IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Exxon Mobil: Високите цени на петрола и газа ще се задържат

Според изпълнителния директор на най-големия американски петролен концерн проблемите са на ниво предлагане

12:45 | 30.06.22 г.
Автор - снимка
Създател
<div>
	Дарън Уудс, председател и главен изпълнителен директор на Exxon Mobil Corp., говори по време на конференцията 2022 CERAWeek by S&amp;P Global в Хюстън, Тексас, през март 2022 г. <em>Снимка: Bloomberg&nbsp;</em></div>
Дарън Уудс, председател и главен изпълнителен директор на Exxon Mobil Corp., говори по време на конференцията 2022 CERAWeek by S&P Global в Хюстън, Тексас, през март 2022 г. Снимка: Bloomberg 

Ръководителят на най-голямата американска петролна и газова компания Exxon Mobil предупреждава за високи цени на петрола и газа в дългосрочен план.

„В структурно отношение предлагането на пазара не е достатъчно", казва Дарън Уудс в интервю за Handelsblatt. Той заявява, че това е следствие от войната в Украйна и пандемията, при която са били инвестирани твърде малко средства в нови източници по целия свят.

Уудс отхвърля държавната намеса на пазара, като например отстъпката за гориво в Германия. „Последното нещо, което искате да направите, е да стимулирате допълнително търсене", казва Уудс, който управлява около 1000 бензиностанции Esso в Германия. Освен Германия, Франция и Испания също предоставят отстъпки за бензин и дизел, а България е напът да приеме подобна мярка с актуализацията на бюджета.

В международен план страните от Г-7 възнамеряват да се намесят на пазара с ограничаване на цените на руския петрол. Международните споразумения ще принудят Русия да продава в бъдеще петрол на големи клиенти като Индия на значително по-ниска цена. На срещата на върха на Г-7 в Елмау беше обявен план в тази насока.

Директорът на Exxon е убеден, че в дългосрочен план само новите източници на нефт и газ ще намалят цените. Уудс препоръчва на германците отново сами да произвеждат повече газ. „Имате възможност да добивате природен газ в Германия чрез фракинг, това би бил най-сигурният източник", каза той по адрес на германското правителство.

Критиците обвиняват петролните компании, че прибират в джоба си отстъпката за горивата. Уудс обвинява пазарните цени за повишаването на цените на дребно. „Това е проблемът, когато се опитваме да помогнем на хората с по-ниски цени: Всъщност това насочва нещата в грешна посока", казва той. Неотдавна проучване на Ifo също показа, че петролните компании почти изцяло прехвърлят отстъпката за гориво на крайните клиенти.

На международно равнище правителствените ръководители на срещата на Г-7 в замъка Елмау дълго време се затрудняваха за определяне на таван на цените. В крайна сметка беше постигнато споразумение: Г-7 иска да разгледа възможността за ограничаване на цената на руския внос на петрол. С ограничението Г-7 иска преди всичко да гарантира, че Русия вече няма да печели от повишаването на цените на енергийния пазар, а от друга страна, да допринесе за намаляване на напрежението на петролните пазари.

Правителството на САЩ по-специално се застъпи за такова ограничение. Ограничаването на цените обаче може да се осъществи само в сътрудничество с големи страни вносителки на петрол като Китай или Индия. Двете страни дори увеличиха вноса си от Русия след руското нападение срещу Украйна на 24 февруари.

Ето защо формулировката в декларацията на Г-7 е насочена към сътрудничество с други държави. В изявлението се казва, че ЕС ще проучи с международните си партньори начини за намаляване на цените на енергията, включително възможността за въвеждане на временни тавани на цените на вноса. Представител на Г-7 заяви, че това се отнася както за петрола, така и за газа. САЩ вече спряха да купуват руски петрол, а ЕС ще се откаже от него до края на годината.

Г-7 възнамерява също така да смекчи въздействието на високите цени на енергоизточниците. „Обезпокоени сме от тежестта на повишаването на цените на енергията и от нестабилността на енергийните пазари", се казва в заключителното комюнике. То задълбочавало неравенствата и застрашавало просперитета.

В координация с Международната агенция по енергетика (МАЕ) ще бъдат обмислени допълнителни мерки за намаляване на ценовите скокове и предотвратяване на по-нататъшни въздействия върху икономиките и обществата по света.

Exxon Mobil е една от най-големите петролни и газови компании в света. В Германия компанията добива суров петрол в района на Емсланд в Долна Саксония и вероятно е по-известна на повечето хора с повече от 1000 бензиностанции с марката Esso, които се снабдяват с петролни продукти от компанията. Exxon Mobil има и 25-процентен дял в най-голямата рафинерия в Германия - Miro в Карлсруе.

За разлика от европейските си конкуренти обаче най-голямата американска петролна компания не разчита на слънчева или вятърна енергия въпреки сериозните критики от страна на инвеститорите, а предпочита улавянето и съхранението на въглероден диоксид (CCS).

„Свещеният Граал" за него е да улавя и съхранява въглероден диоксид директно от въздуха. „Няма да е необходимо да променяте цялата ни енергийна система с това", казва Уудс. „Вместо това можете да се заемете с първопричината за проблема, а именно емисиите“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още