IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната банка рязко повиши прогнозите си за икономиката на България

От институцията обаче виждат рискове заради слабото ниво на ваксиниране и поредните предсрочни избори в страната

09:26 | 06.10.21 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ниското ниво на ваксинация в България може да доведе до нови ограничителни мерки. <em>Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg</em></p>

Ниското ниво на ваксинация в България може да доведе до нови ограничителни мерки. Снимка: Jasper Juinen/Bloomberg

Световната банка рязко повиши прогнозата си за развитието на икономиката на България през 2021 г., посочвайки в последния си доклад, че очаква брутният вътрешен продукт на страната да отчете ръст от 3,7% за годината. За сравнение, прогнозата в предишното издание на банката за региона на Европа и Централна Азия бе за разширяване от 2,6%.

Институцията обаче подчертава, че завръщането на икономиката към предкризисните нива ще се случи едва през 2022 г. Повишени са и прогнозите за ръст на БВП за следващите две години, като сега Световната банка очаква той да достигне 3,8% през 2022 г. и 3,6% през 2023 г. (спрямо съответно 3,3% и 3,4% в предишните прогнози).

В краткосрочен план най-големият риск пред перспективите е бавният темп на ваксиниране срещу Covid-19 в целия Европейски съюз. На фона на само 20% ваксинирани пълнолетни граждани с поне една доза към средата на август сравнено със 75% с поне една доза в ЕС България е изправена пред риск от нов пик на заразяванията в началото на есента, което може да доведе до нови ограничителни мерки, пишат от Световната банка.

 

 

Потенциалните ограничения ще натежат сериозно върху вече обтегнатия бюджет и може да доведат до допълнително превишаване на дефицита над 4% от БВП. Макар да се очаква бюджетните приходи за 2021 г. да надминат първоначалния план заради по-добрите прогнози за икономически растеж тази година, някои временни антикризисни политики вероятно ще бъдат преобразувани в постоянни разходни мерки, отлагайки фискалната консолидация, отбелязват анализаторите на банката. Текущите планове на правителството предвиждат усвояване на средствата по Плана за възстановяване и устойчивост да започне през 2021 г., което ще увеличи бюджетните приходи с 1,3%.

 

Друг ключов риск в краткосрочен план е политическата нестабилност, пишат още от Световната банка. Страната се насочва към трети кръг от парламентарни избори след предсрочни такива през април и юли, които не успяха да доведат до управляващо мнозинство.

От банката очакват инфлацията през тази година да достигне 3,2% в страната, а през следващите години да достигне съответно 3,3% и 3,4%. Тези прогнози остават без промяна спрямо предишното издание.

Има обаче резки понижения в очакванията за баланса по текущата сметка. Ако през юни очакванията бяха за баланс от 1,8% (2021 г.), 2,5% (2022 г.) и 2,4% (2023 г.), то сега перспективите са за отрицателен баланс – съответно от 3,9%, 3,7% и 3,4%.

При нетните чуждестранни преки инвестиции също има рязка промяна в очакванията. За тази година все още прогнозите са те да останат отрицателни спрямо БВП на ниво от -1,7%. През юни обаче анализаторите на Световната банка писаха за тяхното възстановяване през следващите две години, очаквайки те да достигнат съответно 2,5% и 2,4% през 2022 и 2023 г. Сега обаче прогнозите са те да останат отрицателни като процент от БВП – съответно -1,8% и -1,9%.

Регионални перспективи

Икономическото възстановяване на Русия ще бъде по-силно от очакваното тази година, но американските санкции, слабото ниво на ваксиниране и паричното затягане на централната банка ще натежат на перспективите пред растежа, казват от Световната банка в доклада.

След като се свие с 3% през 2020 г. - най-острият спад от 11 години, руската икономика се възстанови до предкризисни нива, но се очаква да изгуби инерция през следващите няколко години без допълнителни инвестиции, които могат да дойдат от държавните разходи.

Световната банка сега очаква БВП на Русия да нарасне с 4,3% през 2021 г. и с 2,8% през 2022 г. спрямо предишните очаквания за по 3,2%.

Тази година икономиката "е подкрепена от по-ранното възстановяване на местното търсене и по-високите цени на енергията", допълват анализаторите.

Най-голямата икономика в Централна Азия - Казахстан, се очаква да се разрасне с 3,5% тази година и с 3,7% следващата година.

"Средно- и дългосрочните перспективи в Централна Азия могат да бъдат помрачени от опасения около стабилността в съседните страни, включително Афганистан, на фона на завишените рискове пред сигурността и несигурността заради прилива от мигранти бежанци", казва още Световната банка.

Грузия се очаква да отбележи най-силния си растеж от 8,0% тази година, следвана от Молдова с 6,8% и Армения с 6,1%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:52 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още