IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Журналист: Американският газ е нужен за енергийната диверсификация на България

Визитата на държавния секретар на САЩ Майк Помпейо има геополитически подбуди и цели ограничаването на руското влияние в Европа, смята Галина Александрова

13:05 | 12.02.19 г. 22
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Необходимо е България да разнообрази своите енергийни източници чрез доставки на американски втечнен природен газ, заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Галина Александрова, главен редактор на специализирания сайт 3е-news. 

Тя отбеляза, че целта на посещението на американския държавен секретар Майк Помпейо в Европа е с геополитически подбуди.

„Тук става въпрос за ограничаване на руското и китайското влияние в Европа. САЩ искат да направят това чрез установяване на геополитически значими газови проекти“, посочва Александрова.

Тя посочи двата проекта за терминали за втечнен природен газ в Хърватия и Гърция.

„Терминалът в Хърватия е блокиран от дълго време, но този при Александруполис има потенциала да захранва както България, така и целия балкански регион“, споделя още журналистът.

Според Александрова България трудно може да стане силно зависима от САЩ в енергийно отношение, тъй като Русия е значително по-близо до нас и стоките ѝ, както и тези от Китай, пристигат много по-бързо и евтино.

„САЩ произвеждат голямо количество шистов газ и петрол, които искат да пласират на доходоносния европейски пазар. Тук те могат да продават енергия на базата на платежоспособността на населението и на европейското законодателство, гарантиращо достъп до инфраструктурата“, подчертава още Александрова.

В тази насока журналистът изрази мнение, че американският президент Доналд Тръмп е поел като ангажимент да помогне на компаниите от САЩ да затвърдят позициите си на външните пазари.

„Визитата на Помпейо е насочена към големите инфраструктурни проекти в газовата област. От една страна той иска да проправи път за американските компании, а от друга – да ограничи енергийните проекти на Русия като „Северен поток 2“ и ‚Турски поток“, подчерта Александрова.

В тази връзка тя обърна внимание и на мащабния газов проект на България, който е комбинация от няколко по-малки проекта.

„Това е отваряне на по-широк вход за внос на газ от Турция; изграждане на отсечката Гърция – България, която ще свърже двете системи и ще позволи внос на газ и от Азербайджан и от други държави; изграждане на отсечката към Сърбия и към Македония; довършване на газопровода от Румъния към България; изграждане на газова борса, за да може природният газ да се продава на търговски начала“, сподели още журналистът.

Според нея очакванията са за първите 10 г. печалбата от този проект е да  достигне над 3.5 млрд. лв., а за 20-годишен период - от 7 до 9 млрд. лв.

Александрова заяви, че преносът на ток по „Турски поток“ се очаква да бъде по-скъп, защото разходите за изграждането му са по-големи, но засега няма официална информация за това.

Тя добави, че има уточнение между „Газпром“, "Булгартрансгаз" ЕАД и „Булгаргаз“ ЕАД цената да се запази на точка „Исакча“ там, където България получава сега газ, което значи, че цената за потребителите няма да се повлияе от този фактор, а ще зависи от цената на петрола.

Вижте повече във видео материала!

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:46 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 53 rate down comment 15
Императорът
преди 5 години
Тая журналистка да беше се ограмотила малко преди да дрънка - поне можеше пък случайно да научи, че САЩ нямат газ за износ, но са сериозен ВНОСИТЕЛ. За конкуренцията да не говорим - няма как втечнен газ, превозван с танкерчета от другия край на света да конкурира тоя, дето по тръбата иде. Или важното е да дърдорим политкоректни приказки, пък колкото ще да са глупави те? Инвесторът - олеквате като сериозна медия с такива статийки.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още