IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Периодът за инвестиции е най-лош от 1972 г. и прогнозите не вещаят възстановяване

Изминалата година е уникална с това, че липсва актив, който да се представя значително по-добре от останалите

10:30 | 30.12.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

2018 г. вече е почти отминала. Вижте кои са най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция на Investor.bg "Икономиката през 2018 г."

Оказа се, че 2018 г. е най-лошото време за инвестиции от 1972 г. насам, но и прогнозите за следващата година не сочат към възстановяване на фондовите пазари.

От компанията Ned Davis Research са направили анализ, цитиран от Bloomberg, в който са разделили активите на осем големи класа – всичко от облигации до акции и стоки. И нито един от тях не е напът да отбележи възвръщаемост през тази година от над 5%. А това е явление, което според анализатора от Ned Davis Research Ед Клисолд не се е случвало от 1972 г. насам. Разбира се, с уточнението, че инвеститорите са претърпявали и много по-големи единични загуби, но по всичко личи, че годината ще остане в историята и то не с добра равносметка.

В момента нищо не „работи“, пише Bloomberg – нито компании с голяма капитализация, нито такива с малка, нито държавни ценни книжа, нито стоковите пазари или недвижимите имоти. Трендът при повечето основните активи е надолу, а малкото, които са нагоре, са с минимална възвръщаемост.

И именно това е уникалното от историческа гледна точка, защото обикновено, когато нещо се срива, друг актив е на върха. По време на финансовата криза през 2008 г. облигациите се представяха добре. През 1974 г. на фокус бяха борсово-търгуваните стоки. През 2002 г. беше секторът на недвижимите имоти, а през 2018 г. липсва актив, който да се представя значително по-добре от останалите.

Поглед към големите пазари

На Wall Street водещият бенчмарк Dow Jones е изтрил 5,67%* от стойността си от началото на годината. При широкия показател S&P 500 спадът е с 6,43%, а при технологичния Nasdaq – с 4,66%.

Dow и S&P 500, които се намират в територия на корекция, са напът да отбележат най-лошото си представяне през декември след Голямата депресия през 1931 г., отчитайки спад съответно с над 8 и над 9% през този месец. 

Изминалата година бе първата, в която инвеститорите започнаха да прибират натрупаните печалби, след като големите централни банки предприеха невиждани стимулиращи пазарите мерки.

„Множество фактори повлияха негативно на сентимента, но в основата бяха протекционистичните мерки предприети от администрацията на американския президент Тръмп (основно спрямо Китай) и продължаващото покачване на лихвените проценти от страна на Федералния резерв на САЩ”, коментира Даниел Димитров, изпълнителен директор на Реал Финанс. Той пояснява, че в началото засегнати са били пазарите на страните, ориентирани към износ на стоки към развитите страни, в това число и към САЩ.

„Без съмнение  можем да кажем, че търговията през 2018 г. не се развиваше според плановете на по-голяма част от инвестиционните анализатори в световен мащаб“, коментира за Investor.bg и Бончо Иванов, който е индивидуален инвеститор. Той също потвърждава, че през 2018 г. няма клас активи, който да предоставя сигурно убежище за инвеститорите.

Фондовите борси в Европа също се представиха изключително негативно през годината, като лондонският бенчмарк FTSE 100 отписа над 11%, германският DAX – над 18%, а на борсата във Франция CAC 40 се понижи с над 12%.

Европейските пазари отчитат спадове между 15 и 19% поради специфични за всяка страна проблеми. Във Великобритания инвеститорите са притеснени от продължаващата несигурност около Brexit. Във Франция вече месец продължават протестите срещу политиката на Макрон. Най-голямата европейска икономика – германската, бе ударена от негативите, които следват автомобилния сектор. Италианското правителство е в конфликт с Европейската комисия относно приетия дефицитен бюджет.

Вижда се че негативните новини преобладават и това неминуемо се отразява на цените на рисковите активи.

Последна актуализация: 23:03 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 1 rate down comment 0
Pyramid
преди 5 години
Колкото по света. Т.р., на думи да, на практика - *** от банана.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 2 rate down comment 3
Mohave _
преди 5 години
Не говорим за истински комунизъм , а за уродливата му агонална форма . Или си мислиш , че има свободен пазар и икономика .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 2
Pyramid
преди 5 години
1.Икономиката ни НЕ Е КОМУНИСТИЧЕСКА2.Хапчетата!3.Яко нещо още не е наред, GOTO 1.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 2 rate down comment 5
Mohave _
преди 5 години
Никой не инвестира в комунистическа икономика . Лошото в случая е ,че няма как да се промени средата , за да се търси спасение .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 9 rate down comment 1
Pyramid
преди 5 години
...А аз му казвам пълзящо навлизане в новата световна икономическа криза.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 3
pinoccio
преди 5 години
Всъщност, годината е 1971 г. Тогава Никсън отхвърля златния стандарт, като отвързва долара от златото. Тогава е бил пикът на понятието - средна класа, тогава е бил и пикът на заплатите в развития свят. Оттогава насетне, та до наши дни, средната класа е почти изчезнала, а заплатите са стигнали своя минимум. Цяло чудо е, че всичко това е продължило толкоз дълго време. Вероятното обяснение е в перманентната гореща война, която доларът води оттогава из целия свят. Война, която е опакована в блажна амбалажна хартия, на която с химически молив е написано - "Национална сигурност на САЩ".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 0
zelka007
преди 5 години
а ха хаа хахах ... много як коментар :)))+++
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 19 rate down comment 2
scott
преди 5 години
саботьорство, а? Напротив, ного добре премислена стратегиес от страна на ФЕД!ДА ТИ КАЖЕМ: това с ниските лихви и количествените беше икинимически експеримент изпробван върху големи маси от хора. първо в япониа, а после и в европа. Дойдохме до края на цикълъ. Кво се случва там - гоуема поларизацион на обществото. Бедните вече не могът да изплуват и не си викат: ше си намерим пета работа да си плащам втората ипотека а си казват, че нещо не е наред, играта ги обрича и се замислят да си оправат животъ посрецтвом ак47. Богатити се преситено богати, некъв от ФЕД ти плещи глупости за безкраен растеж, струи оптимизъм за следващите 10 века и нема никъв корекцион на мисленето им. А, да, нема и средна класа. отдзавна е убита по метода на субсидиес, изкривяване на пазара и манипулираните пичелби за наште хора + предизвиканите загуби за ненашите. Пълна стагнациа, нема движение у обществото и продажбите се случват не щото имаш хубава, здрава и полезна стока на пазара, а щот некъв ***-мушеник е монтиран за фронтмен на непроизведена такава. Пълен триумф на соцялистическиа начин на живот и производство. Банките не са банки и на хората не им пука. Найс, а? Ей затва ФЕД ти увеличи лихвес! Или бам или неква надежда за хората с малко капитал да се върнат у играта. Палячото-егоцентрик Тръмп нема да им даде никъв шанс и ше им обезмисли изцело усилиес. И! Ние не сме японци. дет от люлката ги възпитават у самурайски дух и себеотрицание. Те могът да издържът на количествени още 50 години, разглезените европейци и останалиа свет - НЕ! Ше се търси силово решение на въпросът. И това, само защото големите гяволета се намърдаха у големите пари и не ги върнаха в икономиката, а се направиха на богове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 3
mrynmryn
преди 5 години
Не пиши на тая тема, че ей сега ще пуснат 2-3 статии, как цените им се вдигали, а не ми се чете и неделя за това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 0
Jorkata
преди 5 години
Импе - пич си, ама в последно време много глупости взе да говориш...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още