IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Колко ще плащаме за здраве при новия здравноосигурителен модел?

Има заинтересовани страни, които предпочитат здравният модел да не бъде променян, коментира здравният икономист Аркади Шарков

10:50 | 10.07.18 г. 17
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

До края на септември министърът на здравеопазването Кирил Ананиев трябва да представи за обсъждане в Комисията по здравеопазване на Народното събрание нова концепция за развитие на здравното осигуряване в България и за секторни реформи в здравеопазването с конкретни цели и срокове за изпълнението им.

Обсъждат се два варианта за промяна на здравноосигурителния модел в България. Първият предвижда надграждане на сегашния модел с възможност за допълнителна здравна застраховка, при което да плащаме основния пакет услуги на Касата и при желание да се осигуряваме допълнително или пък да плащаме от джоба си скъпите терапии при нужда. Вторият вариант е демонополизация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) с много конкурентни здравни каси.

И в двата случая не се предвижда вдигане на вноските за здраве.

Дали да има повече здравни каси и дали гражданите да сключват здравни застраховки за процедури, които не се поемат от Здравната каса, или както досега да продължат да плащат от джоба си за по-качествено медицинско обслужване – дебатът за това ще започне в края на септември, когато здравният министър ще разясни визията си.

Планираната промяна на здравноосигурителния модел не би трябвало да доведе до увеличаване на здравната вноска през тази и следващата година. Промените, които ще предложи през есента здравният министър, трябва да увеличат дела на здравното застраховане, коментира преди дни председателят на парламентарната комисия по здравеопазване Даниела Дариткова

Здравният икономист от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) Аркади Шарков заяви, че лансираните предложения му звучат като копиране на пенсионния модел.

"Допълнително задължително здравно осигуряване като допълнителното задължително пенсионно – тези 2%, за които се говори, че ще бъдат. Такава идея имаше и когато здравната вноска се вдигна от 6 на 8% - тези два процента да бъдат резерв, който да бъде разпределен към частни фондове, но в крайна сметка си останаха за НЗОК“, коментира Шарков пред БНР.

Когато не ни предлагат по-качествен продукт, задължението да ти вдигнат вноската е неблагоразумно, допълни Шарков. Относно идеята допълнителният процент за здравно осигуряване да отива за лечение на редки заболявания и по-скъпи терапии, както и за медицински изделия Аркади Шарков коментира: „Интересното е как ще бъде оценено това. Като говорим за застраховане, всеки застрахователен фонд си прави сметката срещу непредвидени обстоятелства, а тези заболявания в по-голямата си част са доста непредвидими.“

Икономистът изрази съмнение, че фиксираният процент може да бъде ефективен срещу подобни непредвидени обстоятелства, а диференцирана вноска би означавала прекалено оскъпяване. Той даде пример със САЩ, където се прилага т.нар. pre existing conditions модел – изследване на историята на фамилните заболявания и обремененост, според които се изчислява здравната вноска.

Има нужда от демонополизация на НЗОК, но демонополизацията не бива да означава 8+2%, а 8-2%, тоест Касата постепенно да започне да отстъпва част от своя ресурс надолу, категоричен е Шарков.

Конкуренцията смъква цените и повишава качеството, но въпросът е как ще бъде направено, подчерта той.

„Дали ще бъде направена по начин държавата да издава определени лицензионни режими за здравноосигурителните дружества и да ограничи пазара за едни, докато допуска други, тоест дали ще създаде олигополи, каквито имаме в други сфери, за които са казали, че има пазар, а де факто няма, или ще позволи реално на свободния пазар да определи какво се случва".

Не е добре да се копират чужди модели, смята Шарков. Той посочи Чехия и Унгария като лоши примери за демонополизация на здравните вноски, а като добри примери назова Швейцария и Холандия.

"Проблемът на Касата е, че бюджетът се гледа от година за година и се гледа тази година да се закърпи и догодина, а няма дългосрочна перспектива как следва да се развива финансирането на определени области. Вижда се, че лекарствата са в свръхразход, че болничната помощ е свръхфинансирана за сметка на доболничната и на превенцията. Тези проблеми продължават да стоят. Но има много заинтересовани страни, които предпочитат моделът да остане по същия начин, отколкото да бъде променен", обобщи Аркади Шарков.

Според Българския лекарски съюз моделът с конкурентни на Касата фондове няма да осигури баланс в системата. „Когато има много фондове и когато там правилата не са разписани, може да се окаже, че за някои пациенти има солидарност, а за други – не”, поясни председателят на БЛС д-р Иван Маджаров в коментар по bTV.

От националната пациентска организация твърдят, че и двата модела не са в полза на пациента. „Ако се стигне до там пациентът сам да избира пакета си, това означава, че в един момент този пациент може да остане без пакет за някакво друго заболяване”, посочи Андрей Дамянов от организацията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:40 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

17
rate up comment 1 rate down comment 0
george353
преди 5 години
Плащам държавна всеки месец + компанията ми плаща частна, и накрая какво?... нищо. По зле от нищо. Чувстваш се пре.бан защото цакаш и пак получаваш като за без пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 2 rate down comment 1
mariata
преди 5 години
Даже и да си купиш самолетен билет в двете посоки за 30 евро с нискотарифните полети, ще ти дойде по-евтино от НЗОК
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 4 rate down comment 1
mariata
преди 5 години
То в момента пак не е безплатно. Всъщност, ако отидеш с оплакване, че те боли вратът, ще платиш минимум 3 потребителски такси - на личен лекар, на невролог и на рентгенолог, което си е над 10 лв. Ще ти изпишат лекарства за още 20 лв и отиваш на разход, колкото е здравната вноска при самоосигуряващите се. Алтернативно ако се застраховаш за болест и злополука при пътуване в чужбина, при 15 х евро покритие, ще платиш около 60 ст наден, което е 18 лв на месец. И можеш да отидеш да се лекуваш кеф ти в Гърция, кеф ти в Германия, като ще ти платят и лекарствата
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
За услуга се плаща , ако няма услуга плащаш ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 13 rate down comment 0
bgMan
преди 5 години
Щом опира до услуга в България колкото и да плащаш винаги ще е недостатъчно.Заради корумпираните и крадливи *** навсякъде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 41 rate down comment 3
Императорът
преди 5 години
Да попитам аз - срамежливо - а не се ли предвижда вариант поне част от 4.3 милиона НЕплащащи осигуровки да започнат да плащат? Полицаи, военни, чиновници на държавна хранилка, садии, прокурори, митничари, ромове, пенсионери с пенсии над МРЗ? Докога 2 милиона и нещо балами ще издържат здравната система, а 4.5 милиона само ще ползват без да плащат? Ами аз не съм безчувствен и разбирам нуждата от солидарство... ама чак толкова солидарство ми идва малко множко !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 13 rate down comment 2
Императорът
преди 5 години
Ами за някои е безплатно. съ-3 може да е униформен, може да е държавен чиновник, може да е садия или прокурор... или обикновен ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 2
khao
преди 5 години
Така, имал си късмет ... не ходя често до болници (все още), но последните 3 пъти с картата си чаках като пич час, час и нещо ... чакането е малкия проблме, проблема е че чакаш в силно заразна среда ... та отидох за трвма в рамото, върнах се с настинка !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 7 rate down comment 3
khao
преди 5 години
и кога е било безплатно .. ти в коя държава живееш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 7 rate down comment 5
ert
преди 5 години
Ами то затова има здравни застраховки, дават ти карта и като отидеш на преглед ти е без пари. Наскоро, през Юни, лепнах някакъв летен вирус, отиваш в поликлиниката и с картата си минаваш безплатно и без опашки, направления, и т.н. приоми за намаляване на клиенто-потока.Обаче си прав, защо плащаме здравни осигуровки, когато в повечето случаи достъпа до здравната услуга е много труден и времеемък?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още