IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Само 10% от българите вярват в независимостта на медиите в страната

С падането на доверието в медиите пада и доверието в демокрацията, казва Боряна Димитрова, управляващ партньор на „Алфа Рисърч“

21:15 | 27.11.17 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Само 10% от българите вярват в независимостта на медиите в страната, а близо 67% са на мнение, че те са зависими. Останалите 23% смятат, че медиите не са нито зависими, нито независими. Това показва проучване, представено днес от „Алфа Рисърч“ и Фондация „Конрад Аденауер“.

„Резултатите показват минимални различия между отделните възрастови групи, хората от големите и малки населени места, както и различия от гледна точка на образователен статус“, обяснява Боряна Димитрова, управляващ партньор на „Алфа Рисърч“.

Тя допълва, че с падането на доверието в медиите пада и доверието в демокрацията, като мнозинството анкетирани са на мнение, че българските медии са обект на политически, икономически натиск, а по-често и на двата вида натиск едновременно.

Резултатите показват още, че 7 от 10 българи разпознават фалшиви новини за политици, като 25% от анкетираните посочват, че забелязват такива новини всеки или почти всеки ден.

Боряна Димитрова посочва, че това, което българите разпознават, са новини, предимно свързани с личния живот на известните личности и имат сензационен характер. Заради това реалните фалшиви новини, чрез които се осъществява манипулирането на общественото мнение, шестват свободно в медиите, тъй като са много по-малко разпознавани.

„В България няма систематични посегателства над журналистите, но е налице отслабване на медийната свобода чрез множество фактори“, каза Кристиан Шпар, директор на Медийната програма за Югоизточна Европа на фондация „Конрад Аденауер“. „Такива са монопол на олигарсите, взаимна зависимост между медиите и политиката, изострена икономическа криза на медиите, както и дефицити в законодателството и медийната саморегулация“, допълва той.

Гражданите се чувстват недостатъчно информирани не само от медиите, но и от политиците. 64% считат „връзките с обществеността“ на политиците за недобри, само 11% са доволни от тях.

67% от анкетираните констатират дискриминация или обиди от политици. Според „Алфа рисърч“ причина за това е не само качеството на медийното отразяване, но и предимно отношението на политиците едни към други. „Личните обиди, агресията и езикът на омразата, унизителният тон към политическия противник, използвани както в преките им телевизионни участия, така и в медийно отразяваните парламентарни дебати, правят от политиците едновременно автори и жертви на собствената им дискредитация“, каза Боряна Димитрова.

54% от българите забелязват дискриминация или клевети към национални и етнически малцинства в медийното отразяване на политически събития, 49% считат религиозните малцинства за дискриминирани, а 44% виждат случаи на дискриминация към неправителствени организации.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:06 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 1
george353
преди 6 години
Нормално. Всички корп. спонсори на медии са и лобисти, спонсорирайки кампанията на този или онзи кандидат/партия. Дет се вика, смазват зъбните колелца на "демокрацията". По този начин на всяка медия се спуска директива, от същите тези спонсори, какъв точно да е текста. Ако искаш да си независим, отиваш на свободна практика, миргаш от глад и потъваш в забвение. Кофти перспектива за журналист.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
khao
преди 6 години
хахахаха, виж сега тия хора мислят на квантово ниво ! :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
comet
преди 6 години
Какво съвпадение, и по този показател вече сме застигнали САЩ (и там само около 10% е доверието на обикновенният гражданин към медиите им), ... но споко, има още много в какво да са пред нас (ГМО, шистак, образование, медицина, и т.н. все перли в огърлицата американска мечта).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
0pk
преди 6 години
"Останалите 23% смятат, че медиите не са нито зависими, нито независими." a?!?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
majnata
преди 6 години
Това са ората на хранилка , дето се кланят на Брюксел .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 3
dakl
преди 6 години
Невероятно число оптимисти има в нашата страна !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 6
majnata
преди 6 години
Зависими сте и още как !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още