IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Д. Белелиев: Заблуда е, че сме били или ще бъдем енергиен център на Балканите

В Западна Европа има свръхпроизводство и трудно можем да намерим пазар на нашата по-скъпа енергия, смята експертът

08:40 | 03.01.14 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Димитър Белелиев. Снимка:<em> Личен архив</em></p>

Димитър Белелиев. Снимка: Личен архив

В следващите от 3 до 5 години страната няма да има нужда от нови енергийни  мощности, защото потреблението е ниско, коментира в интервю за Investor.bg председателят на Съвета на директорите на Централна енергоремонтна база ЕАД (ЦЕРБ) инж. Димитър Белелиев.

Дружеството е най-голямото българско предприятие за диагностика, ремонт и поддръжка на електрически машини и съоръжения. Създадено е през 1948 година, а през 2001 година е приватизирано.

Според Белелиев тенденцията в средносрочен план у нас е към закриване на големи мощности, като например ТЕЦ Варна, но дали в дългосрочен план са нужни нови централи – отговор могат да дадат икономистите, които да направят прогноза за развитието на индустрията и потреблението на енергия.

„Пълна заблуда е, че България е била, е или ще бъде енергиен център на Балканите“, коментира още експертът и посочва, че във всички останали държави от нашия регион строителството на енергийни мощности има положително развитие. В България на този етап обаче нещата са в застой.

Потенциал има строителството на водни централи, които са технологично най-простият и сравнително евтин начин за производство на електроенергия, както и когенарициите, свързани с производствения цикъл, и подобряване на мрежата, обясни още експертът. 

Г-н Белелиев, фокусът на всички в последните месеци е върху цената на тока, но каква всъщност е ситуацията чисто технически с големите енергийни мощности у нас?

Цената на тока и техническото състояние на енергийните мощности не винаги са в пропорционална зависимост. Състоянието на мощностите в България е на едно добро техническо равнище, за което способства по-малката натоваряемост на съоръженията, поради ниската консумация.

Всички водноелектрически централи в системата на Националната енергийна компания (НЕК) са в състояние, което позволява непрекъсната, безаварийна работа. С топлинните централи, каквито са ТЕЦ „Марица Изток“ 2, ТЕЦ AES Гълъбово, ТЕЦ „Контур – Глобал“, както и при по-големите топлофикационни дружества „Топлофикация София“ и „Топлофикация Русе“, техническото положение също е на ниво. Повечето от централите направиха необходимата подготовка за зимния сезон и аз не очаквам с производството да има проблеми или аварии. Така стоят нещата и с Електросистемния оператор (ЕСО). ЦЕРБ направи текуща поддръжка и сервизиране на трансформатори там, както и в ЧЕЗ и „Енерго-Про“. Генериращи мощности не са се ремонтирали тази година, но това е по-скоро свързано с липсата на голямо потребление.

По-сложен според мен е въпросът със състоянието на електроразпределителните дружества, където им бяха наложени доста рестрикции от страна на ДКЕВР, и имам известни притеснения, които се надявам да бъдат необосновани, че те не са изпълнили докрай необходимата техническа поддръжка, а са изпълнили само толкова, колкото им позволява финансовата рамка, наложена от комисията.

Минно-добивната промишленост е в традиционно лошо състояние, поради обективната причина – намаляло потребление на въглища.

Дружествата от нашия сектор, които се занимават с поддръжка и ремонт на енергийни съоръжения, не са в добро състояние, поради финансови причини и някои от тях, както РЕМОТЕХ, са в изключително тежко положение. Очаквам и други компании от сектора да ги последват, поради липса на работа.

Една от причините инвестициите в ремонт и поддръжка на съоръженията да се свиват до минимум е, че енергийните дружества, които сериозно са намалили обема на производство на електроенергия, а оттам и приходите си, не актуализират размера на работната сила, а вместо това пренасочват голяма част от средствата за ремонт към фонд работни заплати.

Какви са тенденциите в поддръжката и ремонта на съоръженията?

Все по-малко работа е една от тенденциите в нашия сектор. За съжаление поради силно намалялото потребление на електроенергия и сравнително неголемия износ, както вече споменах, електроцентралите и преносната мрежа не се натоварват достатъчно, и не могат да отработят необходимите часове за ремонт.

От друга страна непостоянният режим на работа, на който са подложени термичните централи и големите ВЕЦ-ове, собственост на НЕК, ще доведе до нужда от нашите услуги в недалечно бъдеще. Имам предвид, че заради големия брой мощности, произвеждащи електричество от възобновяеми източници, които работят в непостоянен режим (например фотоволтаиците през деня работят, а през нощта се изключват, а ветрогенераторите зависят от вятъра), се налага честа промяна на режимите на работа на електрическите централи като се увеличава и намалява тяхната мощност. Това води до по-голямо натоварване на мрежата и на производствените мощности, което пък увеличава вероятността за авариране и намалява ресурса на съоръженията.

По отношение на самите ремонтни дейности се откроява тенденция за автоматизация на процесите на мониторинг чрез дистанционен онлайн режим. Тоест чрез модерни системи дистанционно през интернет се следи непрекъснато състоянието на машините. Системата показва по конкретни критерии какво трябва да се предприеме на ранен етап, за да не се стига до аварии.

ЦЕРБ са единствените в България, които предлагат цялостна услуга в тази посока, която включва собствена система за дистанционен мониторинг, диагностика от специалисти и извършване на необходимите ремонтни дейности. Сред енергийните предприятия този начин на работа става все по-популярен, тъй като чрез него се вземат превантивни мерки, ремонтните дейности се планират, не се стига до аварии и се избягват големи производствени загуби, заради спиране на съоръженията. Както при човека, превенцията винаги е по-добра от лечението.

Имаме ли нужда от нови енергийни мощности?

Според мен в следващите от 3 до 5 години мощностите, които имаме, са ни напълно достатъчни. Въпросът е по-скоро дали в България ще има потребление на електроенергия, производство на продукции и промишленост, отколкото дали имаме нужда от енергийни мощности.

Дори и след затварянето на АЕЦ „Козлодуй“ при сегашното ниво на потребление, не са ни необходими нови мощности. По-скоро въпросът не е към специалисти в енергетиката като мен, а към хора, които биха могли да предвидят какво ще се случи в икономиката – дали ще се откриват производствени предприятия, които да потребяват енергия, или ще си останем едно потребителско общество, за съжаление, с много ниски доходи.

Последна актуализация: 13:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

18
rate up comment 1 rate down comment 0
buburok
преди 9 години
Димитър Белелиев експерт в областта на енергетиката
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 1 rate down comment 0
buburok
преди 9 години
съвсем правилно изказване , определено човека си разбира от работата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 1
stoiloff
преди 10 години
Убийствено точен коментар! Нямам думи! Но престъпницитеса продажните мръсни политици! Започвам от Желев, минавам през Костов и стигам до Станишев! Те са за директен доживотен строг тъмничен със причиняване на неземна болка ежеминутно! Каквато причиняват на децата ни и нас!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 10 години
Мда... тази година се очертава много рекламна за ВЕЦ-овете! Енергетиката ни ще изглежда прекрасно през една такава година, ако мъгли и атмосферни депресии по няколко месеца се съчетаят с голи планини и празни язовири!Ток от въздух, вятър и мъгла! Ама без вятър! хахаха!Ама дето вика колегата @Dimat - за какво ни е ток на нас? За акъла, с който докарахме държавата си до тук, ток едва ли ще ни трябва! Като дойдат новите стопани на територията, те ще си решат какво да правят! хахаха!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 10 години
Пералня, ПЕРАЛНЯ! ОТ най-глемите.За подобни въпроси, от соларните форуми банят и от нормален гражданин те обявяват за, едва ли не, враг на народа.То един народ, все "приятели" го клатят, ама нека му дойде до ***, не инак, няма поумняване.Язък за хубавата ни страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 3
Dimat
преди 10 години
Привет на аборигените от Територията.Време е вече да заменим скъпата на всеки нормален българин дума България с думата,Територия.Тя вее изцяло отговаря на това "съдържания".Територия,из която всеки наш и чужд гостенин се разхожда и прави,каквото си иска,а аборигените гледат като ошашавени,какво се прави с територията,на която се намират.Лъжат ги с "необходими" нови мощности,заробват ги с нови договори и заеми,заробват и бъдещето си(все по-малкото деца).Земите буренясали,предприятията изтърбушени,енергийни "мощности" все повече им остават излишни,народът офейква,или се преселва в отвъдното...но ни трябват нови мощности и ново доене на изпосталялата крава.Доене,до премаляване,докато падне и накрая и доячите офейкат от Територията.На аборигените вече не им остава нищо друго,освен да се заемат със засаждането на бурени...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 2
transformator
преди 10 години
Малко дълго стана, ама човекът заслужава внимание. Той е от тези предприемачи, които сами си правят рекламата и пи-ара, защото смятат, че най-добре си разбират работата. И той си работи, без да се замисля какво пише в учебниците. Там пише, че с ВЕЦовете се покриват максимумите, а основата се създава от ТЕЦ и от АЕЦ. Но г-н Белелиев иска да изглежда еко. С други думи - ЦЕРБ в резеда, а Белелиев . целият в бяло.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 2 rate down comment 2
transformator
преди 10 години
Г-н Белелиев обича да се появява по медиите. Не се наемам да коментирам до каква степен той е наясно с начина по който се балансира енергийната система, но със сигурност е наясно, че в днешно време скритата реклама е за предпочитане пред явната. Прочетете отговора на въпроса "Какви са тенденциите в поддръжката и ремонта на съоръженията?" и веднага ще разберете, какво имам пред вид. На г-н Белелиев изобщо не му пука, каква енергетика се развива в България. Той избира някакво уж интересно заглавие и разправя някакви неща за да вмъкне между тях рекламата на Централната енергоремонтна база. Ако вземете да копнете един достатъчно дълъг абзац и да го пуснете в Гугъл ще откриете изненадващо дълъг списък референции. Просто защото това самохвалство си върви от публикация в публикация. Пуснете името на г-н Белелиев в Гугъл и ще откриете цял кум картинки - г-н Белелиев в тази телевизия, г-н Бебелиев в онази телевизия. Тези, които мислят, че собственикът на ЦЕРБ лобира за ВЕЦ-овете го надценява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 0
Silveto
преди 10 години
Затова ли се направиха хиляди фотоволтаични паркове и се вдигна цената на тока. За да се нагушат определени хора... Всеки си прави каквото поиска в тая държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 1 rate down comment 2
1968
преди 10 години
освен експерт и пророк. ЦЕРБ беше съсипана от Експерта.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още