IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ИПИ: Наличието на висше образование гарантира липса на бедност

Процентът на бедност при висшистите е под 5 на сто, а доходът около 1000 лева, заяви Петър Ганев

13:34 | 26.01.16 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Графика: ИПИ</em></p>

Графика: ИПИ

Наличието на висше образование на практика гарантира, че няма да си беден, каза Петър Ганев - старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ). Той участва в публична дискусия на тема "Разрези на бедността ", на която беше представено изследване на института с данни от 2013 г., предаде БТА.

Бедните в обществото са 1,5 млн. души, "средната класа" е 4,2 млн. души, а лицата с по-високи доходи са 1,5 млн. души, сочат данните от изследването. 

Най-значимият фактор за бедността е образованието, смятат анализаторите. По думите на Ганев процентът на бедност при висшистите е под 5 на сто, а еквивалентният им доход - около 1000 лева. Групата на висшистите към 2013 г. е около 1,2 млн., от които заетите висшисти са 887 хиляди души, с ниво на бедност – 2%.

Със средно образование е най-голямата група в обществото, сочат данните от изследването. Наличието на гимназиално или средно професионално образование също гарантира намиране на работа, процентът на заетост при тези хора е над 60%, а бедността - 12-13%, коментира Ганев.

Бедността при хората с основно образование е 37 на сто. Шансът да си намериш работа с това образователно ниво е под 50 на сто, посочиха изследователите от ИПИ.

Най-проблемната група са хората с начално и по-ниско образование, рискът от бедност при тях е 60%. Това е "като присъда, че няма да работиш и ще бъдеш беден", коментира Ганев.

В големите населени места - София и някои от по-големите областни градове, процентът на бедност е по-нисък - около 10 на сто, а доходите - почти 1000 лева, сочат данните от изследването. Това означава, че там вероятността да имаш работа и сравнително висок доход е доста голяма.

Доходите падат до около 800 лева, но все пак в областните и големи градове пак е много е вероятно да си намериш работа, добави Ганев.

Бедността в малките населени места е около 33 на сто, т.е. една трета от хората на село или в малкия град са бедни. Това е предизвикано от доста по-ниската заетост, коментира изследователят.

Има връзка между доходите и удовлетворението от живота, сочат данните на ИПИ. Групата на бедните (1,5 млн. души) са по-скоро нещастни и дават оценка 3 по десетобална скала на удовлетворението от живота, а по-заможните (1,5 млн. души) дават почти два пъти по-висока оценка - 5,5-6.

В цялото българско общество, независимо дали хората са бедни, богати или средна класа, има дълбоко вкоренено усещане за липса на справедливост, посочиха от ИПИ.

Според изследователите това показва, че има нужда от по-дълбока промяна не само в съдебната система, но и в икономическата, защото вдигането на доходите носи по-голяма удовлетвореност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 1 rate down comment 0
Тава е
преди 8 години
Питам откровено: Това ли означава "Демокрация', да лъжем и мажем безнаказано? А г-н Ганев получава заплата от Вашите/Нашите/ данъци. Те не достигат за бюрократите и за това ги увеличават. Народното събрание да гласува закон за възмездието-право пропорционално на ползваните привилегии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 5
Vesko94
преди 8 години
Наличието на висше образование гарантира ниско платена работа у нас. Ето това е истината! Но няма и как да е, след като в България икономика няма. А в България икономика няма, защото 25 години хора като Ганев промиват мозъците на българите колко лоша и вредна е държавата в икономиката и как пазарът знаел всичко. Подобни НПО-та следва да подлежат на разследване и обвинение в умишлено изкривяване на реалността. А хора като Ганев просто трябва да изчезнат от погледа на хората
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 1
aldy
преди 8 години
"...Петър Ганев - старши икономист в Института за пазарна икономика..."Да уточним: НПО ФОНДАЦИЯ "Институт за пазарна икономика".Дребна подробност, нали?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 0
Tobywolf
преди 8 години
"Колегата" Ганев първо да прочете и проучи нещата, преди да ръси тъпизми. http://***.dnes.bg/obshtestvo/2016/01/26/uchi-mama-za-da-mizerstvash-s-dve-visshi.290849Май единственото "гарантирано" в статията е пълната копанка на автора...Пък и да му имам "високия" доход от 500 Е
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 1
ert
преди 8 години
Браво на г-н Ганев за добрата и положителна информация. Не знаех, че средната класа у нас наброява 4.2млн. човека ... Абе ние всички сме задминали с наш'та средна класа, 60-70% от народа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 1
ivan_ivanov601
преди 8 години
НА КОЛЕГАТА ГАНЕВ МУ ПЛАЩАТ ДА НИ ОБЛЪЧВА С НЕВЯРНА ИНФОРМАЦИЯ.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 3
Manyface God"
преди 8 години
"Процентът на бедност при висшистите е под 5 на сто, а доходът около 1000 лева, заяви Петър Ганев" - съвсем невярно.Дори не е близо до истината.Да че говорим, че приемането на цифрата от 500 евро на месец въобще изобщо не граничи с нещо различно от бедност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още