IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Илияна Йотова: Време е ЕС да ревизира споразумението с Турция

Преувеличава се страхът от нарушаването на отношенията с Турция, за да не бъде пусната голяма мигрантска вълна, заяви вицепрезидентът

13:42 | 19.03.17 г. 9
<p>
	Илияна Йотова. <em>Снимка: архив БТА</em></p>

Илияна Йотова. Снимка: архив БТА

Споразумението Европейски съюз - Турция не работи в най-важната му част, а именно възможността на европейските страни да връщат граждани на трети държави на турска територия. На фона на заплахите на турския президент Реджеп Ердоган е време Европейският съюз да ревизира споразумението си с Турция. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова в предаването „Неделя 150“ по БНР.

Тя допълни, че споразумението не е показало изначално заложените резултати, продължава да има и пропускливост от турските брегове към гръцките острови, а ЕС не разполага с резервни варианти за разрешаването на мигрантската криза.

"България трябва да има по-активна роля при реформата на Дъблинското споразумение, тъй като и последният вариант, предложен от Европейската комисия, не отменя тежестта на граничните държави, каквато е България, да приема и да получава най-големия натиск от мигрантските вълни. Тук нашата позиция трябва да бъде много, много по-категорична", каза Йотова.

Преувеличава се и страхът от нарушаването на отношенията с Турция, за да не бъде пусната голяма мигрантска вълна, отчита още вицепрезидентът. Тя определи позицията, изразена от президента Румен Радев по темата има ли намеса на Турция във вътрешните ни работи в предизборна ситуация, като достатъчно категорична.

"Вижте колко е предпазлива и позицията на други европейски държави, включително на Германия. Турският президент проведе много остра кампания срещу германската държава, със средства, които в една друга ситуация биха били недопустими. Те и в тази ситуация са недопустими", каза Йотова.

Според нея големият проблем не е сега в предизборната кампания. "Големият проблем за Европа, включително за нашата страна, ще дойде след 16 април (датата на конституционния референдум в Турция  - бел. ред.). Турция е част от бъдещия проект на Европа – докъде и как Европа ще се разширява. От колко време турската държава стои в подстъпите...", коментира тя.

В коментар по т.нар. Бяла книга на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер вицепрезидентът изрази лично мнение, че България трябва да бъде част от страните, които залагат на петия, последен вариант – за повече Европа във всички сфери:

"Убедена съм, че ще има промени в Лисабонския договор, независимо от последните изявления на председателя на ЕК, че засега Лисабонският договор няма да бъде пипан. Според мен за да се решат голяма част от проблемите, които сега съществуват, трябва да има по-голяма обвързаност и интеграция на тема „сигурност“. Няма да е далеч моментът, в който тази интеграция ще бъде основен въпрос в Европейския съюз, което ще наложи именно промяната в Лисабонския договор", изтъкна тя.

Европа отдавна е на няколко скорости, по темата с миграцията също има няколко скорости, отбеляза още Илияна Йотова.

"Едно от проявленията напоследък, че пак се залага политиката на няколко скорости, е голямата тема за т.нар. главен прокурор на ЕС – политика, която много отдавна мина през Европейския парламент. И сега изведнъж се оказва, че тихомълком, само 19 държави в момента решават да участват в изграждането на тази институция. Големи страни в ЕС, които в началото бяха едни от най-големите ентусиасти да има главен прокурор на Европа, в момента се отдръпнаха и заговориха за суверенитет... Тъжното е, че политическата ситуация в една държава от гледна точка на избори слага отпечатък върху европейската политика. Това е един много сериозен и отрицателен белег. Това вече е една разединена Европа", каза Йотова.

От предишната президентска администрация новият екип не е получил никакъв архив за това как е работено с българите в чужбина, съобщи още вицепрезидентът. Предстои оповестяването на неформален съвет от общественици, журналисти и учени от БАН, работили по темата, който да излиза с предложения за отделни политики. Президентската институция има амбицията да се изгради портал за връзки между сънародниците ни в чужбина.

Все повече се снижава възрастта в молбите за помилване, които получаваме, т.е. все повече млади хора стават контингент на затворите, което е изключително тревожен белег за състоянието на цялото общество, посочи още Илияна Йотова.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 0
honaniga
преди 7 години
Е точно де. Аз това имах предвид. Държавата се е отървала от некадърните и останахме най-достойните, които да пазим българските ценности отстоявани от нашите родолюбиви, неподкупни политици
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 2
pepince
преди 7 години
Абе тая Йотова що се обажда неподготвена...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 1
bertram
преди 7 години
Темата е за Турция, но тъй като проблема е повсеместен говоря общо. Имам съученик, вишист и тн..който живее в щатите 20г , ожени се за американка и си е американец. Същия идва 1 път на 2 години в България разбира много от политика и дава зор да гласуваме за СДС (условно)... този *** миналата година си изтри фейса, защото бил силно подразнен от това, че се пишели негативни неща за новата му родина САЩ и не можело така (това по линия на кой отгледа Ислямска Държава) .... за мен е непочтено и некоректно подобни хора да гласуват за това кой ще управлява България и кой ще решава бъдещето на децата ни... при положение, че неговите деца не знаят български даже.С турците с двойно гражданство нещата седят идентично, Децата им не знаят капка български, идват с автобусите за по някоя и друга седмица по избори и това ми били български граждани...хайде няма нужда. Същия е въпроса с разни индивиди говорещи с акцент след 5-тата година пребиваване в някоя държава, които си идват само за седмица.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
lyusien
преди 7 години
Тази жена добре ли е Съветвала ли се е с президента когато говори такива глупости В момента Турция прави всичко възможно да не ги пуска в Европа и не ги пуска По добре е да си състоят там а не първо да ги пуска а след това да ги връща Има ли представа колко трудна процедура е връщане на емигранти
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
ing5rov
преди 7 години
А какво мислите за това :http://bultimes.com/turtsiya-shte-ni-napadne-do-mesetsi/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 5
honaniga
преди 7 години
Така България ще се очисти. Ще останем най-достойните и заедно то с римляните ще завъртим колелетата на мощната българска икономика. Ще бъдем световният фенимен и всички ще ни сочат за пример.Мисля, че идеята ти е гениална. Там се крие разковничето на бъдещият ни успех. А от Брюксел ни балалайката , че проблемът ни е в съдебната система, липсата на справедливост, корупция и демографска криза
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 7
honaniga
преди 7 години
Точно така. Много умна идея. Вместо тях ще приемаме македонци, молдовци, украинци и бежанци за български граждани. Все хора решени на всичко в името на България.. А и като се понапънат и майките ***, картинката ще се избистри и ще цъфнем и пребъдем .А и това не е вярно, че българите живеещи в чужбина са изгонени от държавата. Това са долни инсинуации. Отишли са там щото е лесно и някой ги е уредил на сладки позицийки.Родоотстъпници. Не ги е срам. Сега и пенсийките не можем да хванем заради тях, а иначе им пращаме всяка година по няколко милиарда да си веят байраците из Европата и щатите.Не трябва да им се дава и правото да не гласуват. Аиде бе! Професор по психология от някакъв университет в Принстън ще ми дава акъл и ще решава каква да е политическата палитра в България. Друго си е нашите истински сънародници, които хем много им се иска , но нямат много желание да гласуват да застанат пред урните, за да изберат великите ни предани на Родината лидери като Пеевски, Баце, Корни, В
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 4
bertram
преди 7 години
Да сменяме конституцията и да махаме двойното гражданство. Който иска да е Български гражданин да бъде такъв, а който не иска да връща паспорта и жив и здрав в новата си родина!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още