IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Десет години след падането на Lehman расте делът на сенчестото банкиране

В момента пазарът е още по потенциално дестабилизиращ

12:30 | 16.09.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Десет години след избухването на финансовата криза, предизвикана от срива на Lehman Brothers Holdings Inc., мнозина твърдят, че комбинацията от научени уроци и регулаторни мерки е направила банките много по-защитени от срив, отколкото когато и да е било преди.

Въпреки това нараства частта от финансовата екосистема както по размер, така и по важност, която може да бъде определена като сенчесто банкиране, където няма нито прозрачност, нито регулации, пише Bloomberg в свой анализ по повод десетата годишнина от фалита на Lehman Brothers.

Странното е, че това отчасти е умишлено. Една от основните цели на регулациите, които се появиха след финансовата криза, бе да предпази банките от сривове, ограничавайки най-големите от рискови видове търговия и банкиране. Този бизнес бе оставен за група финансови фирми, за които се смяташе, че са прекалено малки, за да са от значение.

И тази схема проработи. Но десетилетие по-късно ситуацията е още по-лоша – пазарът е още по-непрозрачен и потенциално дестабилизиращ, както системата от извънборсови деривати, които скриха трилиони долари опасни заеми в навечерието на финансовата криза.

Погледнете директното кредитиране – един от най-горещите сектори на Wall Street в момента. В края на 2007 г., когато Lehman Brothers все още беше жив, но нещата не вървяха по план, общата сума, отпусната от небанкови институции, беше малка, може би няколко милиарда долара. Сега частните капитали, хеджфондовете, както и други специализирани фирми се надпреварват да стартират механизми, които отпускат средства директно на компании с високо ниво на ливъридж, ниско кредитно качество и често за финансиране на изкупувания.

Инвеститорите, които виждат възможност за двуцифрена възвръщаемост, искат да се възползват от нея, а единичните заеми могат да достигнат до 1 млрд. долара. Целият пазар на частен дълг е достигнал 754 млрд. долара, по данни на изследователската фирма Preqin.

Директното кредитиране представлява около една трета от тази сума, но е и най-бързо нарастващата част, привличайки 45 млрд. долара допълнителни инвестиции само от началото на тази година.

Това обаче е значително по-малко от 10-те трилиона долара в ипотечни кредити, които притежаваха американците преди десетилетие. Но рисковата част, основният виновник за кризата с имоти, беше в размер на само 1,3 трлн. долара, въпреки че това не включваше всички деривативни инвестиции, които бяха обвързани с рисковите ипотеки, разпалващи проблемите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 10:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 10
Sakamano
преди 5 години
Разбирам, че искате ниски лихви и евтини жилища, а също висок ръст на доходите и ниска инфлация. Няма такъв филм! Тези неща са свързани - промени ли се едното, променя се и другото. Богатите стават по-богати защото познават икономическите зависимости и ги използват, докато останалите ги пренебрегват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 25 rate down comment 1
lyusien
преди 5 години
Балонът на имотите вече приключи Следващия ще бъде различен Ако питате за моето мнения следващия балон ще бъде балонътг на ДОВЕРИЕТО Вече никои не вярва на нищо Нито на банките нито на правителствата нито на демокрацията нито на профсъюзи нито на статистика и други организации Тотално недоверие е обзело всички И това няма да свърши добре Единствения въпрос е кога това ще се случи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 5 години
10 години след фалита на Lehman Brothers, централните банки по света наляха колосален дълг. Достатъчно е да погледнете пазарите на абсолютно всичко, и на акции, и на имотите, за да видите колосалните балони които се надуха. Отново банките са в светлината на прожекторите. Недосегаемите банкери отново си играят с масите и обикновенните хора по цял свят. Богатите станаха още по богати, бедните обедняха още повече. Отрицателните лихви удариха както и акциите така и цените на жилищата. В България, от 2014 та година се формира поредния имотен балон и цените на жилища се удвоиха за периода 2016 та до 2018 та година. Ръста на цените отдавна изпревари ръста на заплатите, които в момента са ударени от високата инфлация, шоковото поскъпване на живота, стоки и услуги изтри ръста на доходите от последните години. Банки, имотни агенции, кредитни консултанти, строителни фирми, медии и журналисти, нон стоп изливаха информация в публичното пространство как сега е момента за ипотечния кредит и мечтания дом. В София, Пловдив, Варна и Бургас, цените на имотите на спират растежа си вече 5 години, като достигнаха нива при които вече станаха непокупаеми дори за хора с по високи доходи. Нека не забравяме *** всичко това се случва когато банките услужливо подават ръка на всеки и с охота раздават кредити НО при исторически най ниските лихви.Всеки поне малко грамотен знае че лихвите няма да останат същите и от дъното тепърва ще растат, а ръста на доходите достигна пика си. Поскъпването на живота в последната година вещае криза. На всеки 10 години банкерите изнасят шоу с предизвестен край.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още