IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Брокери: Цените на имотите растат, но броят на сделките е доста колеблив

Увеличават се купувачите, които вземат жилища на 100% с кредит, предупреди Георги Павлов, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти

10:59 | 08.10.18 г. 68
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Няма балон на пазара на недвижимите имоти, по-скоро очакваме успокояване. Това е мнението на на Георги Павлов, изпълнителен директор на агенция за недвижими имоти, изказано в БТВ.

„Анализът показва, че цените на имотите продължават да се покачват, но ръстът на броя на сделките е вече доста колеблив. В някои градове има спад, а в някои – лек ръст. Еуфорията от последните три години, когато всяка година имахме едновременен ръст и на цените, и на броя на сделките като че ли вече е зад нас”, отчете той.

По думите му сега цените са на нивото или малко по-ниско отпреди 10 г. Едновременно с това доходите в този период се повишиха между 30-40% и продължават да растат, допълни Павлов. 

Според него купувачите имат повече изисквания към имота, който търсят.

Изискванията на купувачите

„Благодарение на сериозния ръст на новото строителство вече има повече оферти, които трябва огледате, преди да вземете решение. Цените са доста високи, така че купувачите са изправени пред важен избор – дали да купят по-малко жилище с бюджета, който имат, или да отидат в по-евтин квартал, където да вземат жилище с големината, която търсят”, посочи Павлов.

По думите му броят на хората, които вземат заем, за да купят имот, се увеличава всяка година. „Вече хората, които купуват с кредит, са значително повече като дял спрямо тези, които купуваха с кредит преди 10 г. Една от причините са изгодните условия на банките – лихвите днес са 2 пъти по-ниски, отколкото преди 10 г.”, коментира той.

По повод появата на купувачи, които вземат имот 100% с кредит Павлов заяви, че това е опасна тенденция и трябва да има рестрикции.

„Това са хора, които нямат достатъчно капитал, за да се включат в такава сделка, и вземат и ипотечен, и потребителски кредит, за да успеят да я финансират”, подчерта той.

Идва ли краят на ниските лихви

Икономическият анализатор Лъчезар Богданов каза в студиото, че вероятно се задава краят на няколкогодишния период на тези на практика нулеви лихви. Според него това не е нормално положение, което може да бъде устойчиво в дълъг период от време.

„Парите имат цена, отложеното потребление има своята цена и няма как в дългосрочен план да останат в това положение”, каза Богданов. Прогнозата му е, че още догодина в еврозоната ще започне тенденция за повишане на лихвите, което няма как да не се пренесе и у нас.

По данни на БНБ отпуснатите жилищни заеми до август 2018 г. са 10,15 млрд. лева, като ръстът е от 9,6%.

Какво ще плащаме, ако сме изтеглили кредити при едни условия и те се променят?

Ако в момента средно българинът тегли средно 100 000 лв. за 20 години, при лихва 3,3% месечната вноска му е 570 лв. Ако лихвата се покачи с 0,5 процентни пункта, вноската ще скочи на почти 600 лв., или с 25-30 лв., изчисли кредитният консултант Тихомир Тошев.

„Винаги съветваме хората да смятат, какво би се случило, ако лихвата се повиши с 1 процентен пункт – тоест ако от 3,3% стане 4,3%. Тогава средното месечно плащане ще поскъпне с около 50-60 лв. – до 622 лв.”, даде пример той. "Има разлика как ще поскъпнат вече изтеглените кредити, защото прогнозите за повишение на лихвите ще се отразят за новоотпусканите кредити.”

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:46 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

47
rate up comment 7 rate down comment 2
Blueberry
преди 5 години
Отбелязах само, че и без финансовата криза, изтеглянето на спекулантите 2007-2008 щеше да спука балона. Финансовата криза ги накара да го направят светкавично, но е съвпадение. Прясното влизане в ЕС беше причината за надуване на балона и създаде колосална спекула с предизвестен край, когато се изтеглят големите играчи и аматьорите осъзнаят, че са направили колосална грешка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
46
rate up comment 2 rate down comment 6
OPASEN
преди 5 години
Хареса ми това за алчността и съм напълно съгласен с казаното от теб !Просто аз смятам, че не това беше големия проблем, който катурна всичко, защото хората имаха доходи и правеха ипотеки, които изплащаха. Когато доходите намаляха драстично, тогава се преобърна каруцата. Ако доходите не бяха намалели според мен нямаше да има проблем.Ако сега не дойде нова криза или война, то и сега няма да има проблем, защото може да фалират 5-6 % от ипотекарите, но това няма да се отрази на пазара. А в момента световната и българската икономики са в ръстове и то стабилни - особено това се отнася за българската икономика :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
45
rate up comment 9 rate down comment 0
red6
преди 5 години
Напипваш нещо, почти си на правия път. Страха на инвеститорите се появи, понеже се оказа, че тия кредити дето са раздавани под път и над път е доста вероятно да не се изплатят. Кредитите бяха раздавани... поради алчност. Тогава тези кредити носеха добри дивиденти, но всяко изкуствено напомпано нещо има свойството да си се връща към равновесното си положение. Което в сектора на НИ в БГ и не само - ще се случи и то вероятно в краткосрочен период. Просто има една камара предпоставки за това в момента.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
44
rate up comment 2 rate down comment 2
OPASEN
преди 5 години
Т.е. ние сме причинили световната финансова криза, а не обратното ли? :-))А може би искаш да кажеш, че между двете няма връзка?? :-О
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
43
rate up comment 3 rate down comment 5
OPASEN
преди 5 години
Ще ти кажа моето мнение за кризата - тя се появи в следствие на страха на инвеститорите !!!Ето ти един скорошен подобен пример от БГ - след КТБ страха на вложителите в банките заплаши цялата банкова система ( ! ) , но тогава за радост на всички се разминахме с голям проблем :-))Всичко започва с криза в някои ключови финансови институции в Америка, която бе предотвратена чрез финансово подпомагане, но въпреки това фондовите пазари по света се сриват.Защо?Знаеш от какво се движат пазарите - алчност и страх... В случая беше страха!В следствие на страха инвестициите секнаха и именно това попари всичко - производството се сви, започна голяма безработица, а работещите взимаха по-малко пари, в следствие на това започнаха да не се плащат ипотеки, от тук цените на имотите паднаха, не се плащаха лизинги, а това доведе до спад на цените на колите, трябваше да падне и цената на храните, защото хората не можеха да си позволят да купуват много...Мисля, че ми схващаш мисълта.Възможно е и аз да не съм прав, но моето мнение е такова и именно за това през периода 2013-2015 си купих няколко имота, които в момента сам виждаш колко са поскъпнали, а наемите за тези години направиха така, че единия имот вече се е изплатил напълно, вкл. луксозния му ремонт :-))В края на краищата човек не трябва да теоретизира, а да гледа какво става, а това, което става, подсказва, че цените от преди кризата, респективно сегашните цени, са реални, защото сделките стават именно на тези цени. Само световна криза или война може да намали драстично цената на имотите, но световните кризи не стават толкова често, още повече след толкова приети допълнителни разпоредби, които да предпазват от това! Виж, стане ли война, то тогава това ще ти е най-малкия проблем :-((PS: За бъга се сетих по едно време снощи :-)) Мерси!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
42
rate up comment 1 rate down comment 2
Blueberry
преди 5 години
2008 съвпадна с изтегляне на спекулантите покрай влизането ни в ЕС. И без финансова криза резултатът щеше да е спукан балон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
41
rate up comment 0 rate down comment 2
Blueberry
преди 5 години
2008 съвпадна с изтегляне на спекулантите покрай влизането ни в ЕС. И без финансова криза резултатът щеше да е спукан балон.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
40
rate up comment 9 rate down comment 0
red6
преди 5 години
Цялата криза беше причинена по прости икономически причини. И основните виновници бяха на борсата и банките, това е сигурно. Но не си схванал какво направиха те - раздаваха на куцо, кьораво и сакато ипотечни кредити. С което напомпаха цените (логично) и НИ бяха зверски НАДЦЕНЕНИ. Просто бяха оставени без контрол да ръсят пари и хората взимаха "евтините" пари и набиваха в... тухли. Цените растяха и така стана една спирала, преди тая система да рухне от собствената си тежест. Кризата не "удари всичко". Удари няколко сектора, но това донесе проблеми по другите. Строителния сектор и банките го усетиха най-тежко, понеже те бяха виновниците. Първите, по правило, са и значителен част от БВП на всяка страна и от там тръгна ефекта на доминото. Сега ще ти го обясня по-просто, ако имотите не бяха синтетично напомпани чрез евтините кредити, криза нямаше да има. Но те бяха. И сега цените са на същите нива. Прави си сам извода. Това не е въпрос на кокошката или яйцето. Проста логика е и като цяло ако не се чете като дявола евангелието е ясно за какво иде реч. Както ти казах предния път - виж какво казват БНБ, ЕК и асет мениджмънт компаниите от световен мащаб. Не чети брокерските *** на Кънчо, Пънчо и сие.Бъг-а се получава, понеже системата на сайта не разпознава символа за "и с ударение" и изтрива всичко след него. Ползвай Й вместо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
39
rate up comment 0 rate down comment 0
OPASEN
преди 5 години
До *** - само-сигнализирах се за неуместен коментар, за да ги изтриете, защото се получи един бъг и се получиха няколко излишни коментара... Включително този :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
38
rate up comment 1 rate down comment 6
OPASEN
преди 5 години
red6,2008 г. дори не беше чист макро-процес, а задаваща се световна финансова криза - нещо, което се случва доста рядко, като началото й беше поставено есента на 2007 г. !!!Въпреки това нещата не се случиха рязко ( ! ) - ако си спомняш добре, пазарът в БГ се развиваше през периода 2007-2009 г. (за справка, най-висока е била цената през 2009 г. ), с което искам да кажа, че макро-процесите са бавни, защото стадото е глупаво и не се усеща навреме :-))Колкото до това кокошката ли е първа или яйцето - аз казвам моето мнение, а именно, че кризата свали цените до нива много по-ниски от реалните! Не случайно казват световна ФИНАНСОВА криза - тя тръгна от финансовите пазари ( ! ) и в края на краищата удари всичко - горива, храни, имоти, земи, коли и т.н. ;-))След кризата тези нива се достигнаха относително бързо и дори ще ги надскочат малко, преди да се стабилизира пазара - както казах след около 2 години го очаквам това. От там нататък трябва да се оглеждаме на къде ще поемат нещата - все пак прогноза за над 2 години трудно се дава :-))Колкото до брокерите - не ги подценявай така.В края на краищата дори участниците на женския пазар вече са усвоили принципите на пазарната икономика и не виждам защо поставяш брокерите под лелките и чичковците с доматите :-))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още