IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наистина ли НАТО съществува все още

Ако днес страните членки имаха възможност да създадат Член 5 от договора на НАТО, дали щяха наистина да го направят?

11:46 | 28.08.16 г. 25
<p>
	Снимка: <em>Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Целта на договорите е да превърнат конкретна воля в задължение. Какво се случва обаче, когато тази воля се промени? Британските гласоподаватели наскоро предоставиха подобен пример, отхвърляйки идеята, че договорите на Европейския съюз (ЕС) са от полза за страната, коментира Йохен Битнер от Die Zeit за The New York Times.

Колкото и неприятно да е, има причина да погледнем критично на дори по-старо споразумение, обвързващо страните на Запад: договора за създаването на НАТО.

Подписано преди 67 години, споразумението гарантира, че нападение срещу една от страните членки на организацията ще се възприема като атака срещу всички. Тази клауза за солидарност – Член 5, е написана от политици от едно друго поколение, изживяло по-тежки изпитания в много по-простичък световен ред.

Днес обаче си заслужава да си зададем въпроса дали мисълта, която поддържа НАТО е все още жива или вече е загинала.

Когато миналия месец Полша призова съюзниците си от НАТО да помогнат, за да се отблъснат хипотетичните нашественици, изливащи се в страната от изток, Германия се раздразни.

Учението, наречено Анаконда – с 25 000 войници от над 20 страни, най-голямото от края на Студената война, целеше да изпрати послание на Москва, да е израз на сила преди срещата на високо равнище на алианса тази седмица във Варшава. Берлин изпрати отделно послание до Полша, изпращайки общо 400 войници, като нито един от тях не беше от бойни части.

Освен скромния принос на Берлин германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер нападна последното учение на НАТО в Източна Европа, определяйки го за „шумно раздрънкване на оръжия и военни викове“.

Алиансът, каза Щайнмайер, ще прояви благоразумие, ако „не излезе с извинения за нова стара конфронтация“.

Това е логика, които бихте очаквали да чуете от руския, а не от германския външен министър, се казва в коментара на Йохен Битнер.

Щайнмайер каза още, че Германия не бяга от отговорност и че никой не може да възприема предвиденото разполагане на четири допълнителни батальона в Полша, Естония, Латвия и Литва като заплаха за Русия. Дори и в този случай обаче изявлението му беше в най-добрия случай противоречиво.

Противоречието може да причини сериозни вреди на алианса, чиято важна роля нa възпиране лежи изцяло на доверието към него. Германия не е единствената европейска страна, която размива границата между възпирането и подстрекаването към война.

Франция, казват източници от НАТО на Битнер, официално не е искала да нарече Анаконда учение на Алианса от страх да не разгневи руското правителство – все едно Кремъл вече не разшири сериозно военния си бюджет през последните 15 години независимо дали е имало външни провокации.

Ако ученията могат да създават разделения в Северноатлантическия алианс, руският президент се нуждае само от малка фантазия, за да измисли как да изправи НАТО пред решителното изпитание: да използва хибридна война, за да накара САЩ и европейците да се съмняват какви военни действия са нужни и каква дипломация е възможна.

Президентът Владимир Путин може, например, да предизвика сепаратистки усещания сред етническите руснаци в Литва и да подсигури оръжия на по-лудите глави сред тях. След това всичко, което ще трябва да направи е да се облегне назад и да наблюдава как най-мощният военен алианс в историята се разпада, докато се чуди как да реагира.

Последна актуализация: 02:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 4
kalendar
преди 7 години
т.е. в Каталуня има войска в момента?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 23 rate down comment 14
ing5rov
преди 7 години
"Вярвам. че и останалите съфорумци поддържат това мое мнение.""Останалите" съфорумци сте наистина много...с по пет шест ника сте направо половин България...пък ти си вярвай в каквото искаш , или се запиши в опълчението на лудия срещу Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 22
rover
преди 7 години
Те не толкова плачат против НАТО, колкото реват за СССР. Готови са майка и баща да продадат, само и само да се върнат онези времена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 23
redcretin
преди 7 години
Забавна ралта, едно време разни кьорпета вярваха че Варшавския договор е вечен - сега същите плачат против НАТО :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 19
rover
преди 7 години
И аз съм на мнение, че НАТО трябва да се заличи от днешната политика. Европа, може съвсем спокойно да бъде управлявана от Русия в лицето на Путин, да речем. Вярвам. че и останалите съфорумци поддържат това мое мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 9
ing5rov
преди 7 години
http://a-specto.bg/zashto-shefat-na-nato-se-otkaza-da-zaplashva-rusiya/Защо шефът на НАТО се отказа да заплашва Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 23
studioaa
преди 7 години
Трябва всячески да се пречи на създаването на единна европейска армия, защото тя реално ще бъде използвана като средство за разправа с всяко неудобно правителство. Ако например в някоя страна властта бъде взета от еврофоби и те искат да напуснат европейския съюз, европейската армия ще окупира съответната страна и ще свали правителството заменяйки го с послушковци. Всъщност ссср имаше навика да изпраща военни срещу мирни протестиращи, първо в Унгария, а после в Чехия. Омразният на всички ни европейски съюз едва ли ще действа по различен начин... С действията си в Либия брюксел доказа, че не може да му се има никакво доверие да провежда външна или отбранителна политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 17
michaelis12
преди 7 години
ей дано се разпадне тва НАТО и повече никога не се създават такива фашистки организации дирижирани от олигарси дет изпотрепаха света, изпочупиха и прокудиха хората от домовете си ...... дано се разпадне и с това да отбележим изгонването на Сашш от Европа! АМИН !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 14
SS-23
преди 7 години
Т. н. "НАТО" отдавна НЕ съществува , поради това , че не съществуват враговете му, против които беше създадено! :))) Точно обратното - "враговете" на бившето НАТО, вече воюват рамо до рамо с него! И интересно, срещу кого "воюва" , това ново НАТО ??? :))) Дали не воюва срещу тези, които отказват да приемат "правата вяра" , т.е. вярата в Капитала и Лихвата ??? :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 10
Hammer
преди 7 години
Въпреки че идеята звучи разумно не съм сигурен, че ще сработи. Най-малко защото очаквам да се получи нещо като с еврото - всяка държава ще следва своите лични интереси. Франция ще иска да изпраща европейската армия в бивши свои колонии на "миротворни мисии", Полша и прибалтика ще иска армията да й пази границите с Русия, Белгия ще иска да й пази улиците от терористи, Италия и Гърция ще разчитат на помощ да пазят външните граници и т.н. Виж, ако ЕС беше централизиран...но точно в този момент да се върви в тази посока би означавало скорошен разпад според мен. То и без друго проблемите са достатъчно, създаването на европейска армия само ще добави още един, поне в този момент. От друга страна скоро може да няма ЕС, така че може и никога да не дочакаме идеята за европейска армия да се реализира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още