IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Н. Василев: Вдигането на лихвите в САЩ ще е положителен сигнал за икономиката

Директорът на Експат Капитал изрази своите опасения за това дали евентуален отказ от увеличаване на ставките от Фед няма отново да облее със студен душ пазарите

16:18 | 09.09.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
<p style="text-align: justify;">
	Изпълнителният директор на Експат Кепитъл Николай Василев. <em>Снимка: Bulgaria On Air</em></p>

Изпълнителният директор на Експат Кепитъл Николай Василев. Снимка: Bulgaria On Air

Ако Федералният резерв на САЩ (Фед) вдигне лихвените проценти през септември, това ще бъде положителен сигнал за състоянието на американската икономика. В противен случай сигналът ще бъде изтълкуван от пазарите като липса на сигурност, че икономиката ще се развива. Това коментира изпълнителният директор на Експат Кепитъл Николай Василев в седмичното обзорно предаване Invest/Or по ТВ Bulgaria ON AIR, излъчено на 7 септември.

Той смята, че краткосрочно пазарите се съвзеха от разпродажбите, белязали месец август, защото част от загубите вече са компенсирани, но „нямаме кристално кълбо, за да знаем какво ще стане през следващата година“.

„Нищо драматично не се случи, освен че имахме един неприятен месец август. Т.е. това е все едно едно лято да бъде малко по-студено от миналото лято. Пазарите дългосрочно би трябвало да бъдат в добро настроение“, изрази оптимистичните си очаквания Василев, като подчерта, че те ще бъдат такива, освен ако няма големи катастрофични катаклизми или войни в световен мащаб.

Изпълнителният директор на Експат Капитал се спря и на паричната политика на централните банки в Европа и САЩ и въздействието им върху пазарите.

„ЕЦБ ще печата още пари, и то много, което е добре за финансовите пазари“, коментира Василев, който  бе вицепремиер и министър с ресори икономика, транспорт, съобщения и административната реформа в периода 2001-2009 г. Той се надява това да успее да съживи европейската икономика, която от години не е в добра форма, но добави, че чрез печатането на пари не се изгражда достатъчно доверие.

Припомняме, че миналата седмица ЕЦБ занижи прогнозите си за инфлацията и икономическия растеж на еврозоната през тази и следващите две години.

„Това (програмата на ЕЦБ за количествени улеснения – бел. авт.) е зле за еврото и добре за долара, на което ние разчитаме. Така че смятаме да играем върху доларовата карта отново през следващите месеци“, разкри Василев намеренията на Експат Капитал в контекста на разминаващите се парични политики от двата бряга на Атлантическия океан. Той изрази надежда, че скоро може да бъде установен паритет между еврото и долара.

„Докато в САЩ отдавна думата „криза“ е забравена и говорим за връщането към рекордно ниската безработица, то в Европа като че ли от доста време насам няма добри новини“, продължи той.

Ако Фед вдигне лихвите, това психологически ще увеличи стойността на долара. Според Василев това може да се окаже лека спирачка за икономиката, но той оцени, че в момента щатската икономика „върви на по-бързи обороти“.

Директорът на Експат Капитал смята, че има достатъчно аргументи за това Фед да не вдига лихвите, като например рекордно ниските лихви в други държави, голямата несигурност по света и силния долар през последните 12 месеца. Според него обаче надделяват факторите за това защо лихвите трябва да се вдигнат с 0,25 пр. пункта.

„На първо място, защото вече от много години се говори, че Фед трябва да ги увеличи. Парадоксално, пазарите биха приели това положително, защото ако отново не вдигне лихвите, може би всички ще прочетат това като липса на сигурност, че икономиката ще се развива“, каза Василев. Той е на мнение, че сигналът трябва да бъде в положителна посока относно състоянието на икономиката, и допълни, че след евентуалното повишение с 0,25 пр. пункта лихвите отново ще бъдат доста ниски.

Василев изрази своите опасения за това дали евентуален отказ от вдигане на лихвите от страна на Фед следващата седмица няма отново да „облее със студен душ“ пазарите.

„В момента за повече от едно покачване в следващите от 6 до 12 месеца не говорим. Т.е. говорим дали изобщо ще има поне едно. Според мен ще има сега. Ако няма сега, то трябва да е следващият път“, прогнозира Василев и добави, че първосигналната реакция на пазарите по отношение на тези новини трябва да е негативна, но в средносрочен план ще се съвземат.

По негови думи за пазарите на акции и облигации ще остане въпросът „защо след 10-годишно затишие Фед реши чак сега да вдигне лихвите“.

Цялото интервю с изпълнителния директор на Експат Капитал Николай Василев гледайте във видеозаписите

Част I

Част II

Предходни издания на Invest/Or гледайте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:23 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 2
крас
преди 8 години
ЕХ НИКИ, Не ми се искада мисля КАК СТОЯТ НЕЩАТА С УПРАВЛЯВАНИТЕ ОТ ТЕБ инвестиции в трите договорни фонда Експат Ню Юръп Стокс, Експат Глоубъл Екуитис и Експат Бондс.ДА СЕ НАДЯВАМЕ, ЧЕ СРЕД ТЯХ НЯМА ТОКСИЧНИ ОБЛИГАЦИИ СВЪРЗАНИ С ШИСТОВИТЕ ТЕХНОЛОГИИ, КОИТО В МОМЕНТА СА ГОЛЕМИЯТ ФИНАНСОВ БАЛОН КОЙТО КАЗА "ПУК".Те са толкова привлекателно опаковани с кредитен рейтинг "ААА", че на човек просто и през ум не му минава, какъв *** държи в ръцете си. Рашъните и саудитците убиха с ниските цени на горивата фракинг фирмите които не са в състояние да плащат на облигационерите. Що се отнася до паритета ДОЛАР = ЕВРО и вдигане на лихвите от ФЕД не очаквай скоро това да се случи.Това няма как да се случи при тази целенасочената финансова политика на ККП за ОБЕЗЦЕНКА на юана спрямо долара!КОЙ Е ЛУД НИКИ ДА ПОЕМА ПОДОБНИ РИСКОВЕ В ЕДНА ПОДОБНА ВАЛУТНА ВОЙНА.Обясни на облигацинерите заложили на тези нови технологии да приготвят стаканите с чешмяна вода.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 3
data
преди 8 години
Михале , къде си оракуле !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още