IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Само 1,5 млрд. евро е получила България по оперативните програми досега

Основният проблем пред усвояването на парите от Брюксел остават тромавите процедури и точещото се с години обжалване на тръжните процедури

08:21 | 23.08.18 г. 31
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Към края на юли 2018 г. страната ни е получила малко над 1,5 млрд. евро от Европейския съюз (ЕС) по линия на Оперативните програми за програмния период 2014-2020 г. Общият бюджет на всички програми, финансирани от Брюксел, е 7,52 млрд. евро, а заедно с националното доплащане сумата е 8,8 млрд. евро.

Получените средства са 1,51 млрд. евро, а общо платените пари, заедно с националното финансиране, възлизат на малко над 2 млрд. евро.

Обща сума на получените средства от ЕК като предварително финансиране към 31 юли е 479 млн. евро, а получените средства от Комисията на основание изпратени заявления за плащане към края на юли са в размер на малко над 1 млрд. лв.

Предвид наближаващия край на настоящия програмен период изпълнението продължава да напредва бавно, а търговете понякога се точат с години заради обжалвания. 

По една от най-големите оперативни програми - „Транспорт и транспортна инфраструктура“ към края на седмия месец от годината са платени общо 454 млн. евро. От тази сума 386 млн. евро са от ЕК, а останалите 68 млн. лв. са по линия на национално финансиране. Срокът на програмата е до 2020 г., а общият бюджет е над 1,89 млрд. евро. Според данни на транспортното министерство вече са договорени 86,8% от средствата, или 1,540 млрд. евро. Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли са 220 млн. евро.

Преди дни стана ясно, че три ключови жп гари ще бъдат модернизирани със средства по програма „Транспорт“. Вече е одобрен проектът за реконструкция на железопътните гари Подуяне, Искър и Казичене. Общата стойност на проекта е 7,4 млн. лева, от които безвъзмездната финансова помощ е в размер на 6,3 млн. лева.

Въпреки сериозното раздвижване, сроковете за реализирането на програмата остават притеснителни, защото по много от търговете за изпълнител на отделните трасета текат обжалвания. 

Плащанията по програма „Околна среда“ също продължават да изостават. Към края на юли са платени малко над 143 млн. евро, от които 122 млн. евро са от Брюксел, а останалите 21,5 млн. евро са национално доплащане. Общият бюджет на програмата обаче надхвърля 1,77 млрд. евро.

Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 75 млн. евро, а предварителното финансиране е 84 млн. евро, става ясно още от отчета на Министерство на финансите.

Неведнъж сме писали, че трудностите с тази програма са породени от това, че проектите по нея са огромни, а процедурите по стартиране на обществени поръчки за изграждане на водни цикли и пречиствателни станции са изключително тромави.

В началото на месеца министърът на околната среда и водите Нено Димов подписа договор за изграждане на инсталации за преработка на отпадъци с общините Севлиево, Дряново и Сухиндол. Проектът включва две инсталации за компостиране на територията на Севлиево и Дряново и изграждане на площадка за компостиране на място за община Сухиндол. Съоръженията ще обслужват над 42 хил. жители. Общият размер на инвестицията е над 2,2 млн. лв. Подготвителната процедура само за тази пречиствателна станция отне повече от 3 години. 

В сектор „Води” е насочен най-големият ресурс на оперативната програма. Към момента по водното направление са подписани 24 договора за 946 млн. лв. 17 проекта са инфраструктурни на стойност 836 млн. лв., а безвъзмездната помощ по тях е 620 млн. лв.

По оперативна програма "Региони в растеж" до края на юли са платени общо 417 млн. евро, от които 355 млн. евро са от ЕК, а 63 млн. евро са национали доплащания. Получени средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 108 млн. евро, а предварителното финансиране е 74 млн. евро. Общият бюджетна програмата е 1,5 млрд. евро. Програмата е изключително важна, тъй като с нейната финансова подкрепа би трябвало  да се преодолеят различията в развитието на регионите, както и да се овладеят негативните миграционни процеси към София и големите градове, водещи до обезлюдяване на големи части от България. Към момента има 7 актуални обяви за набиране на проектни прдложения, а 13 са с изтекъл срок.

Подобно и на другите програми, и при „Региони в растеж“ основен проблем е бавенето на търговете. „Наличието на забава при провеждане на процедурите за избор на изпълнители по реда на ЗОП и мобилизация на екипите – наличие на множество обжалвания на решенията на възложителите за избор на изпълнители по обществените поръчки, което води до сключването на договори извън първоначално предвидените графици за изпълнение на дейностите по индивидуалните проекти и съответно води до цялостна забава в реализацията на проектите“, се посочва в годишния анализ за изпълнението на програмата за 2017 г. В отчета се казва още, че промени в политическата среда в страната и необходимост от адаптация на нуждите и гъвкавост – настъпилите неколкократни промени в изпълнителната власт в годините от началото на програмния период води до нестабилност в изпълнението и понякога до забава в предприетите действия по изпълнение на програмата.

По програма „Наука и образование за интелигентен растеж" са изплатени 111 млн. евро. От тях 95 млн. евро са от ЕК, а близо 17 млн. евро са по линия на национално финансиране. Общият бюджет на програмата е 701 млн. евро, а получените средства от ЕК на основание изпратени заявления за плащане към 31 юли 2018 г. са 19,5 млн. евро.

Как вървят плащанията по останалите програми, може да видите от таблицата по-долу.

Тепърва предстои в началото на 2019 г. ЕК да направи оценка на междинните резултати, постигнати по оперативните програми, които касаят напредъка на проектите и сертифицираните средства към края на 2018 г. 

OP OP

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:25 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 8 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Ако човек наистина разбира идеологията на управляващия елит на ес и ез е елементарно да се заключи, че тези проекти ще доведат не само колосална икономическа и социална разруха и дори до пълно изчезване на някой по-малки нации като нашата. За съжаление обаче съм точно като Касандра, всичките ми опасения за ес се сбъдват едно едно след друго и независимо от това никой не си прави труда да се вслуша... Надявам се все все пак да се отървем от ес както се отървахме от ссср възможно най-скоро и не ме интересува как ще стане това - дали ние сами ще напуснем или ес ще се разпадне...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 6
Sakamano
преди 5 години
Ти да четеш ли не умееш? Черно на бяло ти е написано, че по всички програми сме получили 7,52 млрд. евро. И това са само преките ползи от членството в ЕС, косвените са многократно по-големи. Другият *** също се изхвърля като да не казвам какво. Средната годишна печалба на АЕЦ Козлодуй няма и 100 милиона, той ми бълнува за 100 милиарда загуби. Стига сте си измисляли цифри!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 3
studioaa
преди 5 години
Аз предупреждавах срещу големите лъжи от членството в тази организация още по времето на софиянски и костов или преди 20 години в зората на интернет, когато щастливците имаха нет със скорост 20к. До днес не съм си променил мнението
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 1
zelka007
преди 5 години
чисто любопитство за протокола . как я докара тази кръгла цифра 100 МБ . кратка разбивка , ако може по пера и години ... не се заяждам , просто не съм запознат .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
крас
преди 5 години
Ако на "Застрахователна компания Олимпик - клон България КЧТ" КФН все още не е назначила КВЕСТОР , то в една друга компания в която са участвали КИПЪРСКИТЕ ОЛИМПИЙЦИ има назначен такъв. Идва реч за "Застрахователна компания Юроамерикан" АД в която сред лицата посочени като директори четем и това на Стефан СофиянскиЗа тази компания в ТР се сочи следното: " Решение 1052-ОЗ от 20.07.2017г. на Комисията за финансов надзор за назначаване на квестор.Дата на обявяване: 24.7.2017 г. 15:12:50Друг актРешение 1131-03/17.08.2017 г. на Комисията за финансов надзор Дата на обявяване: 29.8.2017 г. 11:01:08 "СТРАННОТО Е, ЧЕ МЕДИИТ ЕМЪЛЧАТ ПО ВЪПРОСА ЗА НАЗНАЧАВАНЕТО НА КВЕСТОР В "Застрахователна компания Юроамерикан" АД, И НЕ ПУБЛИКУВАТ АКТ ЗА ПОДОБНО ДЕЙСТВИЕ СПРЯМО "Застрахователна компания Олимпик - клон България КЧТ на която договорите се обявяват за НЕВАЛИДНИ?!!КОЙ И КАК ОБЕЗСИЛИ ДОГОВОРИТЕ НА "Застрахователна компания Олимпик - клон България КЧТ И НЕ Е ЛИ ТОВА ФАЛШИВА НОВИНА господа журналисти?!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
крас
преди 5 години
ОСНОВНИЯ ПРОБЛЕМ, Е ЧЕ СРЕДСТВАТА СЕ КРАДА И ОТИВАТ НЕ ПО ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ !!ЩЕ ДАМ ПРИМЕР СЪС "Застрахователна компания Олимпик - клон България КЧТ", КОЯТО СПОРЕД ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР ТРЯБВА ДА ИЗВЪРШВА САМО ЗАСТРАХОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ. НО НЕ БИ!!!ТЕ СА ИЗПЪЛНИТЕЛИ НА ЕВРОПЕЙСКИ ПРОЕКТИ В ЧЕТИРИ ОБЩИНИ - Чирпан , Мизия , Поморие и Ардино. Не питам какво пари са получили , а каква работа са свършили??Може би ОБЩИНАРИТЕ от тези селищни системи ще ни разцъкат какви са я свършили БЪЛГАРСКИТЕ ОЛИМПИЙЦИ на които КФН все още не е назначила синдик и все още са действаща компания!!!ИНАЧЕ СПОРЕД МЕДИИТЕ ИЗДАДЕНИТЕ ОТ ОЛИМПИЙЦИТЕ ЗАСТРАХОВКИ СА НЕРЕДОВНИ Как са нередовни след като компанията е с ЛИЦЕНЗ ???Посочете АКТА с който сте онтели лиценза бе господа от КФН?!!ТАКЪВ АКТ В ТЪРГОВСКИЯ РЕГИСТЪР НЕ Е ПОСОЧЕН!!!!ЗАЩО ТОГАВА НИ РЕКЕТИРАТ?!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 16 rate down comment 10
studioaa
преди 5 години
За същия период 2014-2018 вноската е ПОЧТИ 2 МИЛИАРДА ЕВРО, а парите от еврофондове са с 0.5 МИЛИАРДА по-малко. Щеше да получим 7-8 милиарда евро според измамниците от медиите и министерски съвет преди 7-8 години, а действителността се оказа много по-малка и то в пъти, а не в %. Кога този глупав народ ще се осъзнае, че ползва от членството в съюза няма и трябва да мислим за напускане??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 1
Shadow1
преди 5 години
Тромави процедури както във всеки друг сектор на държавата направени така че да отказват хората че да може по-малко работа да има за лелките в службите ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 1
Shadow1
преди 5 години
Тромави процедури както във всеки друг сектор на държавата направени така че да отказват хората че да може по-малко работа да има за лелките в службите ли ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още