IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Българите определят 2018 за по-лоша от 2017, но очакват по-добра 2019 година

Оценките за парламента и правителството се задържат на нивата от последните няколко месеца, спад е регистриран в доверието към президента, показва проучване на „Тренд“

22:40 | 13.12.18 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Българите очакват по-добра 2019 от отиващата си 2018 година. ГЕРБ запазват минималната си преднина пред БСП.

Това показва проучване на изследователски център „Тренд“ по поръчка на вестник „24 часа“, посветено на нагласите на българите спрямо основните партии, институции и отиващата си 2018 година. То е направено от 30 ноември до 6 декември чрез интервю сред 1007 души.

Предстоящите празници дават лек тласък на повишаване на оптимистичните нагласи (от 46% през ноември до 49% през декември), а песимистите спадат от 42% през ноември до 39% през декември, констатират социолозите.

37% от българите са на мнение, че 2018 година беше добра година за България, докато 43% са на обратното мнение.

В сравнение с проучването на „Тренд“, точно година по-рано, регистрираме по-лоши оценки в сравнение с тогава, когато повечето българи (47%) са били на мнение, че годината е била добра, докато 36% са я оценили като лоша. В демографските разбивки относно оценката за 2018 г. прави впечатление, че сред по-младите респонденти и тези с по-високи доходи и образование преобладават добрите оценки, пише в информацията на социолозите.

За повече от половината българи (52%) пък 2018 г. е била добра година в личен план, докато за една трета – лоша. Съотношението е сравнимо с оценките в края на миналата година, когато 58% от анкетираните твърдят, че е била добра, докато 31%, че е била лоша година.

За сметка на преобладаващите песимистични оценки за 2018 г., очакванията за 2019 г. са по-скоро положителни. 43% са на мнение, че 2019 г. ще бъде добра година за България, а малко под една четвърт (23%) имат по-скоро лоши прогнози. Подобни са и очакванията на българите в личен план за 2019 г., като 47% са оптимисти срещу 19%, които са песимистично настроени.

Парламентът и правителството задържат нива на подкрепа за своята работа, подобни на тези от последните няколко месеца. Спад в положителната оценка за работата регистрираме при президента, като през декември 55% дават положителна оценка, а 27% отрицателна, се вижда от анкетата.

Декемврийската вълна на ежемесечното национално представително проучване на изследователски център „Тренд“ показва задържане на електоралните нагласи спрямо стойностите през ноември. С това се отбелязва поне моментно прекратяване на тримесечната тенденция (септември, октомври и ноември) на ерозия в обществената подкрепа към управляващата партия.

ГЕРБ запазва лидерската си позиция, но с минимална преднина от 1,5 процентни пункта, спрямо основния си опонент в лицето на БСП (20,7%).

Не се отчита и сериозна динамика спрямо предходния месец и при останалите политически субекти. ДПС задържа третото място и дистанцията си от Обединени патриоти, като разликата между тях е в рамките на 2 процентни пункта.

Няма съществено структурно разместване в оценката за работата на министрите. 35% от българите дават положителна оценка за работата на министър-председателя. Най-одобрявани продължават да са Томислав Дончев, за чиято работа 32% от всички запитани дават положителна оценка, следван от Екатерина Захариева (28%), Красимир Каракачанов (27%), Красен Кралев (26%) и Лиляна Павлова (26%).

Спад в положителните оценки се регистрира при министъра на отбраната, като спрямо октомври 2018 г. положителните оценки за неговата работа се понижават от 35% на 27%. В голяма степен това се дължи на скандалите около Държавната агенция за българите в чужбина. В дъното на таблицата са министри, чиято разпознаваемост все още е на доста ниски нива, поради което и оценките са тяхната работа са с по-малки натрупвания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 2
Иван Митев
преди 5 години
През 2018 година се запази грешния подход за държавно управление и страдания се увеличиха.Същината на грешката при прилагания основен подход за държавно управление е липсата на пълно противодействие срещу щети при работата на централната банка.Правителството чрез модификация на грешния подход за държавно управление може временно да намали някои страдания, ала за сметка на по-големи бъдещи щети.За устойчиво развитие е необходим правилен подход за държавно управление.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
Sakamano
преди 5 години
Не мисля, че през 2019-та ще има някакви големи изненади. Икономиката ни се развива бавно, но за сметка на това - предвидимо. Смятам, че ръстът значително ще се забави, но се съмнявам да се стигне до рецесия. Инфлацията ще бъде по-ниска, доходите няма да се повишават особено въпреки административните мерки на правителството. Заетостта ще остане висока. Основните рискове са външни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 0
Веск
преди 5 години
Вижте сега. Има си принципни неща. Ако няма инвестиции идва криза или ако щете като спреш инвестициите си докарваш криза. Няма тън-мън. У нас инвестициите спряха сериозно - поне чуждите. Европарите не са инвестиция, а просто харчене, от което само малка част после става инвестиция. От др. страна данните за 1018та дават, че потребителското търсене дето се е уж увеличило изцяло е зависимо от кредитирането. При имотите минахме на ппоследната (***) фаза - купуване главно на зелено със 100 процента кредитно финансиране. Нека не ви отегчавам повече. Извофдите правете сами. Изпуснахме последния ик. цикъл и ще си платим скъпо офлянкването и самохвалството. Ръста вместо над 5 процента е само 3.5, а БВП е формиран над 2/3 от услуги, които при криза лесно и бързо ще се свият. Весели празници. Надяваме се на по-добро винаги, но действаме според реалностите - или бъркам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 5
Shadow1
преди 5 години
И аз мисля че няма да е по-добра, бюджета е раздут само с пасиви, рекорден бюджет за здравеопазване без реформа на модела, увеличени чиновнически заплати с 10-20%, допълнителни социални помощи и т.н... само глупости, кой ще ми каже сега какво ще обезпечи всичките тея допълнителни пасиви ? Какво е предвидило правителството за да се разрастне икономиката че да балансира сметките, тея хора мозък имат ли, май са като тинейджърка в мола или се правят на такива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 4
Варяг
преди 5 години
Няма начин 2019 да е по-добра от 2018.В най-добрият случай ще бъде същата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още