IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Страничният ефект на срива на лирата: криза с гевреците

Поскъпващата цена на вносния сусам удря емоционално симита - част от идентичността на турската нация

16:02 | 16.08.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

Бедните го ядат, богатите го ядат, туристите го ядат - със сирене, зехтин или Nutella. Той е почти винаги на масата и може да се намери на всеки уличен ъгъл в Турция. Дори в Германия, в която приблизително 3,5 милиона души са от турски произход, можете да го купите на пазарите като квази интегрирано печиво.

Сега обаче турският сусамен геврек, симитът, преживява криза. Цените на сусама се увеличават от месеци насам. И разтревоженият управител на браншовата камара на търговците на дребно на гевреци Ахмет Ялджън, предупреждава, че може да се зададе дефицит. 

През миналата година килограмът сусам все още струваше около осем лири (около 1,25 евро), казват хлебари. Днес цената е над 12 лири. Ялджън твърди, че не желае да повишава повече цените на сусамените изделия, така че единственият друг начин е да се намали производството. „Вместо десет гевреци, ще продаваме само три, а останалите ще са  без сусам“, казва той.

Дали и кога ще се случи това не е ясно, но предлагането на сусамови гевреци е политически въпрос в Турция. Симитът не е само основна храна, но и част от идентичността на нацията.

„Това е трагедия", казва пред германската N-TV разтрвоженият Ялин Ерилмаз. Той има пекарна в района на Топхане в Истанбул и пояснява, че фурната му вече е на 130 години, но не е ясно колко още ще просъществува, защото от месеци е на загуба. 

Само преди две години той e произвеждал по 22 000 броя печива дневно, днес са само 4 000. Кризата със симита играе важна роля във всичко това. Фирмите, които са предлагали по-рано  симит за закуска на служителите си, вече отменят масово поръчките си, защото дневната доставка става твърде скъпа. „Това бе равно на стотици симити на ден по-малко", казва Ерилмаз.

Последна актуализация: 12:28 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още