IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Петър Чобанов: КТБ можеше да бъде спасена, но нямаше политическо съгласие

Оставката ми като финансов министър щеше да влоши още повече ситуацията около фалита на КТБ и цялостното състояние на банковата система, заяви депутатът от ДПС

14:24 | 19.06.17 г. 14
Петър Чобанов: КТБ можеше да бъде спасена, но нямаше политическо съгласие

Единствената партия, която подкрепи закона за оздравяването на изпадналата в несъстоятелност Кооперативна търговска банка (КТБ), беше ДПС. Това заяви в ефира на Bulgaria ON AIR бившият министър на финансите и настоящ депутат от ДПС Петър Чобанов.

Той допълни, че през 2014 г. е бил направен опит да се раздели кредитната институция на „добра“ и „лоша“, но не е било постигнато политическо съгласие. „Ние искахме една част от банката да продължи да функционира“, каза още финансистът. Чобанов припомни, че и ГЕРБ, и БСП са били против идеята с пари на данъкоплатците да се оздравява банка.

Той бе категоричен, че изказванията на Муравей Радев от 2015 г., че именно Чобанов седи в основата на фалита, са напълно неоснователни.

„Финансовия министър и премиерът по това време бяха в заварено положение. В периода 2009-2013 г., когато банката е достигнала своите големи размери и на практика е утроила баланса си, а депозитите на гражданите са станали 5 пъти повече, кредитната институция категорично е сменила своя модел на поведение. Именно тогава с депозити на граждани са се финансирали големи инвестиционни проекти, като рискът от тях се е прехвърлил върху множество дребни вложители.

Това е модел, който се доказа като неефективен по време на кризата от 2008 г. и предизвика много проблеми. Всичко след 2013 г. е заварено положение. Отговорността е на управление „Банков надзор“, които е трябвало да следят всичко от времето, когато банката е увеличавала своя баланс, включително и до момента на поставянето ѝ под специален надзор“, обясни Чобанов. По думите му причината за фалита на КТБ е, че огромна част от кредитите са били необезпечени. 

Той припомни, че има наредба, според която парите на държавните предприятия не могат да седят само в една банка и кабинетът „Орешарски“ я е приложил прецизно. Това намали загубите на държавните предприятия, категоричен е бившият финансов министър.

„Всякакви хора, фирми, болници и държавни предприятия изтеглиха парите си от КТБ. Изтеглените държавни пари не събарят банката, не са влошили ликвидността ѝ, те са част от всички теглени пари тогава“, добави финансистът.

Чобанов не можа да се сети кога за последно се е срещал с банкера и основен акционер в КТБ Цветан Василев, но беше категоричен, че темите за разговор между двамата винаги са били с акцент икономическото развитие на България.

Той добави, че ако тогава е бил подал оставката си, е нямало кой да свърши практическата работа. „Подобна стъпка би прекъснала процеса по спасяването на банковата система в страната. Тогава бях в постоянен контакт с Европейската комисия и успях за 6 часа да получа разрешение от Брюксел за държавна помощ за цялата банкова система. Това позволи на банките да работят на следващия ден. Ако бях подал оставка, всички разговори щяха да пропаднат или поне да се забавят изключително във времето. Тези разговори се водят с конкретен човек. Само седмица по-рано успяхме да договорим на много изгодни условия нов правителствен дълг от 3 млрд. лв. Тези средства пристигнаха в рамките на 14 дни, след като бяха договорени, ако беше сменен финансовият министър, това нямаше да се случи“, посочи още Петър Чобанов. Той добави, че оставката му е била искана 15 пъти.

По думите му отговор на въпроса къде са онези 4 млрд. лв., които „потънаха“ при фалита на КТБ, ще даде съдебната система на България, която е „независима и безпристрастна“.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:35 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Bulgaria On Air виж още

Коментари

3
rate up comment 28 rate down comment 0
redcretin
преди 6 години
Да обобщим - фалира банка , при това с активно участие на държавата, партиите и БНБ. Дупка 4млрд, реално общо около 6млрд. Потулват се с години причината и стенограмите. И тоя седнал да обяснява че не трябвало да подава оставка по онова време? То и Искров получи бонуси вместо затвор, като се сетя... гавра пълна с доверието на хората!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 8 rate down comment 2
coder
преди 6 години
Какво ще оздравяват... те я дискредитираха по всякакъв начин тази банка, а после ще се вживяват на месии. Кой човек би си оставил депозита в тази банка след това, което се случи? Особено пък и ако чуе, че я разделят на добра и лоша част, което е директно признание, че има проблем. Не отричам проблемите в КТБ, а просто подчертавам, че както се и оказа, водещото при банките е доверието и спокойствието на клиентите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 13 rate down comment 0
balarev
преди 6 години
На тоя като му видиш мазната амбициозна мутра, пък и случайно прочетеш, че презимето му е Пантудиев, можеш да се сетиш на какво е способен за да избие чивия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още