IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Капитулацията на Гърция

След месеци преговори стана ясно, че има един глас, който има значение в Европа, и той идва от Германия

21:48 | 13.07.15 г. 53
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел Снимка: Ройтерс

След месеци на крайни срокове, които се оказаха без значение, и окончателни искания, които не бяха задоволени, заплахата за еднопосочен билет от еврозоната изглежда най-накрая убеди Гърция да капитулира пред кредиторите, пише Марк Джилбърт за BloombergView.

След всички дипломатически опити на Франция през миналата седмица да помогне на Гърция да достигне до споразумение се оказа, че има един-единствен глас, който има значение в Европа, и той говори от Берлин. Веднага щом Германия постави на масата възможността Гърция безцеремонно да бъде извадена от проекта за единна валута, ситуацията бързо се промени за гръцкия министър-председател Алексис Ципрас. Днес изглежда, че той ще трябва да продаде на избирателите си дори по-сурова сделка от тази, която гърците наскоро отхвърлиха.

„Най-важната валута бе изгубена и това е доверието“, така описа нещата германският канцлер Ангела Меркел, преди да се присъедини към преговорите в Брюксел, продължили 17 часа. Обратно в Атина гръцкото правителството отговори с обичайната си истерия. Германия „разрушава“ Европа за трети път за последното столетие, каза Никос Филис, правителствен говорител на управляващата партия СИРИЗА. „Това, което се случва с Гърция в преговорите, е симулиране на давене“.

Именно подобен език обяснява защо търпението на Меркел към Гърция свърши. Гръцките кредитори искат Ципрас да предостави активи за 50 млрд. евро на независим фонд, който да ги продаде, с което ефективно задължиха правителството да предаде суверенитета си в замяна на повече пари. Това е жестоко, но разбираемо. В замяна на милиарди евро допълнителна помощ кредиторите на страната имат право да изискат надзор над напредъка на икономическите реформи.

Гърция се нуждае от 22 млрд. евро, за да изплати сметките си до средата на август, твърди малтийският финансов министър Едуард Сциклуна. Това включва сумата от 3,5 млрд. евро, които Гърция трябва да плати на Европейската централна банка (ЕЦБ) на 20 юли, и 10 млрд. евро на собствените си банки. „Гърците най-накрая разбраха, че ако не получат финансова инжекция, ще се сблъскат със Страшния съд“, заяви Сциклуна през уикенда преди сделката с Гърция.

Най-големият приоритет в момента е възстановяването на финансовата система на страната, за да могат банките да отворят отново. Капиталовият контрол в Кипър продължи две години. В идеалния случай с подкрепата на ЕЦБ Атина ще може да съкрати този срок.

Резултатите от тази сделка, разбира се, тепърва ще се разкриват. Ограничаването на пенсионните разходи и повишаването на данъците ще бъдат изключително непопулярни в страната. И макар че Ципрас заяви, че е спечелил програма за разсрочване на дълга, Меркел все още изключва пряко редуциране на задълженията. Гръцкият парламент може и да е разочарован в момента, а гръцкият народ междувременно може и да се чуди какво постигнаха разправиите през последните пет месеца и защо строгите икономии, срещу които гласуваха, се завръщат с пълна сила.

„Доверието трябва да бъде възстановено, гръцките власти трябва да поемат отговорността за постигнатите политически договорености“, заяви Меркел след обявяването на сделката. Ако Ципрас не приложи икономическите реформи, с които се съгласи, Германия бързо ще натисне бутона за изстрелване от еврозоната. Засега обаче нека се надяваме, че сделката ще бъде спазена.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 2 rate down comment 5
d333
преди 8 години
Гледам по-назад обсъждате дълговете на Германия и Япония. Да, сега лихвите са нулеви. Но все ще дойде ден, когато това ще се промени и ще стане много "интересно". Да, има може би години време докато нещата се променят, но все някога ще стане.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 5 rate down comment 4
tonino
преди 8 години
Добре,но когато ти сам си ги разглезил,малко трудно ще въведеш ред дори и с шамари.....Шамарите ще имат някакъв временен ефект-до следващото провинение......Когато им липсват "първите седем години", каузата е загубена.....:))))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 10 rate down comment 1
dr.5rov
преди 8 години
Цялата тази разправия с Гърция - тя капитулирала, Германия изнудвала и т.н. може да съществува само в среда където няма правна уредба. Пак го повтарям защото всичко което се случва ми прилича на една грандиозна "семейна" разправия, която не може да се уреди по правен път. А не може защото няма законова уредба за такива случаи. Това, което се случва е просто семеен развод без законова уредба как се прави.Основният въпрос, който си задавам е: Това случайно недоглеждане ли е или е "случайно" недоглеждане на архитектите на еврозоната? И защо след като това е очевадно, никой не го поставя като въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 31 rate down comment 2
data
преди 8 години
Ако имаш купчина разглезени деца единственият начин да поддържаш относителен ред е редовно да раздаваш шамари .п.п.Германия не е сама , тя просто е говорител на не съгласните . Щот ако се направи един референдум в ЕС дали да се спасява Гърция с пари на данъкоплатците мисля ще има доста оглушително : OXI
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 27 rate down comment 0
data
преди 8 години
Разликата между Япония и Гърция е , че едните имат икономика , а другите нямат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 20 rate down comment 2
data
преди 8 години
"Може да решава тоя който има пари бе . Щом нямаш пари какво ще решиш ти бе ? Щом нямаш пари ти нямаш право да решаваш ! " Т.Ж.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 8 rate down comment 28
крас
преди 8 години
ДО 25Пропуснал си да отразиш Англия която е завършен модел на ИМПЕРИЯ. КАК РАБОТЯТ ПОД НЕЙНАТА ЮРИСТДИКЦИЯ ДЪРЖАВИ КАТО КАНАДА, АВСТРАЛИЯ, ЮАР, ИНДИЯ ?ВИЖ КАК ОСТАВИХА Хонконг на Китай!!НЕМЦИТЕ НЕ НОСЯТ ПРОГРЕС !!ТЕ ЗАСИРАТ ВСИЧКО ДО КОЕТО УПРАЖНЯТ КОНТРОЛ ПРЕВРЪЩАТ ДЪРЖАВАТА В КОНЦЛАГЕР , А ХОРАТА СЕ ТРЕТИРАТ КАТО ***!ШВАБИТЕ СА *** И ВАРВАРИВиж как се е отнесъл с тях ГАЙ ЮЛИЙ ЦЕЗАР и техният надменен водач Ариовист ! ИЗКЛАЛ ГИ Е КАТО ПИЛЕТА ЗАЩОТО Е ЗНАЕЛ, ЧЕ ОТ ТОВА ПЛЕМЕ НЕ ИДВА НИЩО ГРАДИВНО! Знаеш ли колко още римски императори са повтаряли постъпката му!ИЛИ МОЖЕ БИ ИСКАШ ДА КАЖЕШ, ЧЕ РИМ НЕ Е ИМПЕРИЯ ЗАСЛУЖАВАЩА УВАЖЕНИЕ?ВИЖ КАКВО НАПРАВИХА ОТ ЕВРОПА ТЕЗИ *** ПО ВРЕМЕ НА ВТОРАТА СВЕТОВНА ДОЙНА. БИЛИ ВЕЛИК НАРОД? КАКЪВ НАРОД СА ТЕЗИ ВАРВАРИ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 9 rate down comment 0
forum_rookie
преди 8 години
До 28: Не "как се пишат цифрите", а "как се пишат числата".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 14 rate down comment 1
ДХДО
преди 8 години
"Докато като народ не се обединим, никога няма да става нищо от нас"Е, да ама права са ти дадени като индивид (оправяй се сам) , ако тръгнеш "да се обединяваш като народ" веднага се превръщаш , я в маргинал-националист или още по лошо в ***. Права на групи от индивиди, за които има , дори само теоритичен шанс, заедно да могат да си отстояват по-успешно интересите, такива права стараъелно се избягва да бъдат предоставяни :)) напротив , подобни тенденции се осъждат категорично и с тях се води безжалостна борба :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 27 rate down comment 2
prectical
преди 8 години
Има една поговорка: преклонена главица сабя не я сече. Ето това са българите - роби. По-старите като чуят СССР и са в облаците, по-младите се опяняват по САЩ и запада. Но има и друга поговорка: високо вдигната глава, сабя не я достига. Докато като народ не се обединим, никога няма да става нищо от нас
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още