IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вероятно вариантът „Делта" на COVID-19 ще доминира през есента

Вариантът, произлизащ от Индия, е с около 60% по-заразен от британския, каза вирусологът проф. Радостина Александрова

11:00 | 21.06.21 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Към момента няма данни „Делта" вариантът на коронавируса да е по-опасен за деца и млади хора. Хората, които са ваксинирани с две дози от която и да е ваксина, не са изложени на риск от заразяване с този вариант, с малки изключения.

Това заяви по БНТ епидемиологът и съветник на здравния министър проф. Мира Кожухарова. Информацията основно идва от Великобритания, където на практика този вариант е изместил предишния. Това според нея е типично за този тип вируси.

„В САЩ доказват, че около 10% от всички доказани варианти е „Делта". И прогнозата им е, че той ще започне да доминира през есента, което може би се отнася и за европейските страни", каза вирусологът.

По думите ѝ във Великобритания вече се вижда, че ваксинираните с две дози хора две седмици след втората доза са в много голяма степен предпазени поне от риска да бъдат лекувани в болница и от тези, които сега са там в болница, се вижда, че незначителен е процентът на хората, които са ваксинирани. 

Според нея в момента данните от статистиката у нас са много добри и е спаднала голямата вълна.

„Това се дължи основно на закономерностите, на които се подчинява епидемичният процес. Всяка епидемична вълна, след като започне, достига определен връх, който би могъл да бъде по-висок или нисък, след което започва да спада. Толкова е по-ниска епидемичната вълна, колкото е по-голям процентът на хората, които имат имунитет към даденото заболяване", обясни проф. Кожухарова.

По думите на експерта не може да се изчисли в реални числа какъв е ефектът от взетите мерки на практика. Единствено от ваксината можем да имаме относително точни изчисления, които да покажат с какъв процент ваксинацията въздейства на епидемичния процес, каза епидемиологът.

Проф. Кожухарова беше категорична, че няма противопоказания за хронично болните хора да се ваксинират. „Хроничните заболявания са показание, а не противопоказание", отбеляза тя, съветвайки децата, при които има сериозни хронични заболявания, да бъдат ваксинирани след съвет на педиатър.

В повечето европейски страни процентът на ваксинираните най-възрастни хора - над 80 години, достига почти до сто. Тук е 10 – 20 процента, посочи още специалистът и призова да се използва този летен сезон, в който винаги има известна пауза в дихателните инфекции, хората да се ваксинират. А не през септември „да се струпаме на опашки, защото през септември по друг начин ще говорим за дихателните инфекции - отново те ще започнат да се увеличават", коментира вирусологът.

Според нея към момента няма никакви белези за изчезване на коронавируса и той ще бъде като сезонния грип. Но когато един вирус престане да бъде нов, той престава да бъде и от медицинска гледна точка, и от психологическа гледна точка сериозна опасност.

Относно преваксинирането проф. Кожухарова заяви, че то вероятно ще се отнася основно за рисковите групи.

„Делта“ вариантът на COVID-19, произлизащ от Индия, е с около 60% по-заразен от британския вариант, познат като „Алфа“. Това обясни по bTV вирусологът проф. Радостина Александрова и допълни, че е „Делта“ е два пъти по-заразен от оригиналния вариант, който беше изолиран в Китай. По думите ѝ е спорно дали заразата протича по-тежко при него, но според някои експерти е възможно да има усложнения. „Факт е, че в някои области на Великобритания започва да се качва броят на хоспитализираните. Над 90% от случаите на Острова се дължат на варианта „Делта“. По-добре се приспособява, благодарение на мутациите, които е придобил – основно в шипчето“, уточни експертът.

Вирусологът обясни, че топлите температури не влияят върху разпространението, като даде пример с Индия, където драматично нараства броят на случаите. Тя допълни, че експертите предупреждават страните, в които „Делта“ е локализиран, да не подценяват ситуацията, защото той може да предизвика нова вълна. „Особено в случаите, когато броят на ваксинираните не е достатъчно висок. Според експертите е напълно възможно ситуацията в България да се обърне и този вариант да обърне хода на пандемията. Никой от нас не бива да забравя, че през лятото трябва да се подготвим за есенно-зимния сезон“, допълни тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:13 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 2
penman
преди 2 години
Пии си хапчетата и стига писа глупости!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 2
michaelis23
преди 2 години
Ивгения отговори на раята ако обичаш, къде се мота тоя ми ти циганнски вирОс та го немеме още сега ф тоз момент, дан би да е Слънчака и да си почива у некоя Чалготека та тек на Есен ше дое, а що не е за Коледа ?! А също вие от къде знаете и сезоня, нещо дата час на Попа или НДКато да го чекаме или шо да прайм ?! .... да се надяяме да пуснат швепсове на клечка на Пфайзер че иначе си еббаааааало века
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 3
michaelis23
преди 2 години
а оше по вероватно е и на Околовръстното да доминират некой преписвачи, че треа се праят и тръби ..... ош малко с тоя терор и ше ви светнат и вас там у ващо котило с ваще глупости ... ше го усетите кат дое "от горе" ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още