IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

250 млрд. евро струват досега блокадите на Германия

Водещи икономически институти намалиха прогнозите си за икономическото развитие на страната

12:56 | 24.03.21 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg</em></p>

Снимка: Liesa Johannssen-Koppitz/Bloomberg

Изследователите от Института за германска икономика (IW) намаляват икономическата си прогноза за 2021 г. поради продължаващата пандемия на коронавируса и сега очакват стагнация на частното потребление. Германската икономика ще нарасне с три процента през текущата година и с четири процента през 2022 г., обяви в сряда близкият до работодателите IW.

През декември икономистите от базирания в Кьолн НПО очакваха увеличение от четири процента за 2021 година. „Досега блокиранията вече костваха 250 млрд. евро на страната. В момента има надпревара между инжекциите и инфекциите“, казва директорът на IW Михаел Хютер, цитиран от DPA.

„Трябва да ваксинираме бързо, за да предотвратим възможна резистентност чрез мутациите“, казва той. Евентуално продължително трето блокиране би било скъп провал за предприемачите и търговците на дребно.

„Освен това разделянето на икономиката на стабилна индустрия и гладуващи сектори ще се задълбочи и това ще има дълбоки социални последици“, предупреди Хютер.

Икономистите от IW следят с тревога третата вълна на пандемията. „Пандемията далеч не е приключила, блокирането ще бъде удължено до Великден, ваксинацията е в застой, хората консумират малко, а компаниите не инвестират, както преди кризата", е заключението на специалистите.

Икономиката ще се върне на нивото си отпреди кризата едва в началото на 2022 г. Частното потребление, което се срина със шест процента през 2020 г., ще стагнира като цяло през тази година, тъй като нарастващите случаи на заразени и продължаващите бизнес ограничения ограничават хората да харчат пари, твърдят от IW.

„Ако ваксинацията успее, през втората половина на 2021 г. може да се очаква силно възстановяване, включително настигащи ефекти, но това няма да е достатъчно за годишен плюс“.

По-продължителното блокиране, водещо до забавен подем, и нарастващата несигурност на потребителите за политическите решения – това са причините, заради които и според IFO икономиката няма да може да нарасне толкова силно, колкото се очакваше през декември. „Кризата се проточва и отлага очаквания силен подем", казва икономическият директор на Ifo Тимо Волмерсхойзер.

Според него кризата от 2020 г. до 2022 г. ще струва скъпо на германската икономика: за тези три години от БВП ще липсват 405 милиарда евро - ако приемем, че икономиката би нараснала с обичайните си 1,5 процентни пункта през това време. Ако блокирането продължи и през второто тримесечие, ще има още 13 млрд. евро под формата на загуба на БВП. През първото тримесечие икономическото производство ще се свие с 0,7 процента, казва Волмерсхойзер. 

По същество много по-оптимистичното НПО IMK гледа на ситуацията по същия начин, както и другите институти: секторите, които бяха затворени, страдат, индустрията процъфтява, а също така получава подкрепа и от огромната програма за икономически стимули в САЩ. 

Директорът на IMK Себастиан Дулиен, за разлика от останалите изследователи, вярва, че потреблението ще се възстанови по-бързо. „Първо, стабилизационната политика на федералното правителство продължава да работи доста добре - въпреки всички оправдани критики за понякога бавните плащания на помощта", казва той.

И второ, германската индустрия се възползва от силното търсене от Азия, САЩ и много страни от ЕС. „Веригите на доставки издържат и концепциите за защита от коронавируса очевидно са ефективни в повечето компании“, каза Дулиен. 

Потребителите са спестили много пари по време на блокиранията, много от които ще бъдат похарчени през втората половина на годината. Дулиен също така очаква значително ускорена кампания за ваксинация от април: „От този момент нататък ще бъдат доставени значително повече ваксини“. IMK е изчислил, че - ако одобрените ваксини от Biontech, Moderna, AstraZeneca и Johnson & Johnson се доставят по план - всички възрастни германци, желаещи да се имунизират, могат да бъдат ваксинирани до 31 юли.

А заради силното свиване  на надбавката за солидарност (специалния данък в Германия за наваксване на икономическото изоставане на източните провинции), по-високите детски надбавки, намаляването на данъците чрез Закона за семейни помощи и основната пенсия, много хора биха имали на разположение повече пари.

За потреблението това означава: „Най-дълбокият спад в историята на Федерална република Германия от 2020 г. ще бъде последван от две години на много динамично развитие на потреблението“, казва Дулиен. Потреблението ще се увеличи с 4,6% през 2021 г. и с 6% през 2022 г., смятат от неговата организация.

Волмерсхойзер, от друга страна, не вярва в скорошното възраждане на безгрижната консумация. „Има много индикации, че високото ниво на несигурност и предпазливото поведение от страна на потребителите ще окажат решаващо влияние върху икономиката“, казва той. Колкото по-дълго цели сектори на икономиката са заключени, толкова повече хора се страхуват за работата си, особено след като в даден момент фалитите вече няма да могат да бъдат предотвратени.

Дулиен обаче също гледа на допълнителните провали в борбата срещу пандемията като на риск. По думите му федералното правителство преминава към строги икономии твърде рано. „Инвестициите трябва да бъдат абсолютен приоритет сега, за да се поддържа възстановяването“, казва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:44 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 0
shinawatra
преди 3 години
Малко са!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още