историята. Започнал като чудат проект с неизвестни и до днес създатели, за него дълго време можеш да се чуе само в специализираните технологични среди; днес биткойн вече си проправя път през утвърдени финансови институции и е напът да се легитимира като официално платежно средство в глобален мащаб. 

Личният ми досег с биткойн датира от началото на 2014-та година. Интересът ми е продукт от първия сериозен скок и последвалия срив на валутата, т.нар. "китайски crash", който за пръв път му донесе широка популярност и създаде историите за първите крипто-милионери. Първоначално разглеждах Биткойн единствено като възможност за инвестиция, но с течение на времето интересът ми към спецификата и историческото значение на криптовалутите се задълбочи. В настоящия материал ще представя своята гледна точка за настоящия бум и ще се опитам да дам дългосрочна прогноза, в която да обясня, защо съм на мнението, че биткойн в крайна сметка няма да запази доминацията си в света на криптовалутите въпреки преднината си към момента.

Силните страни (неспукващият се балон)

Астрономическият растеж на цената на биткойн през последната година предизвика редица коментари, че той се намира в балон, който е въпрос на време да се спука и да го повлече надолу. В интерес на истината криптовалутата е била обявявана за мъртва десетки пъти досега в различни етапи от развитието си, но винаги се е възстановявала и продължавала стремглавия си възход. Първо, разбира се, това се дължи на дефлационерната природа на биткойн: от него могат да се произведат само 21 милиона единици, от които в момента в обръщение са 16,7, а добивът с времето се забавя и изисква все повече ресурси, което ограничава предлагането.

Второ, криптовалутите са още в начален етап да изградят своята икономика. От биткойн-банкомати и технологии за добив до приемането им в портфолиото на глобални финансови институции - пазарът на продукти, свързани с биткойн ще се разраства и предизвиква нов интерес в инвестирането във флагмана на криптовалутния свят.

Набиращата скорост търговия с фючърси ще доведе до нови инвестиции от страна на финансовия сектор, което е стъпка в посока на придобиването на допълнителна легитимност. В контекста на метафората за балона може да се заключи, че при Биткойн той не се пука, а се изпуска и временно намалява спекулативната истерия, което води до консолидация на пазара и по-устойчив растеж до предишните висоти. Това е и причината, поради която досега упорито избягва сравненията със спукването на други балони в миналото. Търсенето на биткойн е в бум и в страни с нестабилна икономическа конюнктура и девалвираща валути, защото представлява сигурен начин да предпазиш парите си. В изстрадалото от катастрофалната стопанска политика на правителството си Зимбабве например един биткойн се търгува на умопомрачителните 26 000 долара.

Защо при такова блестящо развитие тогава Биткойн да не завладее света и да се превърне в основата на една нова децентрализирана финансова система, освободена от произвола и алчността на банки и правителства?

Последна актуализация: 13:23 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

23
rate up comment 1 rate down comment 1
crypto
преди 6 години
Сега е моментът за купуване! Отново, временно са пуснати регистрациите в Binance (една от най-добрите крипто борси), за благодарност за хубавата новина, можете да се регистрирате чрез моят реферален линк: https://***.binance.com/?ref=12387070
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 4 rate down comment 2
kristian.yakov
преди 6 години
Защо толкова олелия не знам...Хората по цял свят чакат Лайтнинга, че да се отправят тия транзакции. Мирно бе още малко (6 до 9 месеца каза доктора)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 1
kristian.yakov
преди 6 години
Coinbase е най голямата борса,От там пък безплатно можеш да преместиш биткойна в GDAX и да го търгуваш.Успех ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 6
troika
преди 6 години
Как е, измерихте ли си ги? Нещо полезно по темата на статията няма ли да кажете?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 4
hotclick
преди 6 години
От коя борса да купя с дебитна карта от Уникредит или Райфаизен от този списък http://cryptosboard.com Не ми харесват българските сайтове, курсът им е много ама много висок
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 5 rate down comment 9
abdul
преди 6 години
Биткойн в момента изпълнява ~6666 пъти по-малко трансакции от банките. По нива числата варират. Както вече отбелязах, това е проблем при Биткойн, но нито е неразрешим, нито е смъртоносен за Биткойн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 3 rate down comment 4
khao
преди 6 години
зада не излезе че изкарвам вътрешна информация, че ще ме *** :):), но и да не излезе че ти бягам от въпроса един телеком от района на реал мадрид за последните 24 часа е направил 35К лизинга и малко над 200К транзакции, демек плащания ... банките са по10 , по 20 от тована ден :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 3
abdul
преди 6 години
Та? Дай поне порядък хайде - за epay, за средна банка, за ЕС банка, за международна клирингова система.Не е необходимо всеки юзър "да го сторва това локално".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 4
abdul
преди 6 години
1. Защо да няма? Хах, защо да има? Нямам намерение да те образовам безплатно.2. Не са САЩ виновни разбира се, хората понякога сами са си виновни. САЩ са виновни, когато започнат да си налагат волята с гагата.3. "прогресивно не било проблем ... доообре" Разбира се, че не е проблем :-).4. На такива въпрос отговарям след като видя превод към биткойн адреса ми.5. "И да те питам, ти с кво се занимаваш по принцип ?" :-) Извинявай, не видях числата за брой трансакции. :-D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 5 rate down comment 3
khao
преди 6 години
Имаш ли някаква бегла представа колко трансакции се изпълняват на ден в системата на epay например?----имам, това работя :):) числата са много големи ! но явно ти нямаш че да може да си мислиш че всеки юзер може да го сторва това локално :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още