IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Богданов: Нов регламент за идентификация може да оскъпи финтех услугите

Допълнителни такси и лицензи може да струват 6-7 пъти повече като начало, плюс някаква малка цена при всяка трансакция, посочи представителят на Българската финтех асоциация

13:27 | 30.06.21 г.
Мартин Богданов: Нов регламент за идентификация може да оскъпи финтех услугите

Финтех браншът в България, който вече наброява около 90 компании, е сериозно разтревожен от правилата за създаване на електронна идентификация, които се обмислят под формата на бъдещи предложения за законови инициативи. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Мартин Богданов, изпълнителен директор на Paysera България и член на управителния съвет на Българската финтех асоциация.

„Промените са свързани с въвеждането на Регламент 910 на ЕС, чиято цел е да регламентира електронната идентификация и удостоверителните услуги в рамките на целия континентален съюз. В България още не сме приели съответните промени в нашето законодателство, така че да унифицираме изискванията с европейското, тоест български притежател на електронен подпис може да го използва само в страната“, поясни той.

Промяната, която предвижда регламентът за европейска дигитална идентичност, ще дава възможност физически лица или компании свободно да извършват електронни трансакции в рамките на ЕС и съответно да могат да достъпват публични услуги в публичния сектор.

„Например българска компания може да кандидатства в обществена поръчка в Германия посредством тази електронна идентификация“, даде пример Богданов.

Българското законодателство и в момента предвижда, че държавата трябва да реализира такъв метод за идентификация. Законопроектът в България предвижда въвеждането на т.нар. частни схеми за идентификация.

В това няма нищо лошо, смята Богданов, но се предвижда техните удостоверителни услуги да бъдат лицензирани. „В същото време финтех секторът е разработил собствени процеси, бизнес решения и софтуер за идентификация. В този случай компаниите или ще трябва да се лицензират, или да изберат едно от малкото вече съществуващи решения на пазара“, посочи той.

Експертът съобщи, че някои от фирмите във финтех асоциацията се притесняват, че държавата, за да избегне сложния процес на лицензиране на всяка отделна технология и процес, ще ги принуди да изберат вече готово решение.

Подобна перспектива от своя страна е свързана с допълнителни такси и лицензи, което би се отразило на крайната цена на финтех услугите за потребителите.

Според изчисленията на Богданов разходът за идентификация е между 1,50 и 1,60 лева на всяка трансакция, докато методите, които се предлагат, ще струват 6-7 пъти по-голяма стойност на тази цена като начало плюс някаква малка цена, включена в пакет за брой трансакции.

„Това би ограничило и правото на избор. Точно това, за което ЕС се бори – либерализация, а не да се мине към лицензи“, коментира той

По тази причина от финтех асоциацията настояват да се вземе предвид и текущото състояние на индустрията, със съществуващите вече решения. Това може да се случи „с въвеждане на разписани технически спецификации, които трябва да се покриват или отделни параметри“, посочва Мартин Богданов.

Кога ще се приемат промени в българското законодателство, които да унифицират го унифицират с европейското? Ще се допуснат ли схемите, предложени от финтех компаниите, за идентификация в публичните сфери?  Помага ли двуфакторната идентификация при онлайн бизнес? Как се прави европейски дигитален портфейл? Какви са предизвикателствата пред финтех индустрията?

Повече как работи електронната идентификация  и защо банките отказват откриването на сметки на финтех компании въпреки, че България е своеобразен финтех хъб на Балканския полуостров, можете да разберете от видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Вижте и повече от интересните анализи от предаването „Светът е бизнес".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още