IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Играта на санкции - три години на загуби и нови перспективи

В отговор на санкциите и контрасанкциите руският бизнес се обърна към алтернативни пазари. Същото прави и европейският

13:46 | 18.03.17 г. 50
<p>
	Снимка: <em>Investor.bg</em></p>

Снимка: Investor.bg

На 17 март 2014 година ЕС и САЩ въведоха първите санкции срещу Русия във връзка с анексирането на Крим и град Севастопол. Първоначално те бяха ограничени, но през следващите месеци списъкът на лицата се разшири, самите ограничения - също.

Няколко месеца по-късно, през август 2014 година Русия въведе своите контрасанкции и ограничи вноса на селскостопански продукти от Запада.

Какво донесе тази игра на санкции анализира ТАСС. Агенцията цитира думите на руския президент Владимир Путин по време на форум от есента на 2016 година.

"Ние често повтаряме като мантра, че санкциите не ни влияят, но ни влияят. И преди всичко заплахата е в ограничението за получаване на технологии. Но трябва да признаем, че това е в ущърб не само на руската, а и на световната икономика като цяло, защото руската икономика е важна част, сектор от световната икономика", каза руският президент.

Анализите на ТАСС показват, че индивидуалните санкции, наложени от САЩ и Европа имат нищожен икономически и политически ефект. За физическите лица санкцията е значителна, особено замразяването на активите в чужбина, на които разчитат , но на фона на Русия, това е пренебрежимо. Експертите посочват, че дори напротив - тази стъпка е "национализирала" руския елит.

Западът обаче спря и възможностите на руските банки да набират капитал от пазара, което рязко ограничи евтиното кредитиране за бизнеса в Русия. Изчисленията на PWC показват, че през 2013 година руски емитенти са набрали 46,4 млрд. долара с помощта на еврооблигации. През 2015 година сумата е вече едва 5 млрд. долара.

Но това даде и нови възможности на руските компании - от Изток. Бизнесът излезе на азиатските пазари. "Газпром" например получи 1,5 млрд. долара от консорциум от китайски банки през 2015 година. През февруари 2017 година US Rusal успя да емитира облигации за 1,5 млрд. долара чрез Шанхайската фондова борса.

Тежки са последствията за Русия от ограничаването на обмена на технологии. Москва например не може да завърши строителството на кораби за военно-морския флот, защото не може да получи украински агрегати за газови турбини, признава вицепремиерът на Русия Дмитрий Рогозин.

Но зависимостта на Русия от вносните технологии в енергетиката е още по-значима. При най-негативните сценарии на руските експерти към 2030 година добивът на петрол в Русия ще бъде ограничен с 15% при липсата на западните технологии.

Липсата на сътрудничество със Запада в областта на технологиите обаче даде тласък на научните организации в Русия и различните програми за замяна на вноса.

Контрасанкциите, по силата на които Русия спря вноса на селскостопански стоки от Запада, на първо време доведоха до ръст на инфлацията на храните. През 2015 година инфлацията в Русия достигна до почти 13%. На следващо място обаче идва въпросът с качеството на храните - 11% от млечните продукти в Русия се оказват фалшификати, а в някои групи процентът достига дори до 50.

Наложените от Путин ограничения обаче повлияха негативно и на европейските производители, пише ТАСС - износът им към Русия намалява с 29% през 2015 година. Неполучените приходи са на стойност 2,2 млрд. евро.

Русия вижда и тук положителен ефект - програмата за замяната на вноса сработва. Страната до голяма степен успява да осигури на вътрешния си пазар достатъчно количества месо и млечни продукти. По данни на статистиката 100% от пилешкото месо на руския пазар е местно производство, както и 90% от свинското и 65% от говеждото. Руските производители осигуряват 75% от млякото в страната.

Не бива да пренебрегваме обаче, че ограниченията на Русия също имат и положително влияние, наред с негативите, и в ЕС. По-късно обаче започнаха програми за търсене на алтернативни пазари, на които европейските производители не обръщаха особено внимание доскоро.

Резултатите са видими - през 2016 година общността е изнесла храни и напитки за рекордните 131 млрд. евро.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:10 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

37
rate up comment 16 rate down comment 4
крас
преди 7 години
ЕВРОПЕЙСКИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ СЕ НАСОЧИХА КЪМ НОВИ ПАЗАРИ СРЕД КОИТО Е И НАШИЯТ. КОМПЕНСИРАНЕТО НА ЗАГУБИТЕ ДОЙДЕ ОТ КАЧЕСТВОТО НА ХРАНИТЕ КОИТО НИ СЕ ПРЕДЛАГАХА ОТ СЪЩИТЕ ТЕЗИ ЕВРОПЕЙСКИ ПРОИЗВОДИТЕЛИ. ТЕХНИЯТ КАЧЕСТВЕН СЪСТАВ СЕ РАЗЛИЧАВАШЕ КОРЕННО ОТ СТОКИТЕ И ХРАНИТЕ КОИТО СЕ ПРОДАВАХА НА ТЕХНИТЕПАЗАРИ.Нас ни таксуваха като втора категория хора, които за разлика от ТЯХ могат да ядат ***.Това си е чист расов подход водещ до разделението на хората в държавите на ЕС на такива от по ВИСША РАСА и ТАКИВА ОТ ПО НИСША РАСА към които ни пречисляват ръководителите на ЕС!ДОКОГА ЩЕ ТЪРПИМ ТОВА РАСОВО ДЕЛЕНЕ НА НАРОДИТЕ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
36
rate up comment 14 rate down comment 6
dakl
преди 7 години
Едва ли преди три години Кремъл е могъл да мечтае , че ще получи толкова голям подарък от президента на САЩ Б.Обама!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
35
rate up comment 23 rate down comment 13
michaelis12
преди 7 години
И да ти кажа ако Крим ни трябваше на нас "англосаксите" щярме да си го забършем през 1853-1856 година, когато дойдохме с два кораба и една лодка и напердашихме "великата" руска империя.---------------------------------------------------------------------оффф ей педдал ако си ми хууй ще отрежа, "ние англосаксите" на майкката ти путтката на "вас англосаксите". Хвани се застреляй или помоли някой щи напрай услуга без маитап ..... 2017г. това там се намира в руската територия. Край на дискусията.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
34
rate up comment 17 rate down comment 2
ДХДО
преди 7 години
С колко много манипулация сме обградени само!Думите ти ме накараха да се замисля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 20 rate down comment 3
comet
преди 7 години
Вярно е че и нулата има самочувствие когато пред нея стои единица, но на фона че нулите в развития свят стават все повече, а единиците намаляват под 1%, ... та не е ли по-добре да живея с ниският стандарт на селянин но без заеми, вместо в западна столица с парно и дългове няколко метра над мен. И кога ще съм по-спокоен и щастлив, ей това е въпросът?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 22 rate down comment 4
comet
преди 7 години
Според мен, основен показател за сравнение дали човек/държава е добре е дали съществува като (или като не) дължи някому пари (и колко дължи), както и има ли способности да се защити от ония които дължат пари и ония които се опитват да го принудят да дължи пари. С колко много манипулация сме обградени само!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 23 rate down comment 9
majnata
преди 7 години
Откога у Грудово има англосакси бе , Истовене...?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 12 rate down comment 24
Стоян Петров
преди 7 години
Всичко това което пишеш е вярно, но само в кухата ти кратуна. Единственото което правят *** е Палмира взел, Палмира сдал. По твоята логика Турция също е суперсила, защото взе част от Кипър, а? И да ти кажа ако Крим ни трябваше на нас "англосаксите" щярме да си го забършем през 1853-1856 година, когато дойдохме с два кораба и една лодка и напердашихме "великата" руска империя.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 25 rate down comment 14
aldy
преди 7 години
И още - РФ е на първо място по производство и износ на пшеница, от голям вносител стана нетен износител на свинско и пилешко. Путин предоговори повечето концесии и от 2%, дори по-високи от нашите, ги вдигна десетина пъти.Москва е най-бързо развиващият се град в света. Едва ли е нужно да ги окайваме с ниските си заплати, защото стандартът на живот там е много висок.Въобще плачът на чужд гроб е неблагодарно занимание, освен ако не е с крокодилски сълзи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 28 rate down comment 15
aldy
преди 7 години
Много ми е смешно това опяване, че Русия оставала без двигателите на "Мотор Сич", като че ли те са проектирали и измислили тези двигатели. Просто по времето на СССР промишленосста беше разсредоточена по всички съюзни републики, осигурявайки заетост и по-добър жизнен стандарт за местното население. Заедно с това се повишаваше и образователният ценз и пр. полезни последствия. Сега за Русия е проблем не технологията на газотурбинните двигатели за военните кораби, а пускането на нови заводи на територията на РФ, които да произвеждат тези двигатели. Последствията отново са в полза на Русия, защото изненадите можеше да дойдат доста по-късно и в най-неподходящ момент. В момента Русия е на второ място в света по износ на военна продукция, с дълга опашка на чакащи за някои по-специални продукти. Да им се чуди човек как се оправят без Укрия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още