IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Горанов: Оптимистичният вариант за приемане на еврото е 2022 г.*

Според финансовия министър евентуалните ценовите изменения няма да са свързани толкова със смяната на валутата, а по-скоро с конвергирането на доходите

16:28 | 28.01.19 г. 33
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Владислав Горанов <em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group</em></p>

Владислав Горанов Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Най-оптимистичната заявка за замяна на лева с евро би могла да бъде датата 1 януари 2022 г. Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на гражданската дискусия „България по пътя на еврото“, на която гост беше и заместник-председателят на ЕК и еврокомисар по въпросите на еврото Валдис Домбровскис.

Министърът припомни, че минималният срок за престой в ERM II е две години и ако хипотетично  България получи това лято съгласие за влизане, то срокът ще изтече през 2021 г. След това ще бъде необходима още поне една година за допълнителна подготовка. 

Въпреки това според Горанов някои процедури могат да протичат паралелно, което прави възможна датата 1 януари 2022 г.

„Всичко това би могло – оптимистично казано, да завърши на 1 януари 2022 г.“, посочи финансовият министър. 

Същата дата преди време назова и заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис.

По отношение на наболялата тема с евентуалните рискове от увеличаване на цените след смяната на валутата министърът допълни, че подобен тип шокове са управляеми. Според него евентуалните ценовите изменения няма да са свързани толкова със смяната на валутата, а по-скоро с конвергирането на доходите.

Това не са инфлационни процеси, а по-скоро естествени, реални процеси, когато факторите на производство се отразяват на цените, посочи министърът.

По отношение на въпроса с инфлацията българският евродепутат Ева Майдел, която също бе част от дискусията, посочи, че по-високата инфлация всъщност се наблюдава в страните извън еврозоната, а в блока на единната валута тя всъщност е по-ниска.

Същата позиция застъпи и Валдис Домбровскис, който даде за пример последните пет държави, влезнали в еврозоната, определяйки ефектите върху инфлацията от процеса като ограничени.

Майдел също така допълни, че преминаването към еврото ще се отрази на икономиката и в друг положителен аспект, тъй като прогнозите са да бъдат спестени на година до 1 млрд. лв само от обмяна на валута.

Горанов коментира и възможността едни евентуални предсрочни парламентарни избори да забавят процеса по влизане в еврозоната. По думите му сроковете могат да бъдат променени, само ако поетите ангажименти не бъдат спазени.

„Това, което касае осъществяването на тясно сътрудничество по отношение на банковия надзор като финално решение, зависи от българската държава. Сегашното правителство е заявило желание това да се случи, но едно друго правителство може да има и друго виждане по въпроса“, посочи той.

Според министъра един евентуален вот няма да повлияе съществено на сегашния график, но липсата на парламент за определено време все пак може да отдалечи страната от зададените срокове.

Що се отнася до надзора на Европейската централна банка (ЕЦБ) върху определените от нея български банки, Горанов посочи, че вече има избрани изпълнители, които да извършат стрес тестовете и всичко се развива по план. Министърът допълни също, че се очаква оценките да станат ясни до юни.

На въпрос за темпото, с което България се движи по пътя на еврото, Горанов допълни още, че от технологична гледна точка всичко върви добре и до лятото не се очакват съществени технологични проблеми, освен „недодялания скептицизъм“ на някои анализатори.

Според министъра все още има какво да се направи по отношение на структурата на паричния съюз, но той уточни, че проблемите на еврозоната не са в липсата на правила и процедури, а в тяхното прилагане. Министърът тук посочи като пример Италия и нейната фискална политика, като допълни, че подобни разминавания допринасят за изграждането на недоверие между отделните държави.

*Информацията е допълнена към 17 ч. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 5 rate down comment 2
nkavrakov1982
преди 5 години
Прочети закона за Валутния Борд. Валутния Борд е кредитор на фалиралата при Жан Виденов България. За да се махне валутния борд е нужно да се гласува първо в Народното Събрание и да се промени закона за БНБ. Второ Валутния Борд като кредитор на България, не може да бъде отменен едностранно, защото на *** език преведено, това е всв едно то да си закъсал за пари и фалирал, да няма какво да ядеш и аз да ти дам едни 100 000 лева на заем да си стъпиш на краката, и после преди да си ми ги върнал да започнеш на мен да ми нареждаш и определяш как да се държа и какво да правя с твоя дълг, който съм ти дал за да те извадя от блатото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 3
bobi75
преди 5 години
Димитър Радев очаква, че ще има повишени предизвикателства, свързани с общата стопанска среда, в която оперират банките. "Заедно с това в близките месеци ще станем свидетели на процеси с потенциално дългосрочни последствия, пряко засягащи сектора, насочени към постигането на качествено по-висока степен на интеграция на България в европейската финансова и институционална инфраструктура", коментира управителят на централната банка. Ще го махнат без да им пука за хората и държавата. Още тази година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 17 rate down comment 3
nkavrakov1982
преди 5 години
Борда, няма да го махнат, щото ще фалира държавата за 3 дни. Цялата схема е да могат да получат достъп до необятното финансиране от Европейската Централна Банка и да могат да теглят кредити до откат и да крадат 100 пъти повече от колкото до сега. Молете се на Господ, на БСП ако щете, на всички светии, обличайте жълти жилетки, излизайте на улицата ако трябва, да се случи чудо и да ни откажат или да падне правителството. Човека от снимката е за затвора, нищо добро не чака България с тези управници. Най тежкото обаче е че ги търпим, търпим статуквото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 6 rate down comment 7
studioaa
преди 5 години
Еврото е най-слабо представилата се водеща валута от 2008 насам заедно с индийската рупия, по-зле дори от британския паунд. Еврото е губело позиции постоянно спрямо всички важни валути като USD, CAD, AUD, CNY, CHF, JPY и много други. Еврото е малко предимство от индийската рупия, а Индия е страна от Третия свят. Явно натам се е запътил с големи крачки прехваления европейски съюз.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 5
bobi75
преди 5 години
Цялата дандания е за да се влезне в чакалнята на еврозоната и това да бъде оправдание за премахването на борда, а не да се въведе еврото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 6
studioaa
преди 5 години
България не може да въведе еврото преди това решение да е одобрено на НАЦИОНАЛЕН РЕФЕРЕНДУM, и на референдума са гласували минимум толкова хора, колкото на последните парламентарни избори. Нека си припомним как Швеция на национален референдум през 2003 отказа да въведе еврото и у нас трябва да се даде тази възможност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
Hahoto
преди 5 години
Изпревари ме с 21 секунди :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 21 rate down comment 2
Hahoto
преди 5 години
Оптимистичния вариант го разбрахме. Реалистичния обаче ще е съвсем друг, за песимистичния даже не ми се и помисля!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 8
Frosty
преди 5 години
Глупости на търкалета. Реалистичният сценарий е, че в следващите 10 години вероятността България да бъде допусната до еврозоната и Шенген е НУЛЕВА.Попаднах на чужда статия, в която е описано, че тъкмо Германия, Нидерландия, Франция и Белгия(богатите държави) са против допускането на България в еврозоната, заради корупцията, политическия рекет, кражбите и беззаконието, които царят у нас. Ако България бъде пусната в еврозоната, на всички е ясно, че правителството на Борисов ще си раздуе бюджетите до неузнаваемост, за да плаща на държавните чиновници с цел да си осигури доживотни гласоподаватели и да се задържи на власт колкото се може по-дълго, а германските данъкоплатци нямат намерение да плащат за провалени политици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 14
redcretin
преди 5 години
Айдее Титаник :)Кога ще бъде премахнат валутният борд? Защото няма влизане в ЕРМ 2 с валутен борд? И колко лева ще са нужни за едно евро - 5 или повече?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още