IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иран официално увеличи производството си на петрол с 500 000 барела на ден

Повишението е възможно, след като Иран вече не е ограничен от санкции по износа си на суров петрол

20:55 | 18.01.16 г. 17
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс </em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Петролната индустрия на Иран издаде заповед производството да се увеличи с 500 000 барела на ден, докато страната се придвижва напред с плановете да влее петрол във вече пренаситения пазар, рискувайки да допринесе за срив на цената, съобщава Bloomberg.

Повишението е възможно, след като Иран вече не е ограничен от санкции по износа си на суров петрол, заяви информационната агенция на министерството Shana в понеделник, цитирайки коментарите на Рокнодин Джавади, управляващ директор на държавната National Iranian Oil Co. Ако Иран не увеличи производството си, съседните страни ще добиват повече петрол през следващите шест до 12 месеца и ще завземат пазарния дял на страната, каза още Джавади.

„Има ли право Иран да прави това? Да, разбира се“, каза енергийният министър на ОАЕ Сухейл ал-Мазруи в понеделник в Абу Даби. „Ще помогне ли това на ситуацията? Не“.

Купувачите на ирански суров петрол свободно могат да внасят от Иран колкото петрол искат, след като Международната агенция за атомна енергия определи, че страната е ограничила възможностите си за развитие на ядрена програма. Като притежател на четвъртите най-големи резерви на суров петрол в света и най-големите запаси на природен газ, Иран печели незабавен достъп до замразени международни сметки за около 50 млрд. долара, средства, които правителството заяви, че ще използва, за да възстанови индустриите. Краят на санкциите отваря вратата и за чуждите инвеститори като Total и Eni.

Страната от Персийския залив цели незабавен ръст на доставките от 500 000 барела на ден, заяви Амир Хосейн Заманиниа, заместник-министър на петрола с ресор търговски и международни дейности, в неделя в интервю в Техеран. Иран планира да добави още половин милион барела до няколко месеца.

„Всеки, който увеличи доставките на пазара в сегашната ситуация ще влоши положението“, каза ал-Мазруи пред журналисти. „Всеки значителен ръст на производството ще увеличи пренасищането и ще забави постигането на баланс на пазара“.

Иран може да задържи увеличаването на добива на нефт, ако други страни производителки направят същото, и то пропорционално на производството им, съобщава Shana, цитирайки Джавади. Страните производителки на петрол ще трябва да вземат единодушно решение да вдигнат цените до края на годината, допълва той.

Бенчмаркът на петрола сорт Брент се понижи с 22% тази година и завърши на ниво от 27,67 долара за барел на европейските борси в понеделник.

Цените ще се възстановят до над 30 долара за барел по-късно през седмицата след спада си в понеделник, заяви Юген Вайнберг, ръководител на проучванията в сектора на суровините в Commerzbank във Франкфурт. „Има реално свръхпредлагане на пазара, но мисля, че това вече е отразено правилно в цената“.

Преди втори най-голям производител в Организацията на страните износителки на петрол, Иран сега е петият най-голям производител сред 13-те страни членки на групата. Той е произвел по 2,7 млн. барела на ден през декември, сочат данни, събрани от Bloomberg. Износът на петрол се е понижил средно до 1,4 млн. барел на ден през 2014 г. от 2,6 млн. барела на ден през 2011 г., годината преди САЩ и Европейският съюз да засилят санкциите си, заяви Администрацията за енергийна информация на САЩ през юни.

Morgan Stanley вижда ръст на производството от 600 000 барела на ден през първата половина на годината, въпреки че дългосрочните перспективи са по-малко ясни заради несигурната инвестиционна среда в Иран, каза банката в свое съобщение. JBC Energy очаква Иран да повиши добива си по-бавно, с 255 000 барела на ден през 2016 г., казва компанията в съобщение по електронната поща.

Иран вероятно ще започне да увеличава износа си, продавайки барели, складирани на танкери в Персийския залив в очакване на сделката. Около 18 ирански танкера държат 12 млн. барела суров петрол и 24 млн. барела кондензати, твърди Международната агенция по енергетика.

„Очакваме да видим значителен ръст на износа през следващите седмици, след като Иран се освободи от плаващите си резерви суров петрол“, казва JBC Energy. „Не се очаква обаче този бърз бум да бъде устойчив и смятаме, че износът ще се увеличи средно с 450 000 барела на ден през годината“.

Всичко за цената на петрола следете тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:35 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

15
rate up comment 10 rate down comment 2
Mavi Goz
преди 8 години
Хихи... мани ги тия инвест-капиталета - те са от умните... на тех им дай да мислят...Ние с тъпомерите повече четеме...http://***.dw.com/bg/тайна-сделка-между-русия-и-иран/a-18570448И интересно, Инвестора го пропусна това новиненце, ама защо ли всивластният, червив от пари емир на Катар плонжира вчера на килимчето в Кремъл? Според Яо и многознойкото, сигурно е отишъл там да унижава Путин... хихихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 8 rate down comment 2
Achtung
преди 8 години
Какво се правите на ощипани госпожици, още по-миналата година Русия и Иран подписаха подобно споразумение. Петрол срещу лекарства и промишлени стоки. Все пак Руснаците правят АЕЦ пък и едни ракети ще продават на Иранците, не се знае за колко години напред са се споразумяли. В момент за Иран е по важно да запази шиитските се съюзници Ирак, Сирия, Йемен, а това става с големи доставки на оръжие от познайте къде?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 11
needtoknowmore
преди 8 години
Мави, ти удари *** с този пост.Русия като го купи с доларите където вече и са тотален кът, кво ще го прави този петрол ще го продава на пазарите където СА вече им иззе пазарният дял или ще ги държи в резерва за да ограничава предлагането?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 13 rate down comment 10
khao
преди 8 години
значи като почнеш с *** опорни точки, нямаш спирачки1во, с кво ще го плаща 2ро за какво и е, като не може да си продаде свояи после да няма изненадани като се окаже че няма да го купува Русия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 13
Mavi Goz
преди 8 години
Хихихи... само да не се окаже, че голяма част от иранския нефт ще го купува Русия, че нещо си шумкаха по едно време на тази тема главатарите им, а в суматохата около Украйна и Сирия май никой не обърна сериозно внимание. Да нема пак изненадани... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 9 rate down comment 8
michaelis15
преди 8 години
значи взимам си аз кредит и тея пичове вместо аз да им плащам лихва те ми плащат на мене тъй ли ?? Къде ги тея кредити Мезетка отвориме ме тука на далаверата ше намажеш и ти - гаранте !! :)) Дай да въртим нешо да прайм пачка нема само да пишем щуротии в тоя сайт я ..... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 5
be_google
преди 8 години
:) то па един петрооллл...някакви сярни пясъци
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 8
be_google
преди 8 години
Подготовката на Ирано-Саудитската война е с пълна сила. Скоро....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
MZ/X
преди 8 години
При ипотечни кредиди вързани към ОЛП в еврозоната има доста случаи когато банките плащат лихва на кредитополучателя, а не обратното. Звучи абсурдно, но е факт...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 4
MZ/X
преди 8 години
Най-четената новина в Инвестор днес е, че цената на определен тип петрол в САЩ е стана отрицателна...http://***.investor.bg/niuzletyri/308/a/kupuvach-probva-otricatelna-cena-za-sorta-petrol-north-dakota-sour-209676/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още