IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Драги: Централните банкери трябва да признаят пропуските в познанията си

Според председателя на ЕЦБ неконвенционалната парична политика е успешна, но пропуските в разбирането на сравнително новите инструменти остават

12:39 | 23.08.17 г. 30
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Неконвенционалната парична политика е успешна, но пропуските в разбирането на сравнително новите инструменти остават, заяви председателят на Европейската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги в сряда, предупреждавайки срещу прибързаните политически отговори за новата реалност.

Подчертавайки нуждата от взискателни проучвания, Драги заяви, че централните банки трябва внимателно да преценят политическите си стъпки, съобщава Ройтерс. Според него те трябва да спрат да защитават остарелите подходи, но и да признаят пропуските в знанията си за това как работят новите политики.

Драги направи коментарите си в момент, в който Европейската централна банка се сблъсква с икономика със стабилен растеж, но и анемична инфлация. Това е комбинация, която предизвиква въпроси за валидността на по-стари доктрини по инфлацията, връзката ѝ с безработицата и способността на централните банки да влияят на ценовия растеж.

„Често биват цитирани думите на [Джон Мейнард] Кейнс „Когато фактите се променят, аз променям мнението си. А вие какво правите, сър?“, каза Драги. „Е, за централни банкери това не е толкова лесно и проучванията ни помагат да решим дали промяна във фактите заслужава политически отговор или, както ние казваме, трябва да я обмислим“.

„Трябва да сме наясно с пропуските, които остават в познанията ни“, каза Драги в Линдау, Германия, в реч, в която не бе включена темата за сегашната парична политика.

ЕЦБ не е единствената, която изпитва съмнения към традиционните модели. Протоколът от последната среща на Федералния резерв на САЩ също показа, че някои централни банкери изпитват безпокойство около валидността на моделите им, тъй като инфлацията не успява да се ускори въпреки почти пълната заетост и растеж над потенциала на икономиката.

За Драги дилемата ще трябва да се превърне в конкретни действия тази есен. Срокът на програмата за закупуване на активи на ЕЦБ, която цели да ускори инфлацията, ще приключи в края на годината, което ще изиска от централните банкери или да я удължат, или да започнат да я намалят.

Икономиката расте с най-бързия си темп от началото на 2011 г., а безработицата наскоро удари осемгодишно дъно. Инфлацията обаче все още не може да достигне целта на ЕЦБ от малко по 2%.

Драги обаче защити неконвенциалната парична политика, твърдейки, че тя е постигнала успех, изправена пред екстремни сътресения, и е доказала, че централните банки остават силни дори когато лихвените проценти ударят дъното.

„Политическите действия, предприети през последните 10 години по паричната политика и по регулациите и надзора, направиха света по-устойчив. Но ние трябва да продължим да се подготвяме за нови предизвикателства“, каза Драги.

„Множество емпирични проучвания доказаха успеха на тези политики в подкрепа на икономиката и инфлацията както в еврозоната, така и в САЩ“, заяви Драги.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 1 rate down comment 4
Стоян Петров
преди 6 години
Е, хайде сега! Да не сме в сайт за запознанства?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 4
scott
преди 6 години
кое? пропуски у познаниата?СИЧКО Е ТЕСТВАНО В ИКОНОМИЧЕСКИА ЕКСПЕРИМЕНТ ЯПОНИА! Най-устойчиви, най-бачкащи, най-твърдоглави..................трите стрели на абе. вече се знае кво ше става. фед знае точниа момент, когат жабата престава да свива и разпуска крак, въпреки електрическиа импулс. ше изпържът и оберът света чрез количествените. драги и абе си мислът, че имат опит, схеми, предвиждане........немате контрол върху цикъла, уважаеми. Само у щатите ше има свиване и плавно покачване. зарад разликата в цикъла, а и заради статута на победени, зависими икономики - ецб и яцб ше потънът у галопираща инфлацие + колапс на бвп + соцялни сривове. така е кат имитирате без контрол.санкциес, война, мигранти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 1
Lucifer
преди 6 години
За ? да, тия упражнения са периодична практика, но аз се изумявам от "доверието" в Биткойн...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 3 rate down comment 2
bghighlander
преди 6 години
Всеки прави грешки, случва се! Четох ти интервюто, хареса ми начина ти на мислене, разумен и интелигентен мъж си! (Ти беше този, който инвестира във Виетнам, нали? ) Поздрави!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 4 rate down comment 9
studioaa
преди 6 години
В момента имаме спекула с надута цена на еврото. Ако сравниш курсовете на USD, CHF, XAU, GBP, и JPY(всяка двойка) ще видиш. че няма съществена промяна за последните 12 месеца. Промяна има само при обмяната на тези валути с еврото. Някой надува цената на еврото и, независимо, че еврозоната е най-слабата от всички развити икономики.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 0 rate down comment 4
Lucifer
преди 6 години
Ето гореща новина: Тръмп заплашва да затвори правителството ако не построят стената с Мексико и хоп всички в паниката продават $ за
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 3 rate down comment 11
studioaa
преди 6 години
Биткойн не може да се манипулира като стойност защото броя на всички валидни блокчейни е ограничен т.е невъзможно е този брой да расте в резултат на някакво решение на някой бюрократ. Биткойн е като златото и среброто, но без техните недостатъци. Броя на всички биткойни е ограничен и той е малко над 21 милиона. Нито повече, нито по-малко. Тук монетарна политика не може даже да съществува. След вече не могат да се създават пари в една такава система няма смисъл от централни банки и централни банкери...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 3
Toranaga
преди 6 години
Ако погледем историята - БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ - всяка голяма икономическа сила изгражда богата средна класа, която от своя страна, богата страна в период на ДЕФЛАЦИЯ. В този ред на мисли, изказването на Драги звучи за мен като - НЕ ИСКАМ ДА ИМА СРЕДНА КЛАСА В ЕВРОПА!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 3
Toranaga
преди 6 години
Мерси за поправката. От ЕГН- то.. забравям вече все по- често..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 1
bghighlander
преди 6 години
Джон Лоу, иначе си прав!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още