IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Валутната криза удвои търговията със злато в Турция

Средния дневен обем за 90 дни се увеличи повече от два пъти до 40 000 договора от около 17 000 през март

15:29 | 18.08.18 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Първо президентът Реджеп Ердоган призова гражданите да купуват злато, а след това им нареди да продават, на фона на продължаващата волатилност на турската лира.

Обемите на фючърсите върху златото нарастват значително на истанбулската борса, след като по-евтината местна валута даде силен стимул на цената на метала. Средния дневен обем за 90 дни се увеличи повече от два пъти до 40 000 договора от около 17 000 през март.

Междувременно за същия период цената на унция злато в лири се изстреля с над 30%.

„Определено има смисъл на притежавате злато в момента в Турция, като се има предвид обезценяването на лирата“, посочва Джонатан Бътлър, стратег към  Mitsubishi Corp U.K. Plc. Според него „това съответства на статута на златото като убежище“ и по всяка вероятност ще се доведе до увеличаване на търсенето на бижута и златни кюлчета.

Въпреки ръста обемите на турската търговия оста малък в сравнение с международните стандарти, като малко количество от ценния метал промена собствеността си на Истанбулската борса в сравнение с големите търговски центрове като Лондон и Ню Йорк.

По време на петъчната борсова сесия на Wall Street [ената на златото възстанови част от загубите през седмицата на фона на отслабването на долара, но остаkа близо до 19-месечното си дъно, готвейки се да запише най-големия си седмичен спад от май 2017 г. В края на сесията американските фючърси върху ценния метал с доставка за декември се повишиха с 20 цента до ниво от 1184,20 долара за тройунция. 

Ердога, който през 2016 г. призова турците да обръщат спестяванията си от чуждестранна валута в турски лири и злато, призова тази седмица гражданите да разменят злато за лири.

Турция формира значителна част от световното търсене на злато, въпреки че изостава значително зад двата най-големи купувача на благородния метал – Китай и Индия.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:14 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от виж още

Коментари

Финанси виж още