IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Защо биткойнът се срина с 18% за часове

За кратко време криптовалутата загуби над 2000 долара от цената си, след като постави нови рекорди

10:30 | 30.11.17 г. 6
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Биткойнът е известен със сериозните колебания в оценката си, но в сряда вечерта дигиталната валута пое рязко надолу. Само за няколко часа цената се срина с около 20%, като крайното понижение за третия ден на седмицата бе 18%. Малко преди това най-голямата по капитализация криптовалута счупи нови рекорди, предава DPA.

В понеделник валутата мина рекордната стойност от 10 000 долара, а в обедните часове на вторник достигна рекорд от 11 434 долара. След това обаче бързо пое надолу, а курсът варираше за кратко дори под 10 000 долара.

Преди понижението големи борси, като Coinbase и Gemini, докладваха за сривове, защото не успяват да задоволят търсенето. „Не е изненадващо, че виждаме консолидация“, казва Джонатън Крински, анализатор от MKM-Partners, цитиран от CNBC. По думите му това е логично на фона на сериозния ръст от последните дни. 

Освен това във вторник стана ясно, че американската борса Nasdaq може да започне да предлага през 2018 г. фючърси върху биткойни. 

Но като цяло браншът е оптимистично настроен, че криптовалутата ще върви нагоре. Ари Пол, директор в крипто-хеджфонда Blocktower Capital очаква в следващите месеци в търговията да влязат и големи институционални инвеститори.

„С фючърсите, които от декември ще се предлагат от борсата за контракти CME, в света на криптовалутите могат да влязат и пенсионни фондове“, каза той във вторник по време на конференцията Consensus Invest в Ню Йорк. Много рискови инвеститори по думите му вече са в играта.

Носителят на Нобелова награда за икономика Джозеф Стиглиц предупреди междувременно, че криптовалутата е рискова инвестиция. „Биткойнът е успешен само защото не се регулира и има потенциал да заобикаля съществуващите правила“, каза професорът в Columbia University в Ню Йорк. „Мисля, че трябва да бъде забранен. Не изпълнява нито една смислена социална функция“, добавя той.  

Междувременно старт на дейността си обяви и първият български инвестиционен фонд, посветен на блокчейн-технологията. Belayer стартира на българския пазар през октомври тази година, а неговите създатели Филип Матов и Валентин Димитров упражняват консултантска дейност и улесняват процеса по инсвестиции в криптовалути за частни лица заедно от години.

От момента на своето създаване на 5 октомври 2017 г. към 27 ноември фондът отчита доходност от 39,2%. По-ранни инвеститори в портфолиото на фонда са регистрирали ръст на своите инвестиции от над 274%.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 0
Prokopii
преди 6 години
Базата се нарича доверие и е най сигурното нещо стоящо зад която и да било валута в света
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 1
comet
преди 6 години
Срина се, защото спекулантите са нервни (нещо ги гризе отвътре и това едва ли е съвестта им). ПП: Спекулантът е човек, който се опитва да излъже другите (по-глупавите от него) за да спечели от това с което спекулира. Дали ще е биткойн, чужди акции, заеми от банки, ... все е спекула с различна степен на риск. Колкото рискът е по-голям (и неконтролиран от него), толкова и спекулантът е по-нервен, несигурен и импулсивен. (Тук разбира се не коментирам баш батковците, които планират, създават и спокойно издърпват мрежите в които попадат спекулантите.) Между другото, тази медия до преди няколко дни бе подела инициатива да ни обучава как и ние да ставаме спекуланти (да боравим с биткойн). Как се казва, по делата им ще ги познаете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 3
v_tin
преди 6 години
Не ги следя тези коини, но първото нещо което прави впечатление е бързата разходка нагоре надолу. Има ли някаква икономическа база този коин и каква е тя? Нарастнала ли е тази база? Ако няма нищо защо се катери и спада толкова бързо- причина има ли или просто така е решил??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 0
Money
преди 6 години
Робърт Щиглиц - няма такъв. Джозеф Стиглиц е. Робърт Шилер е от Йейл. Между другото и двамата се изказаха срещу биткойн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 10
Sakamano
преди 6 години
Регулаторите не пречат на пенсионните фондове да инвестират в силно задлъжнели държави или компании с дългове надхвърлящи активите им. С какво са по-лоши криптовалутите?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 6
khao
преди 6 години
С фючърсите, които от декември ще се предлагат от борсата за контракти CME, в света на криптовалутите могат да влязат и пенсионни фондове----без коментар, регулаторите пак дремят...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 5
QUANTUM
преди 6 години
Егати пирамидата е този Биткойн.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още