IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Промените в Закона за банковата несъстоятелност влизат в парламента

Законодателството ще уреди вземанията на кредитори, притежаващи необезпечени дългови инструменти, при фалит на дружествата

15:41 | 20.02.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Министерският съвет одобри проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за банковата несъстоятелност, съобщи правителственият пресцентър.

Промените в един от най-важните банкови закони се правят заради въвеждането на европейска директива, с която се урежда редът на вземанията по необезпечени дългови инструменти при несъстоятелност. Според Директива 2017/2399, наред с банките, в брюкселския документ попадат и инвестиционните посредници, както и някои финансови институции, смесени финансови холдинги и финансови холдинги със смесена дейност, по отношение на които се прилагат правилата на общата търговска несъстоятелност.

Хармонизацията с европейското законодателство засяга реда на вземанията на притежателите на необезпечени първостепенни дългови инструменти, които са приемливи за целите на минимално изискване за собствен капитал и приемливи задължения (МИПЗ).

Investor.bg припомня, че с промени в Закона за банковата несъстоятелност, предложени в проекта на финансовото министерство, се предлага въвеждането на нов допълнителен клас кредитори. Става дума за такива, които са притежатели на непривилегирован необезпечен първостепенен дълг, който следва да има по-висок ред от притежателите на инструменти на собствения капитал и подчинен дълг, и по-нисък ред спрямо притежателите на други инструменти на необезпечен първостепенен дълг.

Досега текстовете от закона не отразяват спецификата на финансовите инструменти с различни нива на подчиненост, които се издават от институциите и предприятията в държавите с по-развити финансови системи.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:04 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още