IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Жилищният пазар в България през 2016 г.: Развитие на "две скорости"

Ножицата между малките и големите градове се е разтворила още повече

08:12 | 20.01.17 г. 3
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Ипотечният пазар продължава да търпи бурно развитие - от една страна заради активизиралите се нови купувачи в големите градове, а от друга - заради продължаващата тенденция за рефинансиране на стари задължения при по-изгодни лихви. <em>Снимка: FreeImages.com</em></p>

Ипотечният пазар продължава да търпи бурно развитие - от една страна заради активизиралите се нови купувачи в големите градове, а от друга - заради продължаващата тенденция за рефинансиране на стари задължения при по-изгодни лихви. Снимка: FreeImages.com

Дисбалансът на пазара на имоти в България се задълбочава през 2016 г. Ако в годините малко след кризата дори леката възходяща тенденция в големите градове успяваше да издърпа целия пазар до едно стабилно ниво, сега вече забавянето на пазарите в по-малките градове е такова, че не може да бъде компенсирано от бурното развитие на пазарите в големите градове.

Това показват данните на агенцията по вписванията за сделките през последното тримесечие на 2016 г. и за цялата година, които са публикувани на сайта на институцията.

Ясно се вижда, че пазарът в страната върви на „две скорости“ и различията се задълбочават. Големите градове, където има повече работни места, преживяват бум на жилищния и ипотечния пазар, докато при малките сделките остават спорадични и все по-редки.

По правило последното тримесечие на годината е било най-натовареното за цялата година, с ръст на сделките в национален мащаб от почти 19% спрямо предходното тримесечие и с 2,5% на годишна база. За годината като цяло обаче сделките намаляват с малко под процент до 228 586 броя за страната.

При ипотеките обаче посоката на развитие на пазара твърдо остава възходяща, защото от една страна пазарът се подкрепя от засилената активност в големите градове, а от друга – от рефинансиранията заради стремежа на кредитополучателите да получат максимално добър лихвен процент. Така за последното тримесечие ипотеките се увеличават с над 21% спрямо третото и с почти 27% на годишна база, а за цялата година – с почти 24% до общо 50 484 заема.

Агенцията обаче не диференцира данните за новоотпуснатите ипотеки от тези за рефинансиранията, така че не може да се каже кое оказва по-голяма подкрепа на целия пазар.

Най-активният жилищен пазар и през последното тримесечие, и през миналата година е София. За периода октомври – декември са сключени над 8 400 сделки, което е с 38,8% повече спрямо периода юли – септември и с 11,8% над отчетените сделки през последното тримесечие на миналата година. За цялата година в столицата са сключени общо 26 480 сделки, което представлява ръст от 8,5% на годишна база.

При ипотеките тенденцията е още по-бурна. Само през четвъртото тримесечие е отчетено увеличение от 335 в сравнение с третото и 25,4% на годишна база. За цялата година увеличението достига 23,5% на годишна база до 14 209 броя.

Подобна тенденция е отчетена и на пазара на имоти в Пловдив. През последните три месеца на миналата година са сключени почти 5 500 сделки, което е с 40% повече спрямо третото тримесечие и с 8,7% в сравнение с четвъртото тримесечие на годишна база. Общо за цялата 2016 г. са сключени 16 833 сделки, което е с 5,2% повече спрямо 2015 г.

При ипотечните кредити ръстът за тримесечието е 37,7%, а спрямо четвъртото тримесечие на 2015 г. - 31,2%. За цялата 2016 г. са сключени общо малко над 3 900 ипотеки, което е с 18,6% повече спрямо 2015 г.

Пазарът в морската ни столица Варна също постига силно представяне през миналата година. През четвъртото тримесечие сделките се увеличават с почти 20% в сравнение с третото тримесечие и с 28,8% спрямо четвъртото тримесечие на предходната година до 3 732. Общо за цялата година в града са сключени 11 813 сделки, което е с 12% над броя на сделките през 2015 г.

Броят на отпуснатите ипотеки във Варна отчита ръст от 6,6% за тримесечието и 33% на годишна база за периода октомври – декември 2016 г. За цялата година ипотеките са общо 4 169, което представлява ръст от 29,2% на годишна база.

В Бургас броят на сделките се увеличава с 19,6% през последните три месеца на 2016 г. спрямо предходното тримесечие и с 5% спрямо последното тримесечие на 2015 г. За годината увеличението е значително по-малко в сравнение с другите големи градове – само 0,6% до общо 6 740 сделки, най-вече заради чувствителното забавяне на пазара в региона след оттеглянето на руските купувачи.

При ипотеките обаче тенденцията е подобна на националната – за тримесечието ръстът достига 31% и съответно 42% спрямо последното тримесечие на 2015 г. Общо за годината ипотечните кредити в Бургас са почти 2 250 и се увеличават с 32,3% спрямо 2015 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Анализи виж още

Коментари

3
rate up comment 15 rate down comment 0
Веск
преди 7 години
За съжаление пред прага на новия балон пак сме в същата ситуация. Никаква регулация, намеса и помощ от държавата за хората. Едно жилище цъфти в 20 обяви на различни цени в различни брокерски фирми , едни изключителни права се развяват и тем подобни. Така и не се използва времето на кризата за някои законодателни уредби по въпроса - за съжаление. Невидимата ръка на пазара както се казва ..... удря по-здраво по някое време. Дано не се иде бързо на балон пак. Трябва някаква организация в предлагането - акцента да е върху жилището например, да е с една обява ама да е максимално вярна, описателна и коректна - харесваш го, избираш фирма за сделката. Аз лично не съм доволен, че освен жилище няма друго в какво да се инвестира ама това е положението.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 0
Веск
преди 7 години
Имотите или поскъпват или поевтиняват. При тях това си е цикъл. Някъде края на 2002-ра започна ръст след няколкогодишно задържане при Костов. След краха от 2008ма-2009та имаше спад да речем до 2013та, задържане 13-14та и плавно пак нагоре. Само напомням за ориентир. Лично аз съм правил покупки само на двата минимума в цените. Цикъла се завърта, банките се включиха, брокерите само това и чакат - следва вероятно балон. Внимавайте. Не казвам в никакъв случай не купувайте. Опитвайте са да разгадаете цикъла. Предвиждайте и следния крайно лош сценарий - спукване на балона, което ще се застъпи с още нереализирания на имотния пазар фактор на демографския колапс. Набор 1997ми с 60 000 деца е само началото. След 5-6 такива набора факторът става реалност, пука се балона в тоз момент и после - мислете. Следвоенни набори 1945ти- 50ти вече наближават средна възраст, те са 120 000 души, все градско население устроено с жилища па били и панелки. Мислете.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 36 rate down comment 2
kloynat
преди 7 години
ще се налодувате и след като изтрезнеете по джобовете няма да имате кинти едно мога да кажа по вьпроса имотие са шоу ноуу стоп което струва не пари а много пари все още има хора които ги плащат по два пьти и накрая се 4удят кои ми ака в гащите народа се топи а имотния пазар е в вьзход има само едно обяснение лакомо ку4е крьв *** поговорка от уно време
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още