IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Театърът между Русия и Украйна може да се обърка

Въпреки че не е ясно какво ще спечели Москва от истинска ескалация на войната в Донбас, важно е също така да се помни, че Кремъл има свои собствени интереси

08:16 | 14.04.21 г. 27
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

За държава, която твърди, че не иска да влиза във война, скорошната позиция на Русия към Украйна изглежда доста войнствена. Руски войски се събират и са направили военен лагер в югозападния регион Воронеж, близо до границата. Руската държавна телевизия подготвя руснаците да очакват украинска офанзива.

Наскоро външният министър на Русия Сергей Лавров предупреди, че подновената война в Украйна ще означава собствено унищожение на Украйна. Миналата седмица Дмитрий Козак, заместник-шеф на руската президентска администрация и ключов преговарящ за Украйна, повтори послание от 2014 г., че ако е необходимо, Москва ще се намеси, за да защити жителите на Донбас, пише в свой анализ за онлайн изданието Politico Сара Лейн, сътрудник в Royal United Services Institute (RUSI) в Киев.

Повечето наблюдатели казват, че това не означава непременно непосредствена инвазия, но фактът, че руските намерения са неясни, е притеснителен, коментира тя. Струпването на войски по границата, както и в анексирания Крим, дава на Русия възможности, ако тя пожелае напрежението да ескалира.

Руският президент Владимир Путин несъмнено иска да запази известна непредсказуемост и наличието на такива възможности е от решаващо значение за това, сега светът наблюдава. Въпреки че напълно „случайна“ война е малко вероятна, в резултат на това винаги съществува риск от грешни изчисления или свръхреакция.

С нарастването на напрежението мерките за изграждане на доверие, насочени към овладяване на ситуацията, се провалят. Преговорите под ръководството на ОССЕ в Минск отново спряха. Допълнителните мерки за прекратяване на огъня, договорени през юли 2020 г., които стабилизираха ситуацията за няколко месеца, се разпадат. Русия до голяма степен игнорира искането за разяснения относно военната си дейност на границата, което Украйна бе поискала съгласно Виенския документ.

Някои в Москва твърдят, че Украйна нагнетява напрежение, като се насочва към по-враждебен подход към Русия през последните няколко месеца. Това обаче е преувеличение. Украинският президент Владимир Зеленски всъщност е доста сдържан в реториката си относно Донбас и скорошната руска дейност.

Разбира се, неотдавнашното санкциониране на проруския олигарх и съюзник на Путин Виктор Медведчук и неговия съратник Тарас Козак несъмнено раздразни Кремъл, но Москва беше сравнително приглушена в публичния си отговор.

Украйна играе игри със собственото си обявяване на мерки за прекратяване на огъня, отклонявайки се от договорения език на процеса в Минск относно правилата за отвръщане на огъня, което не носи доверие. Киев в крайна сметка обаче се коригира. Трябва да се отбележи, че самата Русия също не е чужда на обструктивното поведение.

Някои посочват две наскоро одобрени украински стратегии като провокативни: стратегията за „деокупация“ и реинтеграция на Крим и наскоро одобрената военна стратегия. В двата документа Русия изрично се споменава като заплаха.

Въпреки провеждането на предизборна кампания за мир, Зеленски никога не е мълчал по отношение на необходимостта Русия да върне Крим на Украйна или по отношение на заплахата, която руската страна представлява за териториалната цялост на Украйна. Стратегията му за Крим се фокусира повече върху въпросите за правата на човека и правосъдието, а военната стратегия очертава реформа, свързана със стремежите за членство в НАТО.

Въпреки че членството в НАТО за Украйна е абсолютна червена линия за Русия, подобни украински стремежи не са нещо ново и следователно не са изненада - документите едва ли са призив за война. Все пак не може да се предположи как Москва може да тълкува нещата.

Москва е разочарована, че Зеленски не просто е изпълнил Минските споразумения. Кремъл призовава Украйна да предостави на подкрепяните от Русия т.нар. републики специални административни права, като същевременно ги реинтегрира в Украйна. Това би позволило на Русия на теория да има постоянно и значително влияние върху страната чрез отцепническите области, но Киев да плаща за тях вместо Москва.

Липсата на яснота относно намеренията и плана на играта на Русия, примесени с реторика, напомняща на 2014 г., означава, че напрежението нараства. Има тънка граница между възпирането и това, което се тълкува като обидно действие. Всички наблюдават какво може да направи Русия, без да я вълнува какъв ще бъде отговорът при ескалация на напрежението.

Въпреки че не е ясно какво ще спечели Москва от истинска ескалация на войната в Донбас, важно е също така да се помни, че Кремъл има свои собствени интереси. Всеки сценарий трябва да бъде разгледан, дори и тези, които може да не изглеждат вероятни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:38 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 1 rate down comment 5
ing5rov
преди 3 години
и какво точно ше стори ЕС ако Ердоган реши някоя вечер , че Кърджали си му припада от едно време ... ? дер лаинен ше иде да му се скара диван чапраз ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 6
bgMan
преди 3 години
А какво друго можем да направим?Нали за да не стане точно така затова сме в НАТО и ЕС.Щото ако не са руснаците ще са турците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 7
ing5rov
преди 3 години
време е украйна да се върне там където и е мястото ... туй че на евроатлантиците не им харесва , боли ме компаса .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 5 rate down comment 7
kmilchev
преди 3 години
Аз пък четох една статия в Инвестор, че болшинството трудови мигранти в Русия са се върнали по техните си страните най-вече заради Ковид и ниските заплати в Русия. Били са 10-15 милиона през 2014, а в момента около 5 милиона за цялата им страна.По-добре да си гледаме нашата паница, защото вече има доста доста региони в България, където няма бял българин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 10
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Където е стъпил колхозник с петолъчка - трева не никне.Няма нито един пример за държава, пример за обратното.Дойдат ли пияниците и мизерията започва.Е толкова ли е чудно, че никъде не ви искат бе, таеарищи? Има една руска поговорка: Хорошо где нас нет! Живата истина и самите те си го казват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 2
dr.5rov
преди 3 години
От казаното разбирам, че си на моето мнение. Елитите им не са на ниво. ПП: Нашият също (не става въпрос само за политиците).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 7
khao
преди 3 години
напротив, наличието на враг пред портата е силен стимул за развитие... а колкото е по дълъг конфликта толкова повече украинците намразват руснаците... а таман бяха забравили гладомора! Като цяло лош стратегически ход на късия беше Крим... Като умре, ще има борба за власт в Кремъл и тогава ще пуснат всичко заграбено и още няколко републики от федерацията!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 6
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Виждме те, виждаме те, ибрикчийо, не питаме за теб, няма нужда!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 2 rate down comment 11
дядя Вова
преди 3 години
Ибрикчиите си личат сами, не питай за тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 6
zelka007
преди 3 години
володомир ходи да целува ръка на султана ... и султана рече , че ще разположат още дронове за мирно решение на евентуален конфликт , но този път с турски екипажи в командните центрове , тренирани успешно на живо в сирия и нагорни карабах ... за забравилите рускопоклонници да припомня ...https://***.youtube.com/watch?v=_Q3vKrdGhxA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още