IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките не са твърде големи, за да фалират, а твърде слаби, за да оцелеят

Според нов доклад на МВФ са нужни фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата

08:01 | 06.10.16 г. 57
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Една трета от най-големите банки в най-богатите страни в света са толкова слаби, че проблемите им не могат да бъдат решени дори с оздравяване и повишаване на лихвените проценти, заяви Международният валутен фонд в нов доклад, представен в сряда.

Една трета от европейските банки с активи за общо 8,5 трлн. долара и една четвърт от американските банки с активи за общо 3,2 трлн. долара са в категорията „твърде слаби, за да се възстановят“, заяви МВФ, цитиран от MarketWatch.

“Това предполага нуждата от фундаментални промени както в бизнес моделите на банките, така и в структурата на системата, за да се гарантира жизнена и здрава банкова система“, каза фондът в актуализиран доклад за глобалната финансова стабилност.

Като цяло балансите на банките са по-силни, отколкото са били преди финансовата криза. Но слабата банкова рентабилност се явява като ключово предизвикателство, което няма да бъде решено чрез циклично възстановяване.

Банките трябва да генерират печалба, за да поддържат устойчиви нива на капитала през неблагоприятни икономически цикли. Въпреки това възвръщаемостта на банките от активи се е възстановила само отчасти от кризата насам.

Банките в еврозоната по-конкретно печелят по-малко от половината от средната си печалба през периода 2004-6 г. Това отчасти се дължи на предизвикателната икономическа среда и ниските, дори отрицателни, лихвени проценти, каза МВФ.

Регулаторите са ограничили и банковата активност в бизнеса на капиталовите пазари.

Приходите от поддържането на пазара и търговията с деривати са с една трета по-ниски, отколкото през периода преди кризата, сочат оценките на МВФ.

Провизиите срещу загуби при кредитите също водят до по-слаба рентабилност, особено в Европа, която изостава след САЩ при намирането на решения на лошите заеми.

Макар че множество анализатори казват, че увеличаването на регулаторния капитал е изиграл роля за слабата рентабилност, общата възвръщаемост по собствения капитал се е понижила с 11,4% за големите европейски банки и с 3% за американските банки.

Докладът на МВФ призовава за спешни и цялостни действия, подчертавайки, че реформите, особено в много европейски страни, „вече не могат да бъдат отлагани“.

„В някои случаи слабите банки ще трябва да си отидат, а банковите системи – да се свият“, заключава докладът.

Централните банкери могат да помогнат, като приключат с програмата от реформи, без значително да увеличат общите капиталови изисквания.

Европа трябва да използва новия си орган за оздравяване на банките гъвкаво, когато се появи риск за финансовата стабилност.

Следва да се обмисли и намаляване на праговете за пряка рекапитализация на жизнеспособните европейски банки в рамките на Европейския механизъм за стабилност.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:10 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

44
rate up comment 0 rate down comment 1
Стоян Петров
преди 7 години
Инвестор, да не би някакви последователи на доктор Менгеле да налазиха сайта Ви? Сакън, 5-6 млр човека си ги имат за някаква подробност от пейзажа. Аман от неосъзнати привърженици на Малтус!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 0 rate down comment 0
data
преди 7 години
ми , не , не мисля че ще има нова октомврийска :) по скоро тя (октомврийската) се е случила щот държавата не се е намесила в икономиката , а сега ситуацията далеч не е такава
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 9 rate down comment 6
Mavi Goz
преди 7 години
Не са само банките. Нали виждаш, че потреблението на един пазар не може постоянно да нараства. Трябват нови пазари! Още чичко Маркс е писал за последния стадий на капитализма - империализма, при който чрез войни се осигуряват нови пазари. Но войните с днешните оръжия са сигурна смърт за цялата цивилизация. Затова просто пазарните отношения започват да отстъпват на държавното регулиране... и степ бай степ ... един слънчев октомврийски ден.... може и майски ... хихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 3 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 7 години
Нищо не извъртам! Аз ти говоря за хипотезата "General Reset" - демек, с една голяма война унищожаваме сегашната икономика и нейните субекти, инфраструктура, комуникации, отношения, редуцираме гърлата за изхранване до некво приемливо равнище и рестартираме обществено-икономическия строй "капитализъм" в неговия чист вид - един умира, друг му то на^вира! И на улицата на тукашните капиталета най-после изгрява слънцето... хихи...Твоята хипотеза за некъв златен милиард и другите конспирологии са си в твоя филм... :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 3 rate down comment 2
data
преди 7 години
п.п. този процес вече е факт под формата на всякакви европейски и правителствени програми :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 6 rate down comment 2
data
преди 7 години
Извинявайте че се намесвам в дискусията ви :) но ще се съглася с теб че соца вече е факт както и с това че измъкване от него няма . Причината е много проста и беше огласена на една банкова среща - банките нямат изгода да финансират малкия и среден бизнес , за тях е изгодно да кредитират само големи и държавата , а това от своя страна веднага ни захвърля в революциите на Маркс . Какво може да направи държавата - естествено тя да започне да финансира малките защото в противен случай те (малките) ще хванат сопата . Демек соца е налице :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 2 rate down comment 3
SS-23
преди 7 години
Еми когато е започнало зараждането на капитализма - XV-XVI век, населението на земята колко е било? Май под милиард---чакай сега, недей извърта. В хипоттезата се говори за "златен милиард", т.е. отбрания сегашният "елит" плюс малко периферия и лакейският обслужващ персонал. И затова питам - #КОЙ [май имаше вече такъв въпрос...:))) ] ще работи ? Предполагаме - роботи. #КОЙ ще потребява - ами те, "златният милиард". А от кого ще печелят ... от себе си ли ... щото плебеи няма има, нали ше са избити, като ненужни? Остава да печелят от сегашните лакеи на "елита", които тогава ще бъдат във функцията на овчиците... Затова по-долу казах - сегашните копои на "властта", хубаво да се замислят - каква роля ги чака, след като спомогнат за избиването на овцете, "защитавайки" "елита" :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
37
rate up comment 4 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 7 години
"... И тук идва най-важният момент - от кого и от какво ще печели този т.н. "златен милиард"Еми когато е започнало зараждането на капитализма - XV-XVI век, населението на земята колко е било? Май под милиард. И от 7.5 млрд. ако извадиш 5, остават повече от достатъчно ... А и започвайки отначало, се приема, че с развитието на капитализма ще расте благодъстоянието, а с това и населението... Но това е само бла-бла... Реално социализмът вече е факт. Просто чугунените глави си въртят филмчето с болшевишката му версия и се правят на големи десняци, докато плюят по правителството и държавата, че не са им оправили живота... хихихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 6 rate down comment 2
SS-23
преди 7 години
До кога, мислиш, този, който дава кинтите, ще чака, за да си поиска своето, демек - собствеността...?---Никой , никъде не дава "кинти" ... Те не дават "кинти", а приемат "обещания" ....да им отдадеш "времето си в тяхно притежание"... Е па нема да им го дам! :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 0 rate down comment 0
misanthrope
преди 7 години
ОК, така да е. Щом един нормален въпрос така дълбоко засегна честта на вас, великите "инвеститори", така да е. Без това "дискусията" стана доста ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още