IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Пазарите през 2018 г.: В очакване на европейски ренесанс и в търсене на инфлация

Биткойнът и блокчейн технологиите са сред другите водещи макротрендове за участниците в Investor Finance Forum

12:27 | 01.12.17 г.
<p>
	Николай Василев, Али Персембе, Петер Розенщрайх и Дидие Боровски (от ляво надясно) по време на дискусията на Investor Finance Forum. <em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Николай Василев, Али Персембе, Петер Розенщрайх и Дидие Боровски (от ляво надясно) по време на дискусията на Investor Finance Forum. Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Европейски ренесанс, инфлация, биткойн и блокчейн технологии, Доналд Тръмп. Това ще са водещите теми, които ще вълнуват пазарите през 2018 г. и които коментираха участниците в първия панел за макротрендовете на Investor Finance Forum - годишната конференция за инвестиции на Investor.bg, която се провежда за шести път.

Дидие Боровски, директор "Макроикономика" в Amundi Asset Management, все още вярва в европейския ренесанс и прогнозира първо повишение на лихвените проценти от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) в средата на 2019 г. По думите му еврото ще поскъпне до известна степен и това е нормален резултат от продължаващото възстановяване.

„Не съм сигурен, че ще има ренесанс, но смятам, че Европа се насочва в добра посока“, каза Петер Розенщрайх, ръководител на звеното за пазарни стратегии в Swissquote. “Когато каталунската криза започна да се разраства, мнозина заговориха, че Европа ще се разпадне, а всъщност видяхме Марио Драги, Ангела Меркел и Еманюел Макрон обединени. Това беше повратната точка за начина, по който гледаме на Европа. Вече не казваме: това е, ето тук се срива европейският експеримент. Трябва да променим начина, по който гледаме на оценката на еврото, на европейските активи“, поясни Розенщрайх.

Политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп се следеше внимателно от пазарните участници през 2017 г. Според Розенщрайх, който е американец, по отношение на Тръмп е много важно да се разделят думите от действията. „Един от най-добрите начини да се изтъргува Тръмп е да се игнорира това, което той казва. Ако игнорирате всичкия нонсенс, може да постигнете значителна възвръщаемост. Да, ще бъде плашещо и волатилно, но не смятам, че Тръмп ще има голямо влияние на американските пазари в дългосрочен план“, прогнозира той.

Али Персембе, основател на Saha Ratings, посочва, че подходът на Доналд Тръмп към търговските споразумения може да доведе до лавина от протекционизъм по света. „Ако световната търговия пострада, и пазарите ще пострадат“, смята той. По думите му пониженията в данъците са добре дошли, но той предупреждава, че може да има прекален оптимизъм. Според Персембе крайният резултат от планираната данъчна реформа в САЩ може и да не успее да отговори на очакванията на тези оптимисти.

„Не знаем дали биткойн ще е тук след 10 години или дори след една“, каза още Персембе. Той признава, че блокчейн технологията е впечатляваща, но смята, че пазарите са станали нерационални. „Ако има ценово движение от 1000 долара, то това е лудост. При такава волатилност никоя криптовалута няма как да стане надеждно разменно средство. „Лудостта биткойн рано или късно ще приключи с бедствие“, прогнозира той.

Според Дидие Боровски, ръководител на макроикономически изследвания във френската инвестиционна група Amundi, и през 2018 г. ще се запази тенденцията за слаба връзка между икономическия ръст и инфлацията. Освен това той очаква регулаторите да свиват стимулите с много плавен темп, като в същото време според него най-големите рискове за 2018 г. произтичат от потенциални грешки в политиките. Боровски не очаква съживяване на инфлацията и през 2018 г.

„Въпросът е къде се крие инфлацията“, казва Питър Розенщрайх. „Не става дума за Тръмп, цените на петрола или нещо друго, а инфлацията. Опасявам се, че не разбираме защо няма инфлация. А така ще е трудно да разберем и как да я предизвикаме“, допълва той.

Според Боровски волатилността е прекалено ниска отнесена към нивата на глобалната несигурност. Той посочва още, че в дългосрочен план „нямаме представа какви ще са последиците от глобалното затопляне над миграцията и световната икономика“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:50 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още