IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейската комисия налага обвързващи задължения на "Газпром"

Очаква се промяната да засегне българския газов пазар

13:43 | 24.05.18 г. 30
<p>
	<em>Снимка: БТА</em></p>

Снимка: БТА

Европейската комисия (ЕК) наложи на „Газпром“ редица задължения, с които се отстраняват изразените опасения по отношение на конкуренцията и се позволява свободният пренос на газ на конкурентни цени на пазарите на газ в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

„ЕК закри антимонополното разследване срещу „Газпром“ без глоба“, коментираха ТАСС и други руски медии. 

В съобщението на Комисията се припомня, че „Газпром“ е най-големият доставчик на природен газ в редица държави от ЦИЕ. 

През април 2015 г. ЕК  изпрати изложение на възраженията до „Газпром“. В него се посочва предварителното становище на Комисията, че дружеството нарушава антитръстовите правила на ЕС, като следва обща стратегия за разделяне на пазарите на газ според националните граници в осем държави членки (България, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша и Словакия). Тази стратегия вероятно е позволила на „Газпром“ да налага по-високи цени на газа в пет от тези държави членки (България, Естония, Латвия, Литва и Полша), се казва в съобщение на Комисията.

С днешното решение на Комисията се слага край на тази практика на „Газпром“. Освен това на „Газпром“ се налага подробен набор от правила, които значително ще променят начина, по който дружеството извършва дейност на централно- и източноевропейските газови пазари:

- Край на договорните бариери пред свободния пренос на газ: „Газпром“ трябва да премахне всички наложени на клиентите си ограничения по отношение на репродажбата на газ през граница. 

- Задължение за улесняване на потоците на газ към изолираните пазари и от тях: „Газпром“ ще позволи потоците на газ да текат към и от части на Централна и Източна Европа, които все още са изолирани от другите държави членки поради липса на междусистемни връзки, а именно балтийските държави и България.
- Структуриран процес за осигуряване на конкурентни цени на газа: на съответните клиенти на „Газпром“ се предоставя ефективен инструмент, с който да се гарантира, че тяхната цена на газа отразява равнището на цените в конкурентни западноевропейски пазари на газ, особено в разпределителните центрове за втечнен газ.

- Без използване на господстващо положение при доставките на газ: „Газпром“ не може да се възползва от каквито и да е предимства, свързани с газовата инфраструктура, които получава от клиентите си, като използва господстващата си пазарна позиция в доставките на газ.

gazprom-EK gazprom-EK

Източник: ЕК

Комисията реши да направи тези задължения (т.нар. „ангажименти“) правно обвързващи по отношение на „Газпром“ (по член 9 от Регламент № 1/2003 относно антитръстовите правила на ЕС). Ако дадено дружество нарушава тези задължения, Комисията може да наложи глоба в размер до 10% от световния оборот на дружеството, без да се налага да установява нарушение на антитръстовите правила на ЕС.

Новите задължения на „Газпром“ ще са в сила в продължение на осем години.

Припомняме, че делото срещу газовата компания започна още през 2015 година. Тя бе обвинена за възпрепятстване на конкуренцията и отварянето на пазара, както и за определяне на високи цени за няколко държави в ЦИЕ, сред които и България. В хода на делото от „Газпром“ представиха предложение за промяна, а засегнатите държави написаха становища дали приемат тези идеи.

Преди дни изтече информация, че се подготвя приятелско споразумение между Европейската комисия и „Газпром“, с което отпада рискът от глоба за руското дружество. 

Междувременно днес руският газов гигант "Газпром" приветства днес решението на Европейския съюз да се уреди седемгодишно разследване на  фирмата без глоби, предаде Ройтерс.

"Ние сме удовлетворени от обявеното решение за уреждане на антимонополното разследване, което днес обяви Еврокомисията. Винаги сме потвърждавали намерението за добросъвестно сътрудничество с цел да се търси конструктивно взаимноприемливо решение в рамките на установената процедура", заяви вицепрезидентът на Газпром Александър Медведев, цитиран от БТА.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 9
Стоян Петров
преди 5 години
Както вече писах, акциите на фабрика за капачки за буркани носи по-голям дивидент от газпромовския( който е до 5%).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 2
Money
преди 5 години
Много лесно става. Събира се от subsidiaries в държавите от ЕС. Примерно от Газпром Германия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 11 rate down comment 5
0pk
преди 5 години
Ами ползата е, че няма да има тръба право до нас, а за по евтино газа ще минава през Украина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 8
karadjata
преди 5 години
Много ми е интересно какво ще стане ако ЕК наложи такава глоба 10% от оборота на Газпром и как ще си я съберат ако Газпром откаже да я плати???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 2
Sakamano
преди 5 години
Питахте каква е ползата от членството в ЕС?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
0pk
преди 5 години
Ан тъй, натиснете ги тия газпромовци. Нека да намалят цената. Онзи ден си разпределиха 3мрд-а, стига са ни драли кожите. :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още