IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Цените на вносните стоки в САЩ с най-голям спад от две години насам

Сред основните причини са поевтиняването на петрола и ефектът от силния долар

17:05 | 13.07.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Цените на вносните стоки отчитат през юни най-големия си спад от повече от две години насам заради по-ниските цени на петролните продукти и ефекта от силния долар, съобщава Ройтерс.

През миналия месец цените на вносните стоки са се понижили с 0,4%, отбелязвайки най-големия си спад от февруари 2016 г. Данните за май пък бяха ревизирани във възходяща посока до ръст от 0,9% спрямо по-рано отчетените 0,6%. 

Прогнозата на икономистите беше, че през юни цените на вноса ще се повишат с 0,1%. На годишна база пък цените на вносните стоки са нараснали с 4,3%, след като през май беше отчетено увеличение от 4,5%. 

През юни цените на вносния петрол в САЩ са се понижили с 0,8%, докато през май се наблюдаваше повишение със 7,4%. Спадът през юни всъщност отразява по-ниските цени на суровия петрол.

Ако се изключи петрола, цените на вносните стоки се понижават през юни с 0,3% - най-големият им спад от две години насам, след като се повишиха с 0,1% през предходния месец. На годишна база вносните цени без петрола скачат с 1,4%.

Спадът на вносните цени през миналия месец (изключвайки петрола) вероятно се дължи на силата на щатския долар. Доларът е поскъпнал с 1,6% през юни спрямо валутите на основните търговски партньори на САЩ, пише Ройтерс.

Цените на стоките, внасяни от Китай, са останали без промяна през юни, след като се повишиха с 0,1% месец по-рано. На годишна база обаче се отбелязва повишение с 0,5% - най-голямото увеличение от май 2014 г.

Вносните храни са поевтинели с 2,6% през миналия месец, което е най-голямото намаление на цените от февруари 2012 г., след като през май се повишиха с 0,4%.

Междувременно бяха публикувани и цените на стоките за износ, като се отчита ръст с 0,3% през юни. За сравнение, през май повишението беше с 0,4%. Цените на селскостопанските продукти са се понижили с 1% през миналия месец. Спад е регистриран от 2,6% на соевите култури и на 3,1% на царевицата. На годишна база експертните цени са се увеличили с 5,3%, отбелязвайки най-бързото си ускорение от октомври 2011 г. насам.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:28 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още