IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Капитулацията на Гърция

След месеци преговори стана ясно, че има един глас, който има значение в Европа, и той идва от Германия

21:48 | 13.07.15 г. 53
<p>
	Германският канцлер Ангела Меркел <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Германският канцлер Ангела Меркел Снимка: Ройтерс

След месеци на крайни срокове, които се оказаха без значение, и окончателни искания, които не бяха задоволени, заплахата за еднопосочен билет от еврозоната изглежда най-накрая убеди Гърция да капитулира пред кредиторите, пише Марк Джилбърт за BloombergView.

След всички дипломатически опити на Франция през миналата седмица да помогне на Гърция да достигне до споразумение се оказа, че има един-единствен глас, който има значение в Европа, и той говори от Берлин. Веднага щом Германия постави на масата възможността Гърция безцеремонно да бъде извадена от проекта за единна валута, ситуацията бързо се промени за гръцкия министър-председател Алексис Ципрас. Днес изглежда, че той ще трябва да продаде на избирателите си дори по-сурова сделка от тази, която гърците наскоро отхвърлиха.

„Най-важната валута бе изгубена и това е доверието“, така описа нещата германският канцлер Ангела Меркел, преди да се присъедини към преговорите в Брюксел, продължили 17 часа. Обратно в Атина гръцкото правителството отговори с обичайната си истерия. Германия „разрушава“ Европа за трети път за последното столетие, каза Никос Филис, правителствен говорител на управляващата партия СИРИЗА. „Това, което се случва с Гърция в преговорите, е симулиране на давене“.

Именно подобен език обяснява защо търпението на Меркел към Гърция свърши. Гръцките кредитори искат Ципрас да предостави активи за 50 млрд. евро на независим фонд, който да ги продаде, с което ефективно задължиха правителството да предаде суверенитета си в замяна на повече пари. Това е жестоко, но разбираемо. В замяна на милиарди евро допълнителна помощ кредиторите на страната имат право да изискат надзор над напредъка на икономическите реформи.

Гърция се нуждае от 22 млрд. евро, за да изплати сметките си до средата на август, твърди малтийският финансов министър Едуард Сциклуна. Това включва сумата от 3,5 млрд. евро, които Гърция трябва да плати на Европейската централна банка (ЕЦБ) на 20 юли, и 10 млрд. евро на собствените си банки. „Гърците най-накрая разбраха, че ако не получат финансова инжекция, ще се сблъскат със Страшния съд“, заяви Сциклуна през уикенда преди сделката с Гърция.

Най-големият приоритет в момента е възстановяването на финансовата система на страната, за да могат банките да отворят отново. Капиталовият контрол в Кипър продължи две години. В идеалния случай с подкрепата на ЕЦБ Атина ще може да съкрати този срок.

Резултатите от тази сделка, разбира се, тепърва ще се разкриват. Ограничаването на пенсионните разходи и повишаването на данъците ще бъдат изключително непопулярни в страната. И макар че Ципрас заяви, че е спечелил програма за разсрочване на дълга, Меркел все още изключва пряко редуциране на задълженията. Гръцкият парламент може и да е разочарован в момента, а гръцкият народ междувременно може и да се чуди какво постигнаха разправиите през последните пет месеца и защо строгите икономии, срещу които гласуваха, се завръщат с пълна сила.

„Доверието трябва да бъде възстановено, гръцките власти трябва да поемат отговорността за постигнатите политически договорености“, заяви Меркел след обявяването на сделката. Ако Ципрас не приложи икономическите реформи, с които се съгласи, Германия бързо ще натисне бутона за изстрелване от еврозоната. Засега обаче нека се надяваме, че сделката ще бъде спазена.

Всичко по темата за Гърция четете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 20 rate down comment 7
misanthrope
преди 8 години
Понякога се чудя какви хора сме "българите". Половината скачат срещу ЕС и изпадат в умиление като чуят "Русия" дори когато ги гази с калните ботуши, другата половина - обратно като чуят Германия и изпадат в диво умиление, Германия е всичко, немеца е винаги прав, той не е човек, а полубог и ... разбира се изпадат в умиление, дори когато ги газят с ботуша. Що за извратен народ сме? Къде са българите във всичко това? Тези, които сами са се признали за *** и са се преклонили сляпо пред Дойча или дяда Ивана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 5 rate down comment 9
georgi_shum
преди 8 години
*** ще викаш на брадатия ***, дето виждаш в огледалото :)) Жена ми е много далеч от бизнеса като цяло:) И да иска (а тя не иска) не може да се оправя с тези неща. Тя е лингвист, даже мога да кажа полиглот. занимава се с преводи, е поне до скоро :) Сега има други грижи :)) Нямам намерение да ти се обяснявам:) Поискал съм го - взел съм го. Това е. Русия въпреки царящата там феодално-административно-капиталистическа диващина предлага добри условия за правене на пари. И много мразя, някой да ми отказва или мотае за нещо, на което имам право по закон.:) И докато не го получа не мирясвам. Дори и да трябва да чакам с години да го получа. и след това да го захвърля или не използвам. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 17 rate down comment 2
Eon
преди 8 години
Цитат на крас: "Външния дълг на Германия към 2010 година е 4,713 трильона долара!!"Гений, научи се как се пишат цифрите и тогава ми говори за дълга на Германия.Ако искаш да ти го напиша с главни букви, може да схванеш за какво ти говоря?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 12 rate down comment 2
smart-ass
преди 8 години
Дългът на Япония е ясно, че няма да спадне драстично. Въпросът е, че БВП и данъчните приходи през последните 2 години растат номинално по-бързо отколкото дълга. И ако Япония трайно се пребори с кошмара на дефлацията от миналото, още по-добре. Давам си сметка също и за това, че населението им спада и застарява още. А с това и темпото на потребление (растеж и потребление) пада. Зная и колко затворена икономика е Япония. Ако питаш мен би могло долар/йена да се свали контролирано и до 1:200 в рамките на следващите 4 години. Уверен съм, че даже и така инфлацията няма да надвишава 4% годишно. Ползите и за дългът и за икономиката ще са видни. А риск от гръмнали ипотеки, несъстоятелни банки и липса на ликвидност няма да има в Япония. Това е разликата с Гърция. А комшиите като им падне икономиката с още 10 до 15% и дълга се качи с тези милиарди - ти се прецени как би изглеждало математически.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 16 rate down comment 15
eng.Garin
преди 8 години
Редуват се статии с крайно противоречиви възгледи! "....Ципрас омаял Европа", "Гърция капитулира...", редуват се мнения на опиянени от "гръцката акция срещу грохналото финансово статукво" и мнения за "германската справедливост"! ХА ХА АХА! Безпристрастения поглед обаче показва една никак нерадостана картинка нито за едните , нито за другите. Не, Гърция, а Европа е неспасяема. Новата инжекция за Гърция е лекарство за Европа! Центобежната сила на Германия вече е по-голяма от гравитационната и такава! Европа си купи още година -две, най-много три! И Гърция също! Засега победи САЩ, защото фронта не се разпадна от семейния скандал! Ами когато фронта се нагрее малко отвън? Сега САЩ включват втория котлон в Украйна - дългове, войничка! Третия котлон в Северна Африка и Близкия изток си тлее! След три години ЕС или ще приеме Турция безапелационно или ще трябва отново да се свие до Бенелюкс!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 45 rate down comment 9
IMRO
преди 8 години
Всяка "голяма" и "велика" страна има своя сфера на влияние. Ако не попадаме в немската, ще попаднем в някоя друга - най-вероятно руската, по-слабо вероятно американската.Хайде извинявай, но безспорно попадаме в най-добрата сфера на влияние. Американците няма да ги споменавам (защото тежненията ти не са там така или иначе. Руснаците пък не могат нищо да предложат - нито като цивилизационен модел, нито като икономика, дори като елементарна учтивост. Оттам само селяния, дивотия и дивашко насилие може да дойде, на глупостите им се нагледахме 45 години. А ако искаш да сме независими (макар и под условие), т.е. нещо като Швеция, тогава трябва мнооооооооого бачкане, мнооооооого разум и много сплотено общество. Към тоя момент имаме нулеви условия за подобно нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 15 rate down comment 2
smart-ass
преди 8 години
Ами Ципурко вече не е уникален в политически план - всеки друг от ПАСОК и от Нова Демокрация може да лази послушно на килимчето и да целува ръка на кредиторите. Сега би следвало гърците да решат скъсват ли с възгледите и носталгичните блянове за "охолното минало" или осъзнават, че и Ципурко ги е предал и затъват в още по-крайна политическа утопия. И в двата случая този министър председател и лидер на Сириза не е подходящ идеологически. Той направо е омазан до плешките със собствени "аки".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 11 rate down comment 13
крас
преди 8 години
Един от начините за корумпиране на политическата ин класа е включването и в схемите на НЕМСКИТЕ ФОНДАЦИИ, които покриват целият спектър от крайно лявото , до крайно дясното като упражняват КОНТРОЛ върху налаганата ни КОЛОНИАЛНА политика!ЕТО НЯКОИ ОТ ТЯХ:Фондация Фридрих Еберт deutschФондация Фридрих Науман deutschФондация Ханс Зайдел deutschФондация Конрад Аденауер deutsch deutschФондация Роберт Бош deutsch deutschДА МЕ ПРОСТЯТ ОТ Фондация "Роза Люксембург"!!ЗАБРАВИХ ЗА ТЯХ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 9 rate down comment 9
georgi_shum
преди 8 години
Ха ха :) чиче :) мен не ме мисли :) Аз винаги съм правил и ще правя каквото си искам:)) нещо по същество ще кажеш ли :) ? И понеже си неук.... гражданство не дава народност:))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 24 rate down comment 1
smart-ass
преди 8 години
Когато говориш за Япония имай в предвид няколко неща: по-голямата част от дълга на на правителството е вътрешен, второ - лихвите по рефинансирането на дълга са на практика нулеви, трето Япония има собствена монетарна политика (вероятно си я забелязал в последните 2 години) - валутката пада, вдигат данъци - инфлацийката се покачва, а лихвата на BoJ и тази по 10годишните им книжа си е почти нулева. Друго важно - в Япония правителството не е губило доверие като кредитополучател и точен платец; и не е искало някой отвън да ги спасява. Проблемът на Япония е тежък (изучавал съм го в детайли), но лихвите по него са несравними с гръцките, централната банка също помага с нейната политика, но най-вече една девалвация на йената не убива японската държава, а обратното защото кредиторите са предимно вътрешни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още