IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Русия попадна в капана на златото

Въпреки че Кремъл увеличи златните си резерви повече от три пъти от 2007 г. насам, стойността на държавния златен резерв остава на нивото от 2011 г.

08:24 | 27.07.15 г. 218
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Как Русия попадна в капана на златото

Руският президент Владимир Путин не обича да бъде зависим от Запада. И той не харесва, когато руските държавни активи зависят от капризните курсове на западните валути. А в представите му не може Русия да инвестира в долари. Затова трябва да се намерят алтернативи.

Еврото, като втората най-силна глобална валута, не влиза в плановете след избухването на кризата в Крим и Украйна. Валутата на бившата братска страна Китай – юанът, и днес все още не е конвертируема и затова отпада като резервна валута.

Ето защо преди няколко години Путин започна да увеличава руските златни резерви - така че доларът да не може да навреди на държавната хазна. Но нещо генерално се обърка. Според изчисления на германския всекидневник Die Welt благодарение на политиката на Путин в това отношение родината му загуби около 15 млрд. долара. 

Така Русия успя да увеличи своите златни резерви повече от три пъти от 2007 г. насам. Преди осем години страната разполагаше с 400 тона, днес в руските трезори има около 1275 тона. Само през юни бяха добавени 24,2 тона. С това Русия стана страната с шестите по големина златни запаси в света.

Но изведнъж Кремъл се сблъсква с нов противник. И това не е администрацията във Вашингтон, която да използва силната позиция на долара, за да наложи собствените си интереси в света. Става дума за капризите на „капиталистическите финансови пазари“, които превърнаха желанието на Путин да бъде независим от Запада чрез златото в едно скъпо начинание. Въпреки че Кремъл преструктурира активите си всеки месец и по този начин натрупваше все повече злато, стойността на държавния златен резерв остава на нивото от 2011 г. - около 45 млрд. долара.

Общите резерви на Русия според Die Welt се оценяват на 358 млрд. долара. Ако се вземе предвид текущата цена на златото, то страната загуби около пет процента от активите си - точно 15 млрд. долара.

Вината е на сътресенията на пазарите на суровини. Златото вече не е толкова популярно сред инвеститорите, колкото през последните години, а стойността наскоро спадна драстично. Цената за унция падна под границата от 1100 долара и по този начин – на най-ниското ниво от март 2010 г., се казва в материала на германската медия.

Стопяването на цената на златото не можеше да се случи в по-лош за Путин период. Руският президент все още таи надежда, че рецесията на икономиката на страната скоро ще е минало. Сега обаче цената на златото може да направи всичко това „сметка без кръчмар“. Целият суровинен комплекс е в низходяща спирала. Това може да се види от Bloomberg Commodity Index, който следи цените на злато, мед, захар - най-важните „съкровища“ на земята. Той падна до най-ниското си ниво за последните дванадесет години.

При това руската икономика до голяма степен е зависима от износа на суровини. Още преди санкциите нефтът, газът и рудите правеха три четвърти от износа на страната. След като сега тези източници носят по-ниски приходи, Путин ще е все по-зависим от своите резерви.

Подобряване на положението не се вижда. Вестникът цитира експерти, според които стойността на златото може да падне скоро под границата от 1 000 долара. 

„Силата на долара ще продължи да е голяма, а с това ще падне значението на златото като резервна валута“, цитира Welt анализатора от Goldman Sachs Джефри Кюри.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:32 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

78
rate up comment 5 rate down comment 9
data
преди 8 години
МИ златото не е особенно ликвидно да ти кажа . Или по скоро е ликвидно при доста сериозно сконто . Примерно при бижутата сконтото е 50 %
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
77
rate up comment 9 rate down comment 5
dr.5rov
преди 8 години
Така си е. И гогато става въпрос за дълъг период от време най-добре е да избереш това, което се е доказало като най-сигурно по отношение на ликвидността.Ето случва се все още да идват в България наследници на турци да си търсят семейното "имане". 140 годин кажи речи и все още си има ликвидност :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
76
rate up comment 5 rate down comment 11
data
преди 8 години
пхахах , лихвите се определят от паричното предлагане . При златен стандарт то спихва - просто златото е малко , съответно парите поскъпват . А относно лихви и икономическа активност - взаимовръзката е формолирана доста отдавна . Ако не я знаеш - кофти , не знам кво дириш тук .п.п. Ако русия не беше в началото на века в златен стандарт и Романови можеха да увеличат паричното предлагане вали щеше да избухне революшана аммм ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
75
rate up comment 16 rate down comment 4
Pyramid
преди 8 години
Бе то хубаво да бяха 8000 т. злато, ама дали половината от тях не е волфрам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
74
rate up comment 19 rate down comment 5
Mike Florida
преди 8 години
Ти знаеш ли изобщо, кои са основните компоненти, които определят лихвите?На първо място инфлацията и на второ място несигурността. При златен стандарт и двете ще бъдат в значителна степен по-ниски, а от там и лихвите!Какво значи "Подтисната иконимическа активност", какво искаме да харчим заплатата за 5 дена при положение, че до другата остават 25 дни или искаме устойчиво развитие. Революциите и гражданските войни ги предизвикват тези, които са против златния стандарт, справка ИД, Сирия, Египет...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
73
rate up comment 22 rate down comment 5
Pyramid
преди 8 години
Все ми се чини, че сега Китай клати златото. Цел-освобождаване от зелени хартийки без покритие и спасяване страховития си резерв от същите тези хартийки...доде е време - никой не иска, "изведнъж", да се окаже без онези пари, с които е свикнал да вярва, че разполага. Та, ето го сюжетът, съвсем накратко: срив на златото, мощно китайско купуване, изхвърляне на доларите от употреба и прехвърляне финансовите лостове в китайски ръце.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
72
rate up comment 6 rate down comment 5
data
преди 8 години
Аха , стана ясно :) - златото е катастрофичен резерв :) , а не пари . Също като резервите от стомана , петрол и т.н. поддържани от всяка нормална страна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
71
rate up comment 4 rate down comment 8
data
преди 8 години
Отговора е *** и ще ти го каже всеки който се занимава с някаква икономическа дейност - резерва е резерв когато е ликвиден ! Та колко е ликвидността на златото ? И на какви цени ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
70
rate up comment 8 rate down comment 3
dr.5rov
преди 8 години
Казано по друг начин, ако се случи чудовищното събитие страните по света да изхвърлят долара като валута за международна търговия, то САЩ ще имат международна валута за 8000т злато + 15% още нещо отгоре я в йени, я в евро, я в нещо друго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
69
rate up comment 10 rate down comment 4
mick
преди 8 години
Като гледам как се друса китайската борса.. току виж и американската да повлече крак.. тогава какво ли ще стане със златото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още