IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Лъчезар Борисов: Влизането в ERM II ще повиши кредитния рейтинг на България

Присъединяването ни към клуба на богатите ще превърне страната в успешен регионален модел за стабилност, твърди заместник-министърът на икономикатa

16:42 | 01.10.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Влизането в „чакалнята“ на еврозоната и последващото членство в нея ще доведат до повишаване на кредитния рейтинг и ще донесат след себе си редица перспективи в полза на бизнеса. Тази идея лансира заместник-министърът на икономиката Лъчезар Борисов по време на конференция на тема „Бъдещето на икономическия паричен съюз“, съобщиха от пресцентъра на ведомството. Той бе категоричен, че Министерството на икономиката заедно с работодателските организации твърдо подкрепят ускоряването на работата за членството в ERM II и еврозоната.

По думите на заместник-министъра вдигането на рейтинга ще допринесе и за по-ниски лихви (при равни други условия), по-лесен достъп до финансиране и повече инвестиции. Нарастването на инвестиционната активност от своя страна има и пряко отражение върху оценките и нагласите на предприемачите за състоянието на бизнес климата, който при нарастващи очаквания за бизнес операции следва да се подобрява. Според Лъчезар Борисов това би довело до една бърза репутационна печалба, която трудно би могла да бъде оценена, но в дългосрочен план тя би следвало да се мултиплицира и със сигурност ще има отражение в милиарди евро годишно по линия на инвестициите. 

Борисов онагледи и редица глобални и регионални тенденции, които имат пряка връзка с бъдещото членство на България в еврозоната. За да потвърди зависимостта на българската икономика от страните членки на еврозоната, той даде за пример последните данни за външната търговия публикувани от НСИ и обхващащи първите седем месеца на 2018 г. Данните показват, че 50,1% от българския износ е за страни от еврозоната, 46% от вноса в България отново е от тази група страни. Ръстът на износа за еврозоната за този период е почти 11%, а ръстът на вноса 12,8%., при условие, че за същия период износът на България за трети страни (страни извън ЕС) намалява с 23,2%. Според него влизането в еврозоната ще активизира още повече тези процеси и ще даде възможност за по-бързо конвергиране на бизнеса и на икономиките с останалите страни членки, както по отношение на растежа на бизнеса, така и по отношение на икономическия растеж, покупателната способност и др.

Като още една полза от членството, зам.-министърът подчерта приключването на спекулациите за девалвация, свързани с промени в бюджетната политика, контрола над инфлацията, състоянието на търговските банки, външните капиталови и текущи трансфери. Той изрази мнение още, че в рамките на контекста на Българското европредседателство и изведения приоритет за интегриране на Западните Балкани, влизането на България в еврозоната, би превърнала страната ни в успешен регионален модел за стабилност и просперитет. Това може да бъде модел, базиран върху развитието на малките и средните предприятия, с акцент върху иновациите и инвестициите и лидерското свързване с икономиките, които са ни съседни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 7
Иван Митев
преди 5 години
Подготовката на Република България за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и Банковия съюз е с пренебрегване на истината, че няма защита срещу Европейска централна банка.Неправилността да няма защита срещу Европейска централна банка е същественият причинител за сегашните щети в Европейския съюз.Прилаганият подход за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и Банковия съюз подпомага за нови щети.При запазването на сегашната неправилност, колкото по-добре работи Министерството на финансите да изпълни приетия план, толкова Република България е с по-големи щети.Еврозоната може да бъде спасена само със защита срещу Европейска централна банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 7
Иван Митев
преди 5 години
Подготовката на Република България за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и Банковия съюз е с пренебрегване на истината, че няма защита срещу Европейска централна банка работи.Неправилността да няма защита срещу Европейска централна банка е същественият причинител за сегашните щети в Европейския съюз.Прилаганият подход за присъединяване към Валутния механизъм II (ERM II) и Банковия съюз подпомага за нови щети.При запазването на сегашната неправилност, колкото по-добре работи Министерството на финансите да изпълни приетия план, толкова Република България е с по-големи щети.Еврозоната може да бъде спасена само със защита срещу Европейска централна банка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още