IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия скоро може да се радва на масов интернет от Starlink

Федералното правителство на транспорта възнамерява да субсидира закупуването на сателитна чиния с ваучери за 500 евро

10:02 | 01.06.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Сателит на компанията на Мъск. <em>Снимка: &nbsp;SpaceX</em></p>

Сателит на компанията на Мъск. Снимка:  SpaceX

Чуденията бяха големи. Какво правеше германският министър Андреас Шойер на строителната площадка на Tesla в Грюнхайде? Неочаквано Шойер разговаря с ръководителя на компанията Илон Мъск в средата на май. „Това, което е създадено тук, в Бранденбург, е бъдещето“, написа министърът в Instagram.

Като министър Шойер отговаря не само за транспорта, но и за цифровата инфраструктура. Липсата на високоефективен интернет далеч от районите на големите градове е гореща тема, особено по време на предизборната кампания. Мъск е може би точният, който би могъл да помогне на Шойер да се измъкне: със своята компания Starlink и ваучери за сателитен интернет в селските райони.

Шойер обяви програмата преди няколко месеца с цел да помогне на 200 хил. домакинства „бързо и небюрократично“. Според информация на германския икономически всекидневник Handelsblatt сега нещата стават конкретни, а програмата ще започне след няколко седмици.

„Разходите за закупуване на техническото оборудване и инсталацията трябва да бъдат субсидирани“, казва министерството на Шойер. „Месечните разходи за използване на връзката обаче няма да бъдат покрити от безвъзмездните средства“, допълни той.

Домакинствата трябва да получат около 500 евро, за да могат да си купят сателитни чинии, които им осигуряват бърз интернет. Засега единственият сериозен доставчик в Германия е Starlink, дъщерно дружество на SpaceX, космическата компания, основана от Мъск.

Това е добра новина за предприемача. В чисто математически план Starlink може да получи до 100 милиона евро. Дъщерната компания на SpaceX може да използва доста добре парите. Starlink е много сложен и скъп проект: досега е изстрелял около 1500 сателита, а още 10 хил. трябва да бъдат добавени през следващите няколко години.

Разширяването на оптичните влакна бавно напредва

Инициативата на Шойер получи похвала от експерти. „В това има много смисъл", казва Робин Тех, основател на анализаторската компания Delphai, „не непременно, защото е технически перфектно решение, но е такова, което може да бъде внедрено много по-бързо от кабелите или друга земна радиоинфраструктура“.

Полагането на оптични кабели бавно напредва. Инвестициите са високи и в никакъв случай не всеки клиент се нуждае от бърза връзка. Далеч от градовете връзките едва ли си струват за телекомуникационните компании: многоетажна жилищна сграда в града, както и самостоятелен дом в страната, се нуждаят само от по една връзка. 

Сателитният интернет може да реши проблема. Starlink предлага своя интернет в избрани райони в Германия от миналия март. Техническите стойности са впечатляващи.

Как става това? Сателитите на Starlink са в ниска земна орбита, откъдето идва и името: Low Earth Orbit или LEO. Поради краткото разстояние сигналът достига до потребителя бързо, за разлика от други доставчици като Eutelsat, които работят с така наречените геостационарни спътници и чиито радиосигнали трябва да пътуват около седем пъти по-дълго.

Закъснението или забавянето на сигнала при GEO сателитите е голямо - което създава проблеми за интернет потребителите. Приложенията в реално време в интернет, като видеоконференция или телефонни разговори, са на практика невъзможни.

Потребителите на Starlink са доволни от практическите тестове. Има обаче и критики: интернетът е сравнително скъп.

Преди всичко покупката на сателитната чиния оказва влияние върху акаунта. Е, точно този проблем ще бъде разрешен с ваучерната програма на федералното правителство. И би помогнала на Starlink. До момента компанията има над 10 хил. потребители в цял свят, но интерес са проявили половин милион души.

Основният проблем на бизнес модела е, че той не е печеливш. Например сателитните чинии струват чисто производствено 1500 долара, пояснява SpaceX. Така за всеки клиент Starlink плаща около 1000 долара само за чинията, тъй като те се предлагат за около 500 долара.

С по-добро инженерство и масово производство SpaceX се стреми да намали цената ѝ до няколкостотин долара. Това изглежда работи, преди две години те все още струваха по 3000 долара всяка. Но ще отнеме време. Подобно на цената на сателитното изстрелване: Тя пада драстично от години, не на последно място заради евтините ракети на SpaceX.

Така че инвеститорите ще се нуждаят от търпение. И програми за маркетинг. Ето защо  ваучерите от федералното правителство помагат не само на гражданите в провинцията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:38 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 4 rate down comment 0
redcretin
преди 2 години
"Основният проблем на бизнес модела е, че той не е печеливш. "Еми той г-н геният Мъскалян друг модел не познава - само да смуче субсидии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още