IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната банка прогнозира 3,3% ръст на българската икономика през 2021 г.

Разпространението на коронавируса и забавянето на имунизациите може да ограничат възстановяването на световната икономика

19:14 | 05.01.21 г. 6
<p>
	<em>Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrew Harrer/Bloomberg

Световната банка прогнозира, че българската икономика ще нарасне с 3,3% тази година след спад с 5,1% през 2020 г. През 2022 г. икономиката на страната ни трябва да отбележи скок от 3,7%, връщайки се към нивото си на растеж през 2019 г. Това става ясно от най-новия доклад на Световната банка за перспективите пред световната икономика.

Банката е по-сдържана в прогнозите си за българската икономика от Международния валутен фонд (МВФ), който прогнозира през октомври м. г. ръст от 4,1% през 2021 г. Фондът предвиждаше и по-малък спад през 2020 г. от 4%. 

СБ очаква световната икономика да нарасне с 4% през 2021 г. след свиване с 4,3% през 2020 г., но предупреди, че растящите случаи на заразени с COVID-19 и забавянето на разпространението на ваксините може да ограничат възстановяването до едва 1,6% тази година.

Шестмесечните прогнози на Световната банка показват, че сривът на активността заради коронавирусната пандемия не е чак толкова рязък, колкото се очакваше преди това, но възстановяването също е било по-вяло и все още е изложено на значителен риск от понижение.

„Краткосрочните перспективи остават много несигурни. Неблагоприятен сценарий, при който заразените продължават да нарастват, а разпространението на ваксините се забави, може да ограничи ръста на световната икономика до 1,6% през 2021 г.“, съобщава банката в свое комюнике.

При успешно овладяване на пандемията и по-бърз процес на ваксинация ръстът на световната икономика може да се ускори до близо 5%.

Над 85 млн. души в света са заразени с новия коронавирус, а близо 1,85 млн. са починали след установяването на първите случаи в Китай през декември 2019 г.

Очаква се пандемията да има дълготрайни неблагоприятни последици за световната икономика, задълбочавайки забавянето, което вече беше прогнозирано преди началото на пандемията, и светът може да се изправи пред „десетилетие на разочароващ растеж“, ако не бъдат осъществени обхватни реформи, отбелязват експертите на Световната банка.

По-ограниченото свиване в развитите икономики и по-силното възстановяване в Китай са помогнали за предотвратяването на по-голям срив на глобалния брутен вътрешен продукт, но нарушенията са били по-отчетливи в повечето останали нововъзникващи пазари и развиващи се икономики, пише банката.

Общият брутен вътрешен продукт на нововъзникващите пазари и развиващите се икономики, включително Китай, се очаква да нарасне с 5% през 2021 г. след свиване с 2,6% през 2020 г.

Световната банка очаква китайската икономика да постигне скок от 7,9% тази година след ръста с 2% през 2020 г. С включването на Китай нововъзникващите пазари и развиващите се икономики се очаква да постигнат скок от 3,4% през 2021 г. след свиване с 5% през 2020 г.

Доходите на човек от населението са намалели в 90% от нововъзникващите пазари и развиващите се икономики, тласкайки милиони хора обратно към бедността, а намаляването на доверието на инвеститорите, растящата безработица и загубата на време за образование подкопават перспективите за ограничаване на бедността в бъдеще, отбелязва Световната банка.

Кризата е предизвикала и ръст на нивата на дълга на нововъзникващите пазари и развиващите се икономики, като държавният дълг е нараснал с 9 процентни пункта от БВП, най-големия едногодишен скок от края на 80-те години на миналия век.

„Световната общност трябва да действа бързо и енергично, за да гарантира, че новата вълна на натрупване на задължения няма да прерасне в дългова криза“, пише в доклада. Намаляването на дълговите нива ще е единственият начин някои страни да се върнат към платежоспособност, допълват авторите на доклада.

Ръстът на заразените с коронавирус е блокирал зараждащия се скок в развитите икономики през третото тримесечие и сега се очаква брутният им вътрешен продукт да нарасне с 3,3% през 2021 г. вместо с 3,9%, както се прогнозираше първоначално, отбелязва Световната банка.

Тя предвижда, че БВП на САЩ ще се увеличи с 3,5% през 2021 г. след свиване с 3,6% през 2020 г. Икономиката на еврозоната се очаква да постигне ръст от 3,6% тази година след спад със 7,4% през 2020 г., а активността в Япония, която се понижи с 5,3% миналата година, трябва да нарасне с 2,5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
kane
преди 3 години
:) в бг няма матриал за 5% ръст,кой ще ходи по кафета, кръчми, хижи, вили, гърция, моренце, скички...:)пари мое и да няма но претенциите са ни по македонски - големи :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 0 rate down comment 2
studioaa
преди 3 години
Аз прогнозирам ръст от -7.3% за 2021...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
бабалюга , жив ли си ... непрокопсанико ниеден , ветеринарят не ти ли каза да не посегаш на козите , щото затова спират да дават млеко ... или ти даваш на пръчa и той се е отучил от козите ... ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
ing5rov
преди 3 години
хаха ... ше те поведе "бащицата" , първо да те мушнат , после да те острижат , па сетне към скотобойната , *** гнусенн !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 2
zelka007
преди 3 години
Бащицата ще ни поведе мъдро напред и тази година след 28 март , отново ще задръстим магистралите през лятото и напълним ресторантите по любимото черноморие с прекрасните специалитети пилешки дюнер с чеснов сос , пържени картовки със сирене и палачинка с шоколад ... амин !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 1 rate down comment 3
lyusien
преди 3 години
За да се движим напред се нуждаем от ръст от 5% и то през следващите 5 години
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още