IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Проектодокумент: ЕС трябва да обмисли възможността за държавна криптовалута

В него се призовава ЕС да изготви единен подход към криптовалутите, включващ и възможна забрана на проекти, приемани за твърде рискови

08:40 | 06.11.19 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Европейската централна банка трябва да обмисли пускането на държавна дигитална валута. Това се казва в проектодокумент на ЕС, след като плановете на Facebook за частна дигитална валута се натъкнаха на враждебно отношение сред регулаторите по света, съобщава БТА.

Американската компания обяви през юни, че планира да пусне от догодина криптовалутата си либра. Франция и Германия обаче предупредиха през септември, че това излага на рискове финансовия сектор и подкрепиха разработването на държавна алтернатива, посочва Ройтерс.

Проектотекстът, видян от медията, също призовава ЕС да изготви единен подход към криптовалутите, включващ и възможна забрана на проекти, приемани за твърде рискови.

Текстът може да бъде обсъден от финансовите министри на ЕС в петък, според дневния ред на заседанието, с оглед да бъде приет на следващата им среща на 5 декември.

В настоящата си форма ще разпали допълнително регулаторната кампания на ЕС срещу криптовалутите.

„ЕЦБ и други европейски централни банки биха могли успешно да разгледат възможностите, както и предизвикателствата, от издаването на дигитални валути, включително като вземат предвид конкретни стъпки“, се посочва в проекта, в който се предвижда и възможността за внасяне на промени.

Дигиталните валути като либра – известни още като стейбълкойни, обикновено са подкрепени от традиционни пари и други активи, докато крипто монети като биткойна не са. И двете обаче са криптовалути.

Членът на управителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре заяви през септември, че банката може да „ускори“ разглеждането на въпроса за публични дигитални пари.

Според представител на ЕЦБ – в най-амбициозния си вариант, проектът може да позволи на потребителите да разполагат с електронни пари, които директно ще бъдат депозирани в ЕЦБ, без необходимост от използване на банкови сметки, финансови посредници или клирингови агенти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 1
dr.5rov
преди 4 години
Ха-ха, яко. Всички са се втурнали да предлагат цифрови валути. Ще видим в каква форма ще се появят, но съм доста уверен че до две-три години това ще се случи, щом всички напират. Както казах, бета тестовете чрез криптовалутите изглежда приключиха и сега идва времето за внедряване.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 1 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Абсолютно никога не бих вложил и лев в криптовалута контролирана от пияндета и корумпета като тези от еврохомосексуалната комисия или някое от нео-марксистките правителства, която я крепят. Libra на фейсбук изглежда далеч по примамливо. Имайки в предвид колко слабо е еврогейрото то май и индийската рупия и виетнамската донга вече са за предпочитане...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
Бидонойл
преди 4 години
Ако нямаш какво да кажеш по темата, мнението ти е off topic. При това неграмотен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 2
abdul
преди 4 години
"независимите" ти си курифей на криптовалутите, бе бидонь. хахах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
Mirilai-lai
преди 4 години
то и сега си има електронно банкиране...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
Whitestar
преди 4 години
Криптовалутите са доста волатилен инструмент, което се дължи на липсата на обезпечения и централен суверен (банка). Промяната на стойността и е силно зависима от спекулации и валутните пазарни тенденции. От тук следва да се запитаме, какъв е смисълът от криптовалута емитирана от централна банка и обезпечена с нейните активи!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
Моабет да става
преди 4 години
И с какво новата валута ще се различава от еврото и долара. И сега повечето пари в банките са виртуални. Ще има крипто в името. :-)Това ще е валута издадена от определен орган в ЕС. Ще могат да си "напечатат" колкото искат криптоеврокойни, клиентите ще трябва да си откриват сметки след представяне на лична карта /тоест известни име адрес/. Банката ще котролира транзакциите и ще може да ги ограничава, забавя, забранява.Ще може да налага такси както всички други банки. Единственото което ще е конкурентно на биткойните е скороста на транзакциите. Трудно ще конкурират останалите крипто валути които нямат контол на потребителите и имат ограничение в "печатенето" на койни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още