IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Медийните прогнози на Ройтерс за 2019 г.

Онлайн платформите ще бъдат под все по-голям натиск да се променят, докато интернет регулацията ще нараства в глобален мащаб, сочи нов доклад

17:45 | 12.01.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

2019 г. вече е тук, а Ройтерс публикува своя доклад "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2019". Ето и ключовите прогнози от него за това какво можем да очакваме от медиите и технологиите през следващите 12 месеца. 

1. Платформи под натиск

Дезинзформацията се разпространява все повече в затворени мрежи, а платформите не успяват да възстановят репутацията си. Според доклада на Ройтерс около 120 млн. души използват WhatsApp в Бразилия, а политиката е довела до дълбока поляризация в приложението, което все повече се превръща в място за политически битки. Бразилските избори бяха нещо като тест за това дали е възможно да се проследява и разкрива подвеждащата информация в WhatsApp. Дезинформацията вече не е свързана само с напълно фалшивите новини, а с постоянното публикуване на ново и ново подвеждащо съдържание, което има за цел да раздели обществото.

Ето защо новините може да се нуждаят от промяна тази година. Проверката на фактите и разобличаването на проблемните твърдения могат да бъдат допълнени от по-доброто разбиране как и от кого се разпространяват лъжливите истории. Изборите в Индия и Индонезия ще бъдат ключов тест за новите защити на социалните мрежи срещу всичко това. Индонезийското правителство дори заплашва да блокира Facebook напълно, за да избегне такива проблеми.

От своя страна, социалните мрежи, търсачките и други агрегатори тази година ще се фокусират повече върху достоверността и ще бъдат по-внимателни, когато взимат решения какво да показват.

2. Медиите ще се опитат да се разграничат от Facebook

Проучване на Ройтерс показва, че медиите търсят начини да станат по-малко зависими от Facebook, но да се насочат към други платформи тази година. Google остава ключов приоритет за повечето, като 87% твърдят, че това ще бъде „много“ или „изключително важно“, но медиите също така отправят поглед към YouTube, Instagram и Twitter, в опит да достигнат до нови публики. По-интересното е, че 43% смятат Apple News за също толкова важна, колкото Facebook.

Над половината от медиите (55%) определят услугите на Facebook (Facebook, Instagram или WhatsApp) като „много“ или „изключително“ важни, в сравнение с 90% за търсачката на Google и YouTube взети заедно. Google е смятана за толкова важна, тъй като е голям доставчик на технологии, предоставящ достъп до аудитория. Разликите в оценките вероятно се дължат на по-слабия трафик, който медиите генерират през Facebook вече заради промените в алгоритъма на платформата. Но изглежда има промени в в настроенията към платформите на трети страни като цяло. Много медии останаха недоволни, след като създадоха специално съдържание за въпросните платформи, но се стигна до значително по-ниска монетизация от очакваното.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 07:24 | 07.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още