IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Бягството към ликвидност може да е благодатен дъжд за акциите и имотите

Парите никога не спят и вероятно ще потърсят алтернативна висока доходност

11:30 | 30.06.14 г. 14
Автор - снимка
Редактор
Бягството към ликвидност може да е благодатен дъжд за акциите и имотите

През последните седмици банковият сектор на България е динамичен. Преди две седмици Българската народна банка (БНБ) постави КТБ под специален надзор, а в петък от Първа инвестиционна банка съобщиха, че клиенти на институцията са изтеглили ликвидност за 800 млн. лв.

Логично възниква въпросът какво ще се случи с тези пари.

КТБ бе известна с разплащателните си сметки, носещи между 8 и 9% годишна лихва. Лихвите от 8,25% по известния „Депозит+“ и почти 9% по депозита 4Х4 обаче вероятно ще останат в историята, след като БНБ има право да намали лихвите по депозитите в КТБ до средния пазарен процент по депозитите, който е едва 1,69% за депозитите в лева със срок между 1 ден и 1 месец през май 2014 г.

Плановете на множество спестители ще бъдат нарушени, като те няма да получат очакваната доходност, при това необлагаема, защото разплащателните сметки не се облагат с данък лихва. Колкото и да има(ше) притеснения за главницата, основно притеснение на вложителите, е „къде ще намерим годишна лихва от 5-6-7-8-9% по разплащателна сметка оттук насетне“.

Вложителите в КТБ определено бяха търсещите висока доходност, иначе нямаше да са там. Нищо чудно да я потърсят отново. Става дума за 4,5 млрд. лв. от физически лица към 31 март 2014 г. Това е колосална сума - между 5 и 10% от общия размер на депозитите в банковата ни система.

Ако тези средства се насочат към депозити, те ще понижат лихвите по депозитите още повече поради предлагането. Ако Оманският фонд или ВТБ (като акционери) подкрепят КТБ, то това също би довело до намаление на лихвите от текущите максимални 8-9%. Ако Българската банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете се окажат спасителите на КТБ, те също едва ли ще са щастливи да дават лихва от 8-9% годишно на депозантите, при положение, че могат да осигурят много по-евтин ресурс. Всички пътища, като че ли водят към по-ниски лихви по депозитите.

Парите от високодоходните депозити, както и изтеглените от ПИБ средства,  може да се вложат, например, на разплащателна сметка в друга банка при 1-2% годишно или на 18-месечен депозит от 5,5% (без да можеш да разполагаш с парите си без да загубиш лихвата). Все доста нискодоходни алтернативи. 

Който е склонен на по-висок риск обаче, ще потърси друго място за парите си. Бегъл поглед на възможностите за инвестиции на тези средства включва имотния и капиталовия пазари. 

На БФБ-София се търгуват редица дивидентни акции, които носят дивидентна доходност от около 5%. Освен това има и възможност за капиталова печалба .... или загуба. Който от депозантите на КТБ разбира от акции, определено ще разгледа какво се предлага на БФБ-София, пред алтернативата да получава 1-2% по разплащателна сметка.

Част от парите могат да се насочат към жилищния пазар, като апартаментите в София могат да носят 3-4-5% годишна доходност, в зависимост от покупната цена и потенциалът за отдаване под наем.

Земеделската земя е друга алтернатива. Цената на земеделската земя в Добруджа се счита, че е около 1 500 лв., а носи рента от около 100 лв. на година или около 6% годишна доходност. Отново има риск от понижение в цената на земята и/или рентата, но и шанс за повишаването им.

Земята в другите райони на Северна България може да се купи на цени между 800 и 1 200 лв. и може да носи рента от 40 до 60 лв. на декар или около 5% годишна доходност. В зависимост от способността да се търсят добри сделки, земя може да се купи и при 10% рентна доходност, но за това трябва да си и късметлия, и специалист.

Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа, за инвестиции, за депозити и кредити.

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

4
rate up comment 10 rate down comment 5
Danny666
преди 9 години
Мили Марияне що ФАНТАЗИРАШ на тема АКОоооооооо......Масово тези *** дето си теглят депозитите ги прехвърлят в други банки. Забележи теглят левчета и пак депозират левчета. Ако имаха малко акъл вече всичко да е ....... ама толкова им е финансовата култура и умственият багаж. А ти си зафантазирал за БФБ ха ха ха.... за хапартаментите пък немам дума !!! Абе ти да не си на комисионна ???......" апартаментите в София могат да носят 3-4-5% годишна доходност..." - е как го сметна това ???Един въпрос за накрая.Колко години ще ти трябва да събираш ЛИХВА от инвестиция която за един ден МОЖЕ да каже .....( афффффто цензура ха ха ха .... ИСТИНАТА В БГ е престъпление ) ? Или инвестиция, за която знаеш че зависи единствено и само от настроението на СТАДОТО ???Аааааа и само на финал БОГАТИТЕ ХОРА ИМАТ КРЕДИТИ бедните ДЕПОЗИТИ - това е според теорията изповядвана от икономистите кълнящи се по всеки ТВ канал че нема страшно ..ха ха ха.....!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
ПИЧ
преди 9 години
Проблема е че Българската борса не може да поеме такъв ресурс, просто няма толкова дружества. Трябва да се потърсят алтернативи по широкия свят. Индекси на малки предприятия - развиващи се пазари, ETF, и други инструменти. Въпросът е че трябват по-специализирани познания, а депозиторите едва ли могат да се занимаят с това. Остава им различните фондове, които се предлагат и у нас - Pioneer, на Райфайзен, а и други фондове, които гледам че не са контирани в статията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 23 rate down comment 0
Людени
преди 9 години
Инвестициите в имоти (жил. и не) са бягство ОТ ликвидност .... а не КЪМ такава!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
alexx
преди 9 години
Няма логика на този етап намаляват лихвите по стари депозити. Това е сигурен начин да си изгонят останалите вложители. Възможно е и *** да вдигнат временно лихвите, както направиха 2008 г. Тогава бяха с най-добри условия, мисля, че имаха свободен депозит от 10-11% годишно тогава...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още