IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Може ли София да се развие като финансов център в Източна Европа?

Решаването на проблема с международния сетълмент на български ценни книжа е един от основните фактори за развитието на българския капиталов пазар

11:34 | 04.09.17 г. 9
Може ли София да се развие като финансов център в Източна Европа?

„Последната година на Българската фондова борса (БФБ - София) бе много бурна, много активна, в сравнение с предишните години. За това време оборотите се увеличиха 2-3 пъти, а цените на акциите се увеличиха средно с по над 50%. Това е едно добро начало“, коментира бившият икономически министър Николай Василев, един от създателите на Expat Bulgaria SOFIX UCITS ETFЕ, по Bloomberg TV Bulgaria.

Василев посочи, че една от причините за този подем е създаването на първия борсово търгуван фонд.

„Източна Европа като по-малък регион от света поизостава, и ние смятаме, че сме първата държава в региона,  създала подобен фонд“, заяви той, давайки по-оптимистична оценка както на българската икономиката, така и на европейската.

По думите му растежът в Източна Европа е висок. Повече компании се представят добре, имат ръст на печалбата, а създаването на този фонд е един от катализаторите.

„България доста изостана. Имаше периоди, когато се развивахме доста активно и намалявахме дистанцията с развиващи пазари. В следващи години разликата по-скоро се увеличаваше, а сега има тенденция отново да я скъсим. Смятаме, че ако ние успеем да се листнем в Лондон и/или Франкфурт, това ще бъде първият източноевропейски фонд, листнат на запад. Това би събудило много хора“, каза Василев. 

„Ако погледнем по-смело напред, нашата компания планира да създаде дузина подобни фонда и да залее цяла Европа с тях. Причините за забавянето са географско – исторически. България никога не е била физически свързана със Западна Европа, никога нито един български инструмент не е можел да бъде предоставен на световните депозитари“, обясни Василев. Според него решаването на проблема с международния сетълмент на български ценни книжа е един от основните фактори за развитието на българския капиталов пазар. 

Въпреки това той призна, че в своите начинания управляващото дружество не получава подкрепа от българските институции.

„Държавата е спряла приватизацията, а ако иска да развива капиталов пазар, едно от нещата, които трябва да направи, е да листва миноритарни, а може и мажоритарни пакети на големите държавни дружества на борсата. Трябва да се намерят начини да се убедят големите частни компании в България – български и чужди, че за тях е изгодно да бъдат на борсата.

Частният сектор трябва да си свърши работата, трябва да докара фирми у нас, да направи иновации като този борсово търгуван фонд, посочи като основни задачи Василев.

„Нашата амбиция е да гледаме доста по-смело напред, независимо, че много хора религиозно смятат, че българският капиталов пазар е малък и безнадежден. Ние не смятаме така. Приемаме го такъв, какъвто е и искаме да го развиваме. Ако се развие идеята за борсово търгувани фондове за целия район, не само нашето дружество ще порасне, но и ролята на София като финансов център“, посочи Василев.

Целия разговор може да видите във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:03 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още