IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Моите спестявания, разпределени в общ кюп (пул)

Задава ли се най-голямата кражба на пенсии в историята ни?

14:12 | 25.04.16 г. 52
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Затворете очи и започнете да си представяте. Представете си, че работите години наред и съвестно плащате данъци и осигуровки, макар че в определени моменти не харесвате как държавата се разпорежда с тях.

Въпреки всичко вие продължавате да вярвате, че нещата ще се оправят. Представете си, че внасяте пари в собствена сметка години наред с все пак мъничката надежда да ги използвате, когато дойде време за пенсия. Представете си хората около вас - роднини, близки, познати - те правят същото. 

Представете си сега, че в даден момент някой решава всичките тези съвестно събирани години наред пари от хората да бъдат събрани на едно място независимо кой, колко и с каква продължителност е внасял по личната си сметка. Аргументът - "споделяне на риска от преживяване между осигурените лица". Освен всичко отпада възможността вашите роднини да наследят внасяните от вас години наред пари. Някак не звучи много справедливо, нали?

Надявам се да си го представихте добре, защото съвсем скоро може да стане факт у нас. В традиционния си стил, когато става дума за решения със значим характер - в късните часове в петък вечер, Министерство на финансите (МФ) предложи именно това. Според последната идея за изменение на Кодекса за социално осигуряване бъдещите втори пенсии от частните пенсионни фондове ще са пожизнени, но ще се изплащат от "общ пул", а не от индивидуалните партиди на осигурените. Какво точно от министерството разбират под "общ пул" не става ясно до момента. Ясно обаче е едно - в общия случай подобни действия на която и да е власт по света се наричат национализация. 

Големите въпроси са два - защо МФ предлага това и защо точно сега?

Първият е с общо взето ясен отговор. Националният осигурителен институт издиша. Все по-трудно става изплащането на пенсиите от държавата в условията на застаряващо население. Изгледите обаче са още по-плашещи. Ако погледнем в малко по-дългосрочен план, този проблем е с много по-застрашителен характер, отколкото ни изглежда в момента.

Според последни прогнози към 2070 г. в България, вследствие на отрицателния прираст на населението и емиграцията, ще живеят 5,1 млн. души. С това и възможностите на държавата да изплаща пенсии ще стават все по-малка.

По-интересен е отговорът на втория въпрос - защо точно сега финансовото министерство предлага подобна стъпка. В годините преди кризата от 2008 г. България имаше международната репутация на страна с нисък държавен дълг  и балансиран бюджет - почти изравнени приходи и разходи. Така беше до 2012-2013 г, когато дългът на страната беше един от най-ниските в Европа въпреки тежките години на кризата. Обективно погледнато, и в момента продължава да е такъв на фона на останалите държави от Европейския съюз. Проблемът е, че за кратък период от време нарасна двойно в процентно изражение и почти тройно в номинално.

Логично реакцията на Брюксел не закъсня. Доклад от януари на Генералната дирекция по икономическите и финансови въпроси към Европейската комисия показа, че в рамките на следващите 10 години съотношението на дълга спрямо брутния вътрешен продукт може да достигне 42%. И то при допускането, че няма да има сериозни финансово-икономически сътресения, а всички правителства в този период ще следват настоящата фискална политика. За сравнение преди 2008 г. беше под 15%.

Макар че по тези въпроси не се шуми много, изглежда нещо в системата куца. По-лошото е, че никой не реагира. И по-скоро реагира по най-лесния начин - като посяга на спестяванията на хората, за да закърпва дупки в една бездънна яма с мрачно бъдеще, каквото представлява Националният осигурителен институт. Някак не звучи много справедливо, нали? 

*Димитър Вучев е главен редактор на сайта на Bloomberg TV Bulgaria и водещ в бизнес телевизията

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

39
rate up comment 25 rate down comment 0
GiRo
преди 7 години
Импе, не разбра ли, че този Атанасио е "поставен" нарочно да оспамва всяка важна тема, за да се губят читавите и определено неудобни коментари. Не му обръщай внимание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 6 rate down comment 8
sdar
преди 7 години
При нас човек трябва да е пълен идоит да избере вариант 3, щото здравеопазване ние реално почти нямаме. Няма и да имаме.Затова по-скоро човек би трябвало да се насочи към варианти 1 и 2, от които като гледаме как се управляват средствата във фондовете у нас, следва да се избере вариант 1.Значи държавата трябва да ни насочи доброволно да изберем вариант 3, за да може да функционира системата. Правилно се е ориентирал Горанов, че това е пътя напред.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 40 rate down comment 0
doba
преди 7 години
В 'белите' държави в момента на пенсиониране се предлагат следните възможности:1. Плащане на момента на парите по партидата накуп.2. Разсроченото им плащане на месец. Примерно имаш по нея 30 000лв и ги заявяваш на 100вноски х 300лв. Т.е. 8 години и нещо ще получаваш по 300лв. Ако починеш преждевременно, наследниците наследяват останалото. Ако 'оживееш' още 8г, получаваш пари само от НОИ.3. Избираш пожизнено получаване на пенсия, отказвайки се от възможността за наследяване.Очевидно Горанов и Ко са се вторачили в последната 3, избягвайки по всякакъв начин допускането на възможностите 1. и 2. по-горе.Не виждам причина за отнемане правото на избор в случая?Отделно на това този сигнал е определено негативен за всички - от инвеститорите до борсите и за кой ли не още.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 28 rate down comment 1
strol
преди 7 години
Нагли гербаджийски некадърници,само гледат какво могат да докопат и да го прахосат и него.НЕЩАСТНИЦИ !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 3 rate down comment 11
Атанасио
преди 7 години
Има дребни неща за изясняване но като цяло принципа е всеки да има лична партида в НОИ и затова трябва безработицата да се подържа до 3% и аз мога да подържам десетилетия напред Много мога да пиша но като цяло 51% от проблемите на света идват от банкстерите(лихварството) - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1738898843055009Според McKinsey Global Institute глобалният общ дълг за периода 2007-2014г. се е увеличил с $ 57 трилиона изпреварвайки ръста на световния БВП като проценти ,и Йон Хелевиг, от финландската консултантска компания Awara Group обясни как расте дългът и БВП и т.н. и т.н. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 18 rate down comment 1
gmgoiko
преди 7 години
Да се осигуряваш или не? Въпрос на избор ама не твой... Да имаш индивидуална партида, ама друг да се разпорежда с нея - криворазбраната реалност или начин временно да се АУТСОРСНЕ проблемът с застаряващото население и неефективното разпределение на държавните разходи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 21 rate down comment 0
gmgoiko
преди 7 години
Да се осигуряваш или не? Въпрос на избор ама не твой... Да имаш индивидуална партида, ама друг да се разпорежда с нея - криворазбраната реалност или начин временно да се АУТСОРСНЕ проблемът с застаряващото население и неефективното разпределение на държавните разходи!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 15 rate down comment 0
Ivan.r
преди 7 години
Да, много ще е яко половината от ДЪРЖАВНАТА пенсия от първия стълб да може да се наследи, а отгоре на нея и цялата пенсия по втория стълб - наистина би било справедливо и социално отговорно към роднините на починалия. Дори не коментирам третия стълб, той е напълно ясен в момента (до кога ли?)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 0 rate down comment 15
Атанасио
преди 7 години
Обяснявам като цяло нещата ,че кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1713014525643441от което следва ,че капиталова система на пенсионно осигуряване ЩЕ ФАЛИРА заради системната кризаФондовият пазар също ще се сринеи дано да не е като 1990г. в Япония и т.н. и т.н. обяснил съм подробно - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 0 rate down comment 13
Атанасио
преди 7 години
Евгений Гиндевпрофесор, доктор на техническите науки - http://gindev.blog.bg/drugi/2013/10/01/ot-oceliavane-kym-osmisliane.1154722''Във всяка хармонична държава има групи хора, притежаващи различни равнища на мислене : непосредствените въпроси се решават от търговците или от кметовете ; тактическите въпроси се предоставят на политиците и на висшите държавници ; стратегическите въпроси се оставят за философите (учените) или на представителите на религиите. Като цяло народът (обществото) трябва да осмисля в единство и трите режима. За реализация са нужни : иманентни способности и натрупани знания и опит, интелектуално безстрашие и физическа храброст за действие''4-мата професори д-р Тотю Коев ,д-р Георги Бакалов ,д-р Дечко Свиленов и д-р Димитър Киров в ''Християнска етика''са го написали добре - ''Евангелската мъдрост е по-различна от мъдростта на античната философия и старозаветната... Мъдрият живее в света и в същото време е над света.........
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още