IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

И Канада може да експериментира с безусловен базов доход

Пилотен проект предвижда въвеждането му за щата Онтарио

15:01 | 09.03.16 г. 114
Автор - снимка
Създател
И Канада може да експериментира с безусловен базов доход

Дискусии за безусловен базов доход (ББД) има отдавна. Но дори и ако много държави обмислят това в момента, нито една страна действително не е въвела безусловния основен доход на практика.

Това обаче може да се промени скоро. Както пише Quarz.com, канадският щат Онтарио възнамерява да пусне подобен пилотен проект.

Както става ясно от проектобюджета за 2016 г., в рамките на проекта някои граждани на щата трябва да получават ББД. С експеримента трябва да се установи дали „безусловен базов доход може да надгради успехите, които са били постигнати чрез политиката на минимална работна заплата и по-високите обезщетения за деца, и да предложи по-голяма стабилност и предвидима подкрепа за днешния динамичен пазар на труда". Пилотната програма е част от по-широкообхватен пакет от мерки, с които следва да се създадат по-хуманни условия в канадската провинция.

Дали ББД означава благосъстояние за всички? Не е задължително. Критици на проекта се съмняват във възможността за финансиране на тази радикална реформа за социални помощи. За да се поемат разходите, са нужни огромни повишения на данъците и съкращения на други социални програми. 

Същевременно изниква и темата за получателите на този ББД. Кои са тези хора? Критиците се опасяват, че хората, които ще получават тези пари, няма да са мотивирани да си търсят работа. Така реформата не би изпълнила целта си, защото идеята зад въвеждането на безусловен базов доход е да се даде възможност на хората да приемат и по-слабо платени работни места.  

В последните месеци подобна идея се дискутира и в други страни, сред които Финландия, Швейцария, Германия и др. На 5 юни швейцарците ще гласуват на референдум предложение, според което всеки швейцарец ще получава 2 500 швейцарски франка (2 450 долара) месечно, без значение дали работи, или не.

По-рано идеята възбуди обществени дискусии през декември, когато се появи информация, че властите  във Финландия обмислят въвеждане на т.нар. Основен национален доход (безусловен базов доход) в размер на 800 евро, който да се изплаща месечно на всеки гражданин и да е освободен от данъци. Предложението е на държавната агенция за социално осигуряване (Kela) и то предполага този основен доход да замени всякакви други помощи. Тези 800 евро ще бъдат изплащани на всеки пълнолетен гражданин, независимо дали има други доходи, или не.

Темата за въвеждането на безусловен базов доход е широко дискутирана и в България. Според повечето критици, сред които и икономистът Стоян Панчев, подобен вид подпомагане изкривява стимулите за работа – големи групи от населението ще бъдат насърчавани да не работят, а да чакат управляващите да се грижат за тях.

Трябва да се отчете и цената на това преразпределение. Въвеждането на ББД, или на минимална работна заплата от например 800 лв., ще доведе до затварянето на всички малки хотели и магазини, което означава огромна безработица. Бизнесът освен това ще си изнесе производството – в ЕС или извън него, смята Божидар Данев от БСК.

Сред застъпниците на идеята е Тони Баждаров, предприемач с 22-годишен опит в търговията. "ББД от една страна е спасителен пояс за всички хора. Ако човек не работи по една или друга причина – намира се в детска възраст или пък е пенсионер, той получава доход,  който му осигурява достоен живот. Но тъй като всички хора са равни, този доход се полага на цялото население, в това число и на работещите. От друга страна ББД е един пазар за стоките и услугите, които са включени в базовия пакет", каза той в интервю за Investor.bg.

Какво е Вашето мнение за въвеждането на ББД? Пращайте мненията си на info@investor.bg. Авторите на по-интересните материали, които публикуваме, ще получат книга на икономическа тематика.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

94
rate up comment 4 rate down comment 0
panther
преди 8 години
Медицинската професия е много трудна за автоматизация, дори на ниво сестра, камо ли профилиран лекар, но това значи просто, че ще отнеме повече време да се автоматизира. Възможностите на техниката са наистина невероятни, един съвременен смартфон има достъп практически до цялото знание на човечеството и изчислителна мощ на суперкомпютър от недалечното бъдеще.Точно в момента много сериозна тенденция са носимите устройства, и много от тях вече имат вградени сензори - пулс/ЕКГ, температура тези вече ги има и ще се увеличават като бройка и ще се намаляват като размер. Устройствата за кръвна захар вече са миниатюрни, само въпрос на време е да ги направят неинвазивни и/или носими.Такива устройства много ще улеснят диагностиката и превенцията на всякакви болестни състояния и нататък пътя е само увеличаване на възможностите им...Добавената реалност е друга технология, която според мен ще навлезе силно в медицината. В по-далечно бъдеще - наноботите. Предстоят интересни времена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
93
rate up comment 3 rate down comment 0
deant
преди 8 години
добре, виждам кои неща те притесняват и има резон. Мен също ме притеснява. Ще онагледя с една поговорка на баща ми:Той има едни декоративни цървулки окачени на стената в офиса. При въпрос - защо ги държиш, какво изразяват, човека казва ***:"За да не забравям кой съм."Това е за мен истинското притеснение. Опиянени от фантасмагории ЧОВЕКЪТ забравя какво е и получава болни амбиции водещи в крайна сметка до самоунищожение. Това е и за занаятите и за работа като действие. Забравим ли тези прости неща, след време няма да разбираме нищо от сложните.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
92
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 8 години
Съгласен съм. И всеки е съгласен, докато не види, че стане излишен и започне да роптае. Дано не си с такава професия. Моята все още не е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
91
rate up comment 1 rate down comment 0
deant
преди 8 години
Творците, що са така ? заради по добро образование ли? заради по добри гризи от родители ли ? или някаква друга причина .... и бачкаторите също така ? защо са станали такива ?---творенето, както го наричаме тук е малко по-висша функция обуславяна от определен набор гени, еволюирали И мутирали в следствие на зачеването и развиването на плода. Тази мутация е рядка. Затова винаги ще има повече бачкатори отколкото творци. Проблема е, че е възможно дори хора с тези дарби да станат предимно консуматори, вследствие на това, че от неползване дарбите им са закърнели. А това, че някой има тази дарба не е свързано с мотивацията му да я ползва. Т.е. ако от раждането ти нямаш сравнително широк спектър на обучение (да речем основно и средно образование) ти може и никога да не разбереш, че имаш дарба. И последно дарбата е само част от реализацията.Живота на едно общество не може да се върти само около това малко хора да рисуват, пишат,свирят на инструменти и много хора да консумират тези продукти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
90
rate up comment 2 rate down comment 0
panther
преди 8 години
Да дам и аз моите 2ст за разгорялата се дискусия.Такива промени ще започнат от най-развитите страни, както се вижда обсъждат се в Канада и Швейцария, какво ще се получи - ще видим.Нашата гледна точка на жители на слабо развита бананова държава едва ли е най-обективната, пък дори и да сме чели и обикаляли много, околната среда изкривява погледа.Все пак. Дори и в България за последните няколко години лично аз мога да кажа че имам минимални до никакви контакти с държавни учреждения, данъчни (и си плащам спокойно дабъците за имоти и коли), и такси за всички битови сметки - ток, вода, интернет, телефони, телевизии, парно. Скоро сигурно и застраховките ще могат да се правят онлайн. Смятайте колко хора са това, чиито професии са НА ПРАКТИКА автоматизирани вече и тези хора се държат основно цел да си приказват с пенсионерите и други технически по-изостанали персони. И това е в нашата държава дето е на последно място по каквото се сетиш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
89
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 8 години
Тенденцията е на оглупяване----няма такава тенденция :):) това като го забележиш е признак че остаряваш :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
88
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 8 години
ок, да те питам от тези които познаваш, и които стават да творят и тези които са откровенни бачкатори, какъв им е общото на едната и другата група ?Творците, що са така ? заради по добро образование ли? заради по добри гризи от родители ли ? или някаква друга причина .... и бачкаторите също така ? защо са станали такива ?Питам те, защото и аз се питам кое създава повече хора в едно общества и кое създава повече овце и ако го разберем това според мен ще разберем адежеба дали повечето свободно време с бъдещата автоматизация ще ни накара да станем по големи мързели и глупци или ще ни накара да се самоосъваршенстваме и да усъваршенстваме децата си (бъдещите поколения) ... този въпрос ме мъчи повече, от колкото масовата автоматизацията която така или иначе ще дойде :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
87
rate up comment 2 rate down comment 0
khao
преди 8 години
Това се определя и от сегашния строй в който живеем.-----е де, за това иде реч .... с автоматизацията строя требва да се промени също лекичко :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
86
rate up comment 1 rate down comment 1
khao
преди 8 години
НЕ ВСИЧКИ ХОРА СА СЪЗДАДЕНИ ДА ТВОРЯТ.----------------------за това казах който колкото и с каквото може ... останалите са консуматори, зада ползват създадените продукти и да има стимул към създаващита.... но също и не можеш да отречеш че матрицата на ежедневието, често подпомогната от скучна и еднообразна (конвейрна) работа също убива част то тези които могат да творят, но не могат заради горните причини... а може би и като си избирал кариерен път на млади години си сбъркал и таланта ти е другаде ... как от нямане на време от конвейра да го намериш.та идеята ми по скоро е че автоматизацията(вкл. и в медицината) ще ни намали раб, време ... а не че ще бараме меча и хептем нищо няма да правиме
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
85
rate up comment 1 rate down comment 1
deant
преди 8 години
а човека според мен не е създаден да се труди, а да твори.---в много голяма грешка си. И преди съм ти го казвал: Каквото мислиш ти за причината, няма никакво значение. Не съм много умен, но съм сигурен, че и повечето деца могат да ти го кажат:НЕ ВСИЧКИ ХОРА СА СЪЗДАДЕНИ ДА ТВОРЯТ. Дори бих казал, че тези които могат да творят са малцинство. Това се определя и от сегашния строй в който живеем. Тенденцията е на оглупяване. СЪщото важи и за момомента в който хората оглупеят толкова, че няма да могат да поддържат да не говорим да измислят нови роботи. Щото прави да си кажем - болшинството, ще го намират за скучна работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още